צפו: התגובה ל"ראיון" עם "נער הגבעות"(וידאו)

ויראלי: סרטון פארודי שם ללעג את הראיון שערך ערוץ 2 עם "נער גבעות" שהתברר כתחקירן של חברת החדשות. צפו

סערת הראיון המפוברק: באתר 'הקול היהודי' החליטו לא לשתוק לנוכח "הראיון" שערך כתב חדשות 2 עם "נער גבעות"" שהתברר לבסוף כתחקירן של חברת החדשות. אנשי האתר הפיקו סרטון פארודי המלגלג על הראיון בדרך מקורית. צפו

כזכור, לפני כשבועיים פורסם ביומן שישי ראיון שחשף את הפנים המכוערות – לכאורה – של נוער הגבעות, השיטות ודרכי הפעילות.

אלא שמפרסום ב'וואלה' מתברר כי העדות יוצאת הדופן מתוך ארגון הטרור היהודי שנחשף בחדשות סוף השבוע בערוץ 2 מפוברקת. א'  אחד מחברי הארגון  שסיפק הצצה נדירה למתרחש בארגון הטרור הוא בעצם תחקירן של חדשות 2.

צפו בראיון המפוברק לטענת וואלה ותשפטו בעצמכם (באדיבות רשת)

כזכור א' סיפר מה קורה בארגון: "צריך רק בנזין וגפרורים. לא סתם הלכו והציתו בית; יש פה תכנון, יש פה תחכום. לדעתי הם עקבו אחרי הבית לפני: סורגים, כניסות, יציאות. נראה שהם ידעו מי נמצא שם ובכל זאת עשו את המעשה הזה; הם יפתיעו. כמו שהם הפתיעו בדומא – הם יעשו זאת שוב, יכול להיות שיפגעו גם ביהודים".

אבל מדי פעם המצלמה התמקדה באחת מעיניו, בידיו הרועדות בצללית ראשו שכוסה בכובע מצחייה.

חדד שישב מול המרואיין, על רקע מסך מחשב שהציג את פעולות הימין הקיצוני, הנהן ברצינות תהומית. באותן תמונות שבהן הוצגו פעילים קיצוניים דווקא טרחו במהדורה לציין כי למצולמים אין קשר לכתבה. ואולם, אף לא לרגע הופיעה כתובית או הבהרה שמגלה מהי זהותו האמיתית של המרואיין.

א' סיפר גם לחדד, על החבירה שלו לפעילות, המשימות, ועוד שורה של דברים בדרך להקים את מדינת יהודה.

כמעט שנתיים שהוא כבר לא מסתובב על הגבעות בשומרון. אחרי עשרות תיקים במשטרה הוא פרש "בהתחלה זה היה כל מיני דוכנים שראיתי באזור המרכז", חשף א' א'. "אתה מתחיל לדבר איתם…אתה מרגיש שאתה מתחבר לתכלית מסוימת. אידיאולוגיה מסוימת שלא ראית, לא שמעת עליה. אתה יכול לראות דמות בטלוויזיה ולהגיד – 'אני רוצה להיות כמוהו'. לפחות זה מה שקרה לי. יש שני סוגים: אנשים שחיו וגדלו בשומרון ו-'מקרי רווחה': חבר'ה שהגיעו ממשפחות שלא בנויות הכי טוב, בלשון המעטה, ונבעטו ממסגרות".

כמעט שנתיים אחרי שעזב, הוא מתעורר באותו בוקר יום שישי ומגלה על האירוע בכפר דומא. "כשאני עזבתי האידיאולוגיה אמרה: 'שמעו, תג מחיר מיצה את עצמו, בואו נתקדם טיפה הלאה'", הוא מציין. "אם באותה תקופה היה את המקרה שבו נרצחה משפחת פוגל וזה זעזע אותי – היום זה (הצתת בית משפחת דוואבשה בכפר דומא ) זעזע אותי באותה רמה".

א' טוען כי מבצעי ההצתה "ידעו מה הפוטנציאל של בית עם סורגים". אז איך בכל זאת טרם הצליחה מערכת הביטחון לשים את ידיה על חשודים? גם לכך הוא מספק הסבר: "יכול להיות שהם ישנו על אחד ההרים שלא עובר דרך מחסומים ומצלמות. ככל שעובר הזמן ולא תפסו אותך, יכול להיות שיש פחות ראיות נגדך.

