צפו: טקס ההשבעה של נשיאת בג"ץ החדשה

היום (חמישי) בבית הנשיא התקיