צפו בוידאו • פירון תוקף בחריפות את מרן הגר"ע יוסף: "נהג בשפה פסולה" – ואת רשת "אל המעיין" של ש"ס: "משתמשת בכספי ילדים אוטיסטיים לצרכיה"

אמש (שני) נערכו חילופי דברים קשים במליאת הכנסת בין שר החינוך שי פירון לבין חברי הכנסת של ש"ס במהלך דיון סביב שאלת הפגיעה בתקציבי הישיבות הציוניות והגרעינים התורניים.

חבר הכנסת יעקב מרגי אמר תחילה בדיון: "לצערי כי רב הוא, איני יכול לומר היום 'אח לנו בבית המלך', גם אם אשמע את המילה "אחי" עוד 30 ו-40 פעם. אין לנו אח בבית המלך. איננו יכולים לחשות על הפגיעה בעולם התורה והישיבות. גם כשזה פוגע בישיבות ומוסדות הציונות הדתית. אני מוחה".

מרגי הוסיף: "עצה לי לראשי הציונות הדתית: תסתכלו היטב במראה, עשו חשבון נפש אמיתי עם עצמכם. תגיעו למסקנה אחת במהרה: הברית הזו אסורה, והממשלה הזו לא ראויה לאימון".

אח"כ עלה השר פירון והודה לח"כ מרגי על דבריו, "בנוגע לצורך להימנע מביזוי רבנים" אך הוסיף כי הוא "מצפה שיגנה רבנים המבזים רבנים אחרים ומכנים אותם 'רשע', במיוחד אם מדובר ברבנים המתמודדים למשרות רמות. אשמח אם הפוסל יתחיל במומו, בקהילתו, ויגנה את אותם רבנים הנוהגים בשפה פסולה בתכליתה כלפי אנשים אחרים".

השר פנה לח"כ ניסים זאב והוסיף:  "חבר הכנסת זאב: אני אומר לך, אם תמשיך לא להגיב אני אהיה עוד יותר תמה. רק תן לי לפחות – בוא נעשה את זה בתיאום. תן לי לומר לך את מה שחשוב שתשמע, כי יש לי כמה משפטים לומר לך; ואחרי שאומר לך אותם, אז אני אשמח מאוד אם תגיב. אבל רק אל תפריע לי באמצע, ואני לא אפריע לך לצעוק – זה יהיה תפקידו של היושב-ראש.

"אני רוצה לומר: 30 שנה – זה נכון, מה לעשות – הייתם בממשלות ישראל, והייתה לכם אפשרות לקבע תקציבים בבסיס התקציב, באופן מסודר. אבל אתם הייתם אלה שהמציאו את השיטה שראוי ונכון שזה יהיה תלוי במניפולציה פוליטית כזאת או אחרת, להשאיר את הכוח בידיהם".

עוד המשיך פירון ופנה לחברי הכנסת מש"ס בציניות ואמר: "אתם אלה שמנעתם את היכולת לעגן את הדברים בשפה ברורה וקבועה. אתם אלה שנהניתם להשתמש בעובדה שבסופו של דבר צריכים לעלות אל האח אשר בבית המלך ולהפיל לפניו תחינה שישתדל וימצא דרך להעביר שקל מפה ושקל משם. אתם המצאתם את שיטת הגמ"חים וקיבוץ הנדבות, שהייתה נהוגה בבית הזה ב-30 השנים האחרונות.

"ועכשיו, כשבאים ועושים סדר, ורוצים לעגן את הדברים בצורה מוסדרת – אז נכון שזה כואב ונכון שזה לא נוח, אבל לא אתם שתוכלו לשוחח על הדברים האלה".

צפו בדיון הסוער באדיבות ערוץ הכנסת:

עוד אמר פירון: "הדבר השני הוא הבשורה העצומה – באמת בשורה עצומה – שהתרחשה כאן היום במליאה, וזאת העובדה שסוף-כל-סוף לציונות הדתית יש נציג. יש מישהו שדואג לה ובאמת רוצה להביא ברמה את דבריה, ובעיקר הוא זועק בשל העובדה שהכסף נעלם. כסף שמיועד לישיבות, כסף שמיועד לתלמידים שאמורים ללמוד תורה – הכסף הזה נעלם. ועכשיו אנחנו רוצים לזעוק כנגד הכסף שנעלם.

"אז אני רוצה להגיד לכם – שמעתי לפני שבוע את הנאום הנרגש של יושב-ראש סיעתך, חבר הכנסת אריה דרעי, שהוא דיבר על החצי ביצה: חסרה חצי ביצה, נעלמה חצי ביצה, אכלו אותה.

