הראיון המלא של ארדואן ל'עובדה' (וידאו)

אחרי 13 שנים שלא דיבר לתקשורת הישראלית, נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בראיון בלעדי לאילנה דיין: ניסיון ההפיכה? אני לא פוחד מהמוות. דיכוי האופוזיציה? הם סרטן ששלח גרורות לכל גופי השלטון. רדיפת העיתונאים? גם לכם אין חסינות. אירועי המשט הטורקי? ישראל משקרת, ההרוגים שלנו הם שאהידים. ולמרות הכל, ארדואן מדבר על דף חדש ביחסים עם ישראל. צפו בכתבה המלאה { שובר שתיקה}

בראיון נדיר וראשון לאחר 13 שנים לתקשורת ישראלית, מושל טורקיה טאיפ ארדואן אירח את העיתונאית אילנה דיין בארמונו המפואר לראיון לא פשוט.

הנשיא הטורקי הבהיר לעיתונאית אילנה דיין שהיא לא תצליח להעמיד אותו בפינה "אם חשבת שאת ארדואן ניתן לדחוק לפינה, מודיע לך שזה לא יקרה".

הראיון היה מתנשא ומקומם של ארדואן לעובדה כשהתבטא מילים חריפות על ישראל: "אתם היהודים מתנהגים כהיטלר, אוהבים להרוג בני אדם".

על חמאס הגן הכל הכוח, "זה משתנה בהתאם לתקופה. היו תקופות שעזה הופגזה. את הרגעים שבהם אלפי אנשים נהרגו בהפגזות האלה אני לא יכול לשכוח. אני לא מסכים עם מה שהיטלר עשה ואני גם לא מסכים עם מה שישראל עשתה בעזה. לכן אין מקום לעשות השוואה כדי להגיד מי היה יותר ברברי… הרגתם אלפי אנשים בעזה ובפלסטין, אני אמרתי שאתם (הישראלים) יודעים היטב כיצד לרצוח בן אדם, אמרתי את זה בדאבוס. עכשיו, כאשר אמרתי את הדברים לפרס, זה, כמובן, בגלל שחווינו משהו".

"לפי דעתי, חמאס אינו ארגון טרור. חמאס הוא תנועה פוליטית שנולדה מתוך תחייה (לאומית). עד היום ישבתם עם מחמוד עבאס ועם הפת"ח, האם השגתם תוצאות? לא, לא השגתם.
אז אם לא יהיו בחירות, גם פת"ח וגם חמאס צריכים לשבת סביב השולחן. ולא, אי אפשר יהיה להגיע לפתרון. אני נפגש עם חמאס כל הזמן. בנושאים האלה אני מאוד פתוח, אין לי אג'נדה סמויה. בעניינים האלו אני אדם מאוד נוח, אבל הרצון שלי הוא זה: חייבים להשיג שלווה באזור הזה. אם לא תהיה שלווה באזור, זה יהיה חבל".

על מסגד אל אקצא אמר השליט הטורקי: "ישראל כובשת את המקום, וצריך להוציא מידיה את השליטה עליו, אתם עושים מאמץ להשתלט על מסגד אל-אקצא, (וזה) לא ייתכן. קודם כול חייבים לעמוד על המשמר (שישראל) לא תוכל להשתלט על המקום באמצעות קידוחים וחפירות ארכיאולוגיות. ירושלים קדושה לשלוש הדתות, וכולם חייבים לכבד את זה. (אבל) אנחנו חווים עכשיו תהליך של נרמול היחסים. אני כבר לא רוצה לדון בנושאים האלה. אם לא נוכל לגמור עם הדברים האלה, זה יהיה חבל".

הקטע שבו ארדואן התפרץ היה כשנשאל שאלות קשות על המרמרה, והוא התייחס בזלזול ובבוטות, "יש לנו ביד את כל המסמכים והריאיות בנוגע להשתלטות של הקצינים הישראלים על ה'מאווי מרמרמה' במים הבינלאומיים. עשרה מאחינו הפכו לשהידים".

כשאילנה דיין, לא ויתרה והציגה בפניו תיעוד וידאו שמוכיח כי החיילים הישראלים נאלצו להשתמש בנשק חם רק לאחר שנוסעי הספינה כמעט גרמו למותם, התפרץ לעברה ארדואן בכעס: "הלוחמים עשו את זה בלי רחמים, איך אאמין להם? ראיתי. את לא מסוגלת לדבר נכון. העובדה שאת עיתונאית לא צריכה למנוע ממך לדבר נכון. עכשיו אם את חושבת שאת יכולה ללחוץ את טאיפ ארדואן לפינה, את לא יכולה".