צפו: הקדיש האחרון של לפיד על קבר הסבא

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד מצא את קברי הסבא רבא שלו בטרנסילבניה, צפו בלפיד מתגאה בשורשים היהודיים העמוקים

אחרי חיפוש ארוך ומתיש ביער עבות, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד מצא את קברי הסבא רבא שלו בטרנסילבניה שבין הונגריה לרומניה.

קדיש אחרון.***אחרי חיפוש ארוך ומתיש ביער עבות, כשלפנינו הולך מדריך מקומי עם מקל שנועד לסלק את הנחשים, מצאתי את קבריהם של שני הסבא-רבא שלי.הם נולדו וגדלו באותו מקום, כפר לא גדול בשם צ׳יהו-סילוואני (או בשמו ההונגרי – סילצ׳ה) בטרנסילבניה, אבל היו שני אנשים שונים מאוד.סבא-רבא משה ז׳וזף היה סוחר ביצים. איש פשוט, שקם כל בוקר מוקדם ויצא עם העגלה שלו לאסוף ביצים מהכפריים בסביבה. סבא-רבא הרב שלמה זלמן קליין היה בן לשושלת רבנים שהשתרעה עד לשל״ה הקדוש. מאז גיל 18 הוא שימש כרב של האיזור כולו. הוא היה איש מבריק, חייכן, שתמיד חיפש את הטוב בבני האדם.לסבא-רבא משה היו 11 ילדים. אחת מהם היתה בת, הלן, צעירה יפהפיה, שחורת עיניים. הם קראו לה ״הצועניה״.לסבא-רבא הרב שלמה היו 12 ילדים, אחד מהם, דוד, היה ילד חכם, שקט, שלמד בשתי ישיבות גבוהות, אבל אז החליט לנסוע לווינה ללמוד אמנות. הרב שלמה היה מאוכזב, אבל הוא לא נהג לשפוט את ילדיו.דוד והלן התאהבו, אבל הרבנית התנגדה. היא לא רצתה שהבן יתחתן עם בת של סוחר פשוט. הרב שלמה קרא להלן אליו, דיבר איתה ופסק, ״הצועניה תעשה אותו מאושר.״וכך היה. הם התחתנו, עלו לארץ ישראל ב-1932, נולדה להם בת אחת, אמא שלי. שני הסבים נשארו בכפר שלהם. מ-11 ילדיו של משה סוחר הביצים שבעה נספו בשואה.מ-12 ילדיו של הרב שלמה זלמן קליין שבעה נספו בשואה. בית הקברות היהודי בצ׳יהו סילוואני נזנח, נשכח, היער השתלט עליו. מדי פעם מבליחה מצבה בין העצים, אותיות עבריות דהויות מבצבצות מבין שיחים מטפסים ואיזוב. כבר כמעט ואמרנו נואש, אבל אז גילינו את מצבתו של סבא משה. השנים כופפו אותה, קומתה שחה.אחר כך נתגלתה מצבתו של הרב שלמה, זקופה, עשויה מאבן שחורה שכמעט ולא ניזוקה מלבד קורי העכביש והירוקת.אמרתי על שניהם ״קדיש״. זהו הקדיש האחרון שייאמר על קברם. ילדי כבר לא יגיעו לכאן, ואם יגיעו לא יהיה מי שיזכור איך למצוא את המצבות. שורשי העצים הגבוהים ימשיכו להיכרך סביבם עד שיתפוררו ויתקיים בהם ״מעפר באת ואל עפר תשוב.״בערב הייתי אורח בחנוכת בית הכנסת המשופץ בקהילה אורדיה. יהודי האיזור התכנסו, שרו, בירכו, רקדו. סבא משה והרב שלמה היו שמחים לראות אותנו כך. החיים היהודים נמשכים. תמיד.

‎Posted by ‎Yair Lapid – יאיר לפיד‎ on‎ ראשון 10 ספטמבר 2017

בדף הפייסבוק שלו הוא מתאר את התחושות שלו "הם נולדו וגדלו באותו מקום, כפר לא גדול בשם צ׳יהו-סילוואני (או בשמו ההונגרי – סילצ׳ה) בטרנסילבניה, אבל היו שני אנשים שונים מאוד".

לפיד מתאר בפוסט על מקור פרנסתו של הסבא רבא שלו, "סבא-רבא משה ז׳וזף היה סוחר ביצים. איש פשוט, שקם כל בוקר מוקדם ויצא עם העגלה שלו לאסוף ביצים מהכפריים בסביבה. סבא-רבא הרב שלמה זלמן קליין היה בן לשושלת רבנים שהשתרעה עד לשל״ה הקדוש. מאז גיל 18 הוא שימש כרב של האיזור כולו. הוא היה איש מבריק, חייכן, שתמיד חיפש את הטוב בבני האדם.

לסבא-רבא משה היו 11 ילדים. אחת מהם היתה בת, הלן, צעירה יפהפיה, שחורת עיניים. הם קראו לה ״הצועניה״.
לסבא-רבא הרב שלמה היו 12 ילדים, אחד מהם, דוד, היה ילד חכם, שקט, שלמד בשתי ישיבות גבוהות, אבל אז החליט לנסוע לווינה ללמוד אמנות. הרב שלמה היה מאוכזב, אבל הוא לא נהג לשפוט את ילדיו.

דוד והלן רצו להתחתן, אבל הרבנית התנגדה. היא לא רצתה שהבן יתחתן עם בת של סוחר פשוט. הרב שלמה קרא להלן אליו, דיבר איתה ופסק, ״הצועניה תעשה אותו מאושר.״

לפיד ממשיך ומספר: וכך היה. הם התחתנו, עלו לארץ ישראל ב-1932, נולדה להם בת אחת, אמא שלי.
שני הסבים נשארו בכפר שלהם. מ-11 ילדיו של משה סוחר הביצים שבעה נספו בשואה.
מ-12 ילדיו של הרב שלמה זלמן קליין שבעה נספו בשואה.

בית הקברות היהודי בצ׳יהו סילוואני נזנח, נשכח, היער השתלט עליו. מדי פעם מבליחה מצבה בין העצים, אותיות עבריות דהויות מבצבצות מבין שיחים מטפסים ואיזוב.

כבר כמעט ואמרנו נואש, אבל אז גילינו את מצבתו של סבא משה. השנים כופפו אותה, קומתה שחה.
אחר כך נתגלתה מצבתו של הרב שלמה, זקופה, עשויה מאבן שחורה שכמעט ולא ניזוקה מלבד קורי העכביש והירוקת. אמרתי על שניהם ״קדיש״.

לפיד סיכם את הפוסט וכתב: "זהו הקדיש האחרון שייאמר על קברם. ילדי כבר לא יגיעו לכאן, ואם יגיעו לא יהיה מי שיזכור איך למצוא את המצבות. שורשי העצים הגבוהים ימשיכו להיכרך סביבם עד שיתפוררו ויתקיים בהם ״מעפר באת ואל עפר תשוב.״

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.