"אז אני רוצה לספר לכם לאן נעלמה חצי ביצה. איך אני אספר לכם? אני אעשה פעולה מאוד פשוטה: אני אלך לדוח החשכ"ל – החשבת הכללית של משרד האוצר – שפרסמה בימים אלה נתונים לאן נעלם הכסף שהוקצה לרשת מעיין החינוך התורני של ש"ס; מי השתמש בכסף. אני אספר לכם לאן נעלם הכסף.

"בוא נקרא כמה דברים. סעיף 352 לדוח החשכ"ל: 1,604 עובדים ועובדות הינם בני זוג שהועסקו ברשת. מרביתם עובדי הוראה. ואני מצטט: "היקף התופעה והשתרשותה ברשת מצביע על כך", שימו לב לאן נעלם הכסף, "שהרשת משמשת כלשכת תעסוקה, במסגרתה מועסקים על ידיה קרובי משפחה" – סוף ציטוט מדוח החשכ"ל, שיצא לפני כשבועיים.

"לכאן הולך הכסף – ללשכת תעסוקה מפלגתית; אח לי בבית המלך, שידאג לחלק את המשרות באופן מסודר, כדי שחלילה וחס איש מקרובי משפחתי לא יוותר ללא עבודה. והנה, אחרי שמבקר המדינה מתריע על התופעה החמורה, מתרחשת תופעה מדהימה: יש צמצום ניכר, ורק 400 זוגות – רק 400 קרובי משפחה – עובדים ברשת בשעה זו.

"בסעיף 353 כותבת החשכ"לית בדוח שלה: הכותרת היא "ביצוע תשלומי שכר  לעובדים פיקטיביים", ולהלן הציטוט – "במהלך ביצוע הביקורת, וכפי שהובא להלן, אותרו והובאו לידיעת הביקורת מספר מקרים שבהם בוצעו תשלומי שכר לעובדים פיקטיביים". אבל פה, חברים, אני רוצה להדהים אתכם, כי יש פה משהו שלא שמעתם מאודכם: על-פי החשד, הפליאה חשבת הרשת לשלם שכרה לבעלה, שבאותו זמן היה לו בכלל בית קפה.

"אז אתם שואלים איפה הכסף, נכון? ו"למה צריך לצמצם את התשלום?". אבל אני רוצה להגיע לסעיף האחרון. פה בעיני עברנו את הגבול. הנה החצי ביצה החסרה, הנה הדבר שבאמת בעיני מהווה השחתה מוסרית ממדרגה ראשונה. וכך כתוב בסעיף 3321: ניוד שעות מתי"א בין המוסדות. שעות מתי"א – למי שלא יודע – אלה הן שעות חינוך מיוחד. תראו מה קרה: רשת מעיין החינוך התורני קיבלה שעות. למי היא קיבלה את השעות האלה? לילדים עם אוטיזם, לילדים עם תסמונת-דאון, לילדים עם בעיות קשב וריכוז. ואותם רחמנים בני רחמנים, ששבוע אחרי שבוע נעמדים כאן וזועקים את זעקתם של המסכנים, מה עשו בדברים האלה? ניידו את השעות. ושימו לב לציטוט: "ניודן של שעות אלו מהווה שימוש לא נאות במשאבים המוקצים, תוך פגיעה חמורה בזכויותיהם של הזכאים להם.

"חברי לסיעת ש"ס, אין לכם בושה? אתם לוקחים כסף של ילדים אוטיסטים? אתם לוקחים כסף של ילדים עם תסמונת-דאון, ואחרי זה אתם עומדים כאן על הפודיום ואתם מדברים על קיצוץ? אתם משלמים ל-1,600 זוגות נשואים בתוך הרשת, אתם מעבירים כספים מבית-ספר לבית-ספר, אתם מייצרים מצב שבו חשבת הרשת משלמת משכורת לבעלה, שלא עובד – ואתם רוצים לעמוד כאן ולהטיף לממשלה שלנו על כך שהיא מקצצת בתקציבים שמיועדים למקורבים?".

 

צילום תמונה ראשית – פלאש 90

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. איזה יופי לראות שניסים זאב ומרגי אוכלים את הכובע ושותקים פשוט אין להם מה להגיד

    יענקי |
    הגב
  2. מסכים אם פירון בכל מילה די לגנבות של השסניקים

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב