צפו: הרב אמנון יצחק בריקוד סוחף עם אחיו "שמחה גדולה הלילה" (וידאו)

כזה ריקוד לא ראיתם הרבה זמן, המחזיר בתשובה המפורסם הרב אמנון יצחק נצפה בריקוד תימני סוחף עם אחיו הקטן הרב אורי יצחק בחתונה משפחתית. צפו ותחגגו

צעד תימני של האחים לבית משפחת יצחק

‎Posted by ‎אילנית יצחק‎ on‎ יום שלישי 28 יולי 2015

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. ריקוד של תימנים זה שריד סעודי לריקודי הוודוו

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. ידוע שכבר 150 שנה שע"פ מנהגי ירושלים חתונה עם מתופף בלבד – בגלל חלום…
  העיר ירושלים ידועה במנהגיה המיוחדים, המוזכרים עוד במשנה ובגמרא, שברובם שמורים לבני ירושלים בלבד, וחושפים את ייחודה של העיר. מקורם של המנהגים מתייחס לתקופת הבית השני והדורות הראשונים שלאחר חורבן הבית. חלק מן המנהגים הפך במשך השנים לנחלת כלל עם ישראל, המצפה בכל יום לגאולה ובניין בית המקדש השלישי. אם הזדמנתם לחתונה ירושלמית אשכנזית, בוודאי יצא לכם לראות את ה"פויקער" (=מתופף ביידיש) בפעולה. בחתונות אלו, לא תמצאו להקת מנגנים, גיטרות וחצוצרות, והן מתנהלות בליווי תופים וזמרים בלבד.

  הסיפור העומד מאחורי המנהג, מרתק: באמצע המאה ה-19 (בשנים תרכ"ה-תרכ"ו) הפילה מגיפת כולירה פתאומית חללים רבים בירושלים. הרב מאיר אויערבאך מקאליש, אב בית דין הקהילה האשכנזית בירושלים, ערך שאלת חלום וכתב על פיסת קלף את השאלה, אותה הניח מתחת למראשותיו. בחצות הלילה, התעורר לפתע הרב מאיר משנתו וראה מול עיניו את הפסוק: "דומה דודי לצבי או לעופר איילים, הנה זה עומד אחר כותלנו משגיח מן החלונות מציץ מן החרכים" (שיר השירים).

  הרב מאיר הלך להתייעץ עם רבו, המקובל רבי רפאל ידידיה אבולעפיה שהיה בקיא בחכמת הנסתר, שהסביר לו כי הכותל המערבי תובע את עלבונו; כאשר בית המקדש עומד בחורבנו, שמחתו של אדם מישראל אינה יכולה להיות שלמה בעת נישואי צאצאיו, ואילו בני ירושלים עורכים חתונות בליווי כלי זמר ונגנים! ולכן נגזרה גזירת המוות, ובשר הקהילה הותר כאיילות השדה. מתוקף תפקידו כאב"ד הקהילה, כינס הרב מאיר את בית הדין והכריז כי מעתה יקבלו על עצמם בני ירושלים שבעת שמחת חתן וכלה לא יושמעו כלי זמר. מסופר כי המגפה נעצרה מספר ימים אחר כך.

  וחילול שם שמים נוראה ואיום נעשתה בישראל ע"י משפחת יסולובסקי מרמת שלמה: ידוע המנהג ירושלים שלא לנגן בכלי זמר בחתונות, "בירושלים יש תקנה קדומה משנת תרכ"ה שלא לנגן בכלי זמר בחתונה, ועי' ס' שלמת חיים ח"א סי' עז בשם מהרי"ל דיסקין ע"פ שבת קי כשנסתלק רב גזרו למעט בשמחת חתן וכלה, ובירושלים רואים תמיד חורבן ביהמ"ק לפניהם" והתקנה נתקנה עקב מגיפה שהיתה אז ובכו"כ ספרים הביאוהו כמקור לכך שבעיה"ק ירושלם אין כלי זמרים בחתונות מפני גזירה שגזרו בגלל מגיפה וכו'. ומעשה נבלה נעשה השבוע באולמי "בסנטר 1" ע"י משפחת יסולובסקי רח' חזון איש, רמת שלמה, ירושלם עיה"ק, שעשו חתונה עם כלי זמר ותזמורת רגיל בירושלם, ואע"פ שמיחו ולא מצאו שום היתר לכלי זמר בחתונה בירושלם עיה"ק הם דווקא המשיכו לנגן בכלי זמר אע"פ שנאסר בירושלם מדורי דורות תזמורת בחתונה, שומו שמים או לאותה בושה וכלימה לבני תורה משפחת יסולופסקי מפלג "שטיינמן" בני ברק העמליקים המשומדים,"עושים מעשה זִמְרִי ומבקש שכר כְּפִינְחָס" ערב רב ועמלק בפועל. נבלה נעשתה בישראל, וחייבים למחות על חילול השם ברבים והיו שם רבנים ושתקו ולא מחו רבנן ש"מ דניחה ליה רבנן שומו שמים, ומי יודע אחרי חילול השם איזה מזל יהיה לחתן וכלה אחרי שנבלה נעשתה בישראל ר"ל.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. יחיד בדורו במלוא הדרו
  האמת מאוד קשה לשמיעה, לפעמים כל מה שחשבת והמקורות שמהם שאבת עד היום מתגלים כלא כל כך תמימים וצדיקים.

  אמת לאמיתה |
  הגב
  • שימו לב כולם!! אני חוזר בי מתגובתי הראשונה, ומבקש מחילה מכבוד הרב הצדיק שכיתת רגליו ללא חת במשך כ"כ שנים! ופשוט אני טעיתי כי זה מה ששמעתי מאנשים ולא שמתי את הרב בעצמו וקו"ח שלא דיברתי ישירות עם הרב שכן פסק הרב עובדיה: שכל היוצא נגד תלמיד חכם בזמן הבחירות הוא אפיקורוס, מגלה פנים שלא כהלכה ואין לו חלק לעולם הבא! סליחה ומחילה הרב!! אגיע להרצאה של הרב לבקש מחילה רבתי כנגד כל המקרים שדיברתי נגד הרב בפרהסיה בתקווה שהרב ימחל לי, היזהרו בגחלתן!!

   גד |
   הגב
  • אנשים מרשים לעצמם להגיב כך על רבנים גדולים בלי לשמוע ולראות בכלל את הצד שלהם. פשוט בושה !

   אתה פוער פיך נגד רבנים גדולים |
   הגב