צפו: זה השלל שתפס צה"ל ב"צוק איתן" (וידאו)

3 חודשים מאז סיום מבצע "צוק איתן" ובצבא מציגים לראשונה ביחידת השלל של צה"ל את כלי הנשק, המצלמות – וגם את מגני ההוקרה למחבלים של חמאס. כך זה נראה

סכינים, מפות, מגני הוקרה ללוחמים, שכפ"צים, מימיות, אפודים ונשק. זה השלל שנתפס במהלך מבצע צוק איתן צה"ל אפשר לחדשות 2 Online לקבל הצצה בלעדית לחלק מהשלל שנתפס בעזה על ידי לוחמי צה"ל – בחיפושים שנערכו בבתים בעזה.

בחודשים שחלפו מאז המבצע אספו ביחידה לפינוי שלל את האמצעים השונים שנמצאו במפקדות ובמבנים של חמאס ברצועה. האמל"ח, נלקח למחסנים במרכז הארץ, והועבר לבחינת גורמי אגף המודיעין בצה"ל ומחוץ לצבא – בשל הרגישות.
מה שניכר במבצע האחרון הוא הציוד המשוכלל שנמצא, זאת לעומת מבצעים קודמים, בהם רוב הציוד היה מאולתר וישן. "זה מראה שלצד השני היו תקציבים רבים", מסבירים ביחידה.
"מדובר בציוד בו התכוונו לוחמי החמאס והג'יהאד האסלאמי לפגוע בחיילים", מציינים גורמים בצה"ל. "החשש הגדול הוא שציוד שנשאר מאחור ממולכד, ולכן ניתנו הנחיות ללוחמים לקחת אותו על מנת שלא יעשו בו שימוש בעתיד".

חלק מהציוד שהיה בעל סיווג מודיעיני מיוחד, אפילו לא נכתב בדוחות. עם זאת ניתן לספר כי נלקחו גם מאות אמצעי תקשוב, כרטיסי אשראי, מצלמות, מחשבים, מסמכים מסווגים של החמאס ועוד.

ביחידה מדגישים כי מדובר בכמות גדולה במיוחד של כלי נשק, ולמעט רובים חדישים ומשוכללים נמצאו גם כלי נשק מאולתרים מצינורות. בין היתר נתפסו גם כלי נשק צה"ליים וחיקויים של עוזי. בשל היבטי ביטחון מידע, לא ניתן להציג את כל הציוד שנתפס.
"היחידה חברה ללוחמים, נתנה להם הנחיות מקצועיות ומשכה מהם את כל השלל בצורה מסודרת – כל מה שנתפס על ידינו מוריד מכמות הנשק שיש אצלם ופוגע ביכולת ההתעצמות", סיפר לחדשות 2 Online מפקד היחידה אלוף משנה במילואים מוטי נברסקי.
אז מה בדיוק הם עשו במבצע? "כל בוקר חוברים לכל היחידות שלחמו בלילה, בודקים איזה פעילויות היו להם ומה האמצעים שנתפסו ואז אנו מנתחים אותם בהיבטים מודיעיניים ומחליטים מה לעשות, במקביל אנו מוציאים דיווח מסודר לזרועות הביטחון. בגמר המחקר, הציוד עובר למחסנים במרכז הארץ", מסביר נברסקי ומדגיש כי החיילים קיבלו דגשים נגד ביזה והוחתמו על התחייבות העברת השלל שתפסו.
"לפני כל פעילות אנו יורדים ליחידות ונותנים להן הנחיות מקצועיות וגם מבצעיות במה לטפל ובמה לא לטפל", הוא מוסיף. "יש לנו צוותים עם אמצעים שבודקים ביטחונית את הציוד אם הוא לא ממולכד וכן צוותים שמומחים בשינוע, בדיווח ובצילום".
גם בחמאס הציגו שלל במהלך המבצע, אך בצה"ל מתייחסים לכך בזלזול רב. "אין מה להשוות בין אלפי הפריטים שנלקחו בידי הצבא, לעומת הפריטים הבודדים שבחמאס לקחו", מסכם הקצין.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. הפריע לי קצת שהוא מכנה את המחבלים בתור לוחמים. זה לא לגטימי.

    עזרא |
    הגב