"הנערים האלה לא עובדים, אין להם מה להפסיד, החיים שלהם זו הגבעה. תיקח אותם ממקום שהם לא יכולים להתקלח בו ושיש בו אוכל בקושי ושים אותם בכלא – והם מבחינתם יצאו הגיבורים ששתקו בחקירות".

גורמים בחברת החדשות מסרו בתגובה לחשיפת וואלה, כי ההקלטה שהביא חדד היא אכן של פעיל ימין קיצוני, אולם בשל הסכנה לחייו בעקבות הראיון הוחלט להשתמש באילוסטרציה.

כתב חדשות 2 עופר חדד שראיין את אותו א' נער הגבעות התייחס באריכות בפוסט בדף הפייסבוק שלו בו השיב לכל השאלות שהוטחו בו בפרסום של וואלה:

"קצת סדר בבלאגן. לפני זמן קצר פורסמה בוואלה תחת הכותרת "פרסום ראשון" הידיעה הבאה על עבדכם הנאמן: "לא דובים ולא נער: כך פיברקו בחדשות 2 נער גבעות". הכתבה טוענת למעשה שהמרואיין הוא תחקירן, שקולו מעוות. הכתבת מיה מנע, ממשיכה ומתארת כיצד "חדד הנהן ברצינות תהומית כשראיין את הצעיר שהוצג כפעיל קיצוני שלקח חלק בפעולות תג מחיר" כשהטענה היא שלא מדובר במרואין אלא בתחקירן.

בעצם ניסתה הכתבה לטעון, לא נער גבעות, ולא ימין קיצוני. אלמלא הצורך לשמור על מקור היה נענים הדברים בתביעת דיבה.

אך הואיל והשמירה על המקור עומדת לנגד עיני יותר מהשמירה על שמי הטוב, אוותר על הצעד המשפטי שעלול לחשוף אותו ואשתף אתכם במספר פרטים שכן ניתן להגיד מבלי לסכן חלילה את הצעיר שחשף בפני מדינה שלימה, באומץ יוצא דופן, את מה שקורה שם על הגבעות, וכעת רועד מפחד שהפרסום הנ"ל יוביל אליו אנשים מעברו. והם מסוכנים כפי שסיפר לנו בראיון. מאוד מסוכנים.

אלמד על וואלה ברנז'ה זכות ואומר שהם משרתים, אולי אפילו בלי לדעת שאותם אנשים שמיום חמישי (ערב שידור הפרומו) מנסים בכל דרך לדלות מידע על זהותו של הצעיר. ולא כדי להגיש נגדו תביעת דיבה. פחות. את וואלה ברנז'ה מעניין הפריימינג, התוכן שולי.

למען הסדר הטוב – הראיון שראיתם היה אותנטי לחלוטין. השאלות הופנו למרואיין, להלן א', התשובות ששמעתם הגיעו ממנו, בקולו (שעוות לצורך שמירה על זהותו). הכל קרה שם. לא הקלטות, ולא דיבורים מפי תחקירנים או מפי הגבורה. זה שקר. ננקטו מספר צעדים לטשטש את זהותו, בהן שימוש בכמה צילומי אילוסטרציה. ושוב, אך ורק לצורך שמירה על אותו צעיר שבא וסיפר דברים שאף אומתו על ידי מספר גורמים נוספים, כולל נערי גבעות נוספים שפרשו בשנים האחרונות.

הידיעה הזו משרתת רק את הימין הקיצוני שרותח על ההישג החשוב הזה שחשף חלק ממעלליו. שמח על הזכות להיות חתום על הראיון הזה, ולחטוא בשמירה יתרה על מקור. גם במחיר של כתבה מכפישה שעשויה לשרת את מבקשי רעתו של מי שאזר אומץ וחשף את דפוס הפעולה שהוביל כנראה לרצח משפחת דוואבשה, להצתת המסגד ביאסיף ולעוד שורה ארוכה של אירועים חמורים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.