צפו: האמנים פוצצו את נאום רגב (וידאו)

שרת התרבות והספורט עלתה לנאום בטקס פרסי התיאטרון בת"א וזכתה לקריאות ביניים מחלק מהאמנים שישבו בקהל."האם אנחנו בעיצומה של מלחמת תרבות, או שמא אנחנו בעיצומה של שאלה על חופש המימון?" צפו בדרמה

שרת התרבות והספורט עלתה לנאום בטקס פרסי התיאטרון בת"א וזכתה לקריאות ביניים מחלק מהאמנים שישבו בקהל."האם אנחנו בעיצומה של מלחמת תרבות, או שמא אנחנו בעיצומה של שאלה על חופש המימון?" – פתחה  שרת התרבות והספורט מירי רגב את נאומה בטקס פרסי התיאטרון שנערך  (שישי) במרכז עינב בתל אביב.

הנאום שנקטע (באדיבות רשת)

מספר אמנים התעמתו עם השרה מתוך הקהל: "את מסיתה". "הרצון להסיט את הדיון על ידי קומץ אמנים מחמיץ את העיקר: מה עושה דמוקרטיה שמנסה להתגונן משנאה ודה-לגיטמציה מבית ומחוץ", הוסיפה רגב לרקע קריאות הביניים מהקהל. "מדינה דמוקרטית צריכה לשאול את עצמה שאלות לפני שהיא מעבירה אלפי שקלים לגופים ועמותות פרטיות".

 

"אני אומרת לא למימון ממשלתי של הסרט על יגאל עמיר", הדגישה רגב. "מדינה צריכה לומר באופן חד וברור – הצגות וסרטים אמנותיים ככל שיהיו, לא ימומנו אם הם חותרים תחתיה. מי שרוצה להוציא את דיבתו של המדינה שיעשה זאת לבד".

רגב שיגרה שאלה לקהל שזכתה לתגובות צורמות: "האם ממשלה ומדינה חפצה חיים מחויבת במימון שכזה?", שאלה השרה. רבים מהיושבים בקהל קראו שכן, בעוד רגב השיבה שלא. השחקנית גילה אלמגור ענתה לרגב בעקבות דבריה: "בשיח האחרון הכל היה – רק לא תרבות".

 

לפני שרגב עלתה לנאום, התאספו מחוץ לאולם כמה עשרות אמנים שהפגינו נגדה במחאה על "סתימת הפיות" לדבריהם. המפגינים נשאו שלטים ריקים כשפלסטרים מודבקים לפיהם ועם הגעתה של רגב למקום קידמו את פניה בקריאות בוז רמות. "התרבות שלנו נלחמת על חופש כהגדרת יסוד שלה", אמר לפני הטקס שחקן התיאטרון איתי טיראן. "לא ישתיקו אותנו ולא ימנעו מאיתנו לעשות את עבודתנו ולהציג מראה בפני החברה".

 

 

"בואו נרגיע ונירגע", אמר ראש עיריית תל אביב רון חולדאי שנשא דברים בטקס. "17 שנים אני ראש עיר, מעולם לא צונזרה פה הצגה וגם בעתיד לא יצנזרו תרבות. בשיח האחרון יש התלהמות מכל הכיוונים. דרך ארץ קדמה לתורה ואני מבקש מכולם לחזור לשיח ענייני".

 

בהמשך דבריו פנה חולדאי ישירות לשרה רגב. "המבחן האמיתי הוא במעשה, לא בדיבורים", אמר. "אני פונה אלייך, מירי, ומתפלל שבמקום 2,000 הצגות נוכל להעלות 4,000 הצגות. המשימה העיקרית היא הגדלת התקציב לתרבות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.