"ציטוטים מהתנ"ך": הראיון הגנוז של בן גוריון (וידאו)

חמש שנים אחרי שהתפטר מראשות הממשלה העניק ראש הממשלה הראשון ראיון נדיר לצוות בריטי, הראיון שנגנז הפך לסרט. { תיעוד נדיר }

 

לאחר עשרות שנים, הסרט שנגנז "דויד בן גוריון, אפילוג" ישודר לראשונה בשבוע הבא,  בערוץ 9 אשר מספק לא מעט אוצרות היסטוריים, בו ניתן לראות בו את בן גוריון האנושי.

לא המיתוס שהקים את המדינה והנהיג אותה באירועים היסטוריים, אלא דווקא האדם שירד לשדה בוקר ועבד כמו כולם.

צפו באדיבות רשת

הסיפור .מתחיל  ב-1970, אז ביים דויד פרלוב סרט על חייו של בן גוריון מהעליה לארץ עד הקמת מדינת ישראל. זה היה בימי האופוריה אחרי מלחמת ששת הימים כשישראל עוררה התלהבות והמפיקים הבריטים היו בטוחים שמדובר בלהיט בטוח. אבל הסרט נכשל, ירד מהר מאוד מהמסכים ונשכח.

50 שנה לאחר מכן הגיעו בתו של במאי הסרט ההוא יעל פרלוב ובמאי הסרט החדש יריב מוזר לארכיון ספילברג בניסיון לשדרג את הסרט העלילתי, וגילו חומרי גלם מרתקים. התברר שלצורך התחקיר לכתיבת התסריט לסרט, ערכו המפיקים ראיון נדיר וכנראה חד פעמי של 6 שעות עם בן גוריון.

 

מי שראיין את  בן גוריון היה קלינטון ביילי, אז עולה חדש מארה"ב, שהגיע לארץ ופגש את בן גוריון ורעייתו די במקרה כשרצה לחפש עבודה בת"א, ויום אחד כשצעד בעיר הזמינה אותו פולה בן גוריון לכוס תה. ביילי שהיה חדש בארץ לא זיהה במי היה מדובר. בן גוריון הציע לביילי שחיפש עבודה ללמד במדרשה שהקים בשדה בוקר, וכך הפך ביילי לשותפו של בן גוריון לצעדות הארוכות בנגב.

בראיון הרבה בן גוריון לצטט מהתורה ומדברי הנביאים ודיבר רבות על המונח עם סגולה. "הסגולות שנתבקשנו לעמוד בהן על ידי נביאינו הן להיות עם הגון, נאמת לאמת, לסייע לכל מי שזקוק לסיוע ולאהוב את הזולת כפי שאתה אוהב את עצמך, אך ישראל עדיין לא מקיימת זאת", אמר בן גוריון למראיינו.

לשאיפה להיות עם סגולה הייתה בעייני בן גוריון קשר בלתי נפרד לדעה המאוד נחרצת שהשמיע, דעה מאוד יוצאת דופן אז, שנה אחרי הניצחון הגדול בששת הימים. "לו יכולתי לבחור בין שלום ובין כל השטחים שכבשנו, הייתי מעדיף את השלום", נראה בן גוריון מכריז בסרט. "כי אני יודע שבתוך הגבולות שהיו לנו לפני המלחמה, אנחנו יכולים ליישב את כל היהודים שסביר שיעלו לארץ ב-20-40 השנים הבאות".

 

מייסד המדינה הלך לעולמו ב-1973, ועד יומו האחרון דיבר על החזון לעם שיהיה עם סגולה, למדינה שתהיה אור לגויים.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. הרב אשלג זצ"ל דיבר איתו רבות,
  ושומעים את ההשפעה הניכרת,
  ראו מאמרי הרב אשלג….

  בתרגום חופשי
  "משמים נתנו את הארץ, אנחנו עוד לא קיבלנו אותה"
  "אנחנו עם סגולה ויש לנו אחריות"
  "אנחנו צריכים להיות אור לגויים, ברמת הקדושה שלנו"

  אוי טאטע תעזור לנו….

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב