צפו: המכשול הייחודי להגנה על שדה התעופה 'רמון'

גדר ענקית בגובה של כ-30 מטרים ובאורך של 4.5 ק"מ תגן על המטוסים הממריאים והנוחתים בנמל התעופה החדש על שם אילן ואסף רמון

גדר ענקית בגובה של כ-30 מטרים ובאורך של 4.5 ק"מ תגן על המטוסים הממריאים והנוחתים בנמל התעופה החדש על שם אילן ואסף רמון, שמוקם בימים אלה ליד תמנע. מדובר בשדה-התעופה הבין-לאומי הראשון שנבנה בישראל מאז קום המדינה. הוא יהיה שער הכניסה השני העיקרי לישראל, נוסף לשדה התעופה בן-גוריון.

השדה החדש – שייחנך בעוד כמה חודשים – יחליף את נמל התעופה של אילת והוא מרוחק כ-40 קילומטרים מהעיר הדרומית. הוא ישמש גם כשדה אלטרנטיבי לשעת חירום. עלות הקמתו נאמדת בכ-1.7 מיליארד שקלים.

הבוקר הודיע משרד הביטחון כי הוא מקים מכשול ענקי סמוך לשדה התעופה – כיוון שהמרחק בין הקצה המזרחי של השדה לבין הגבול שבין ישראל לירדן עומד על כקילומטר. הנוסעים בכביש לאילת יכולים לראות היטב כביש ראשי בתוך ירדן, העובר במקביל לגבול.

את העבודות, בהיקף של כ-300 מיליון ₪ מובילים ראש מנהלת הגבולות והתפר במשרד הביטחון, תא"ל ערן אופיר, יחד עם אגף ההנדסה והבינוי. עד כה נפרסו כ-30 ק"מ של מכשול, על בסיס המודל שפותח בגבולות מצרים וברמת הגולן, בהתאמות לתוואי השטח הייחודי של הערבה. כלל העבודות הכוללות: כבישי מערכת, מגדלי תצפית, חמ"לים ואמצעים מתקדמים נוספים.

המכשול הפיזי כולל גם מענה ייחודי מסוגו, שפותח להגנה על נמל התעופה 'אילן ואסף רמון': גדר ענקית בגובה של כ-30 מטרים. הגדר, המוצבות על גבי עשרות עמודים גבוהים, תוכננה להגן על המטוסים הממריאים והנוחתים בשדה התעופה מפני איומים שונים. המכשול נפרס בימים אלה לאורך 4.5 ק"מ והוא כולל גדר פיזית ואמצעים טכנולוגיים נוספים.

ממשרד הביטחון נמסר כי "הפרויקט מבוצע תוך שילוב ואינטגרציה בין כלל מרכיבי המכשול ושותפים בו עשרות קבלנים של אגף ההנדסה והבינוי ומנהלת הגבולות והתפר. הקמת המכשול דרשה, בין השאר, גם פינוי שדות מוקשים ישנים לאורך של כ-13 ק"מ. השלמתו צפויה בחודשים הקרובים. בתכנון המכשול ניתן משקל רב לתוואי השטח הייחודי של הערבה ולמזעור הפגיעה בנוף, בתאום עם גורמי הגנת הסביבה. בין השאר פותחו פתרונות הידרולוגיים, שיאפשרו את הקמת המכשול בתוואי נחל הערבה, מעברי מים רבים לחיזוק עמידות המכשול, מעברים אקולוגיים לבעלי חיים, וכן פתרונות למניעת קורוזיה, בשל הקרבה לים".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן אמר: "אנחנו פועלים כל העת לחזק את מרכיבי הביטחון בכל הגבולות, אל מול אתגרים קיימים ועתידיים. המכשול הייחודי שאנו מקימים בימים אלה בערבה, כדי להגן על נמל התעופה החדש, הוא עוד הוכחה ליצירתיות וכושר הביצוע של מערכת הביטחון, ועל כך מושתתת עוצמתו של צה"ל".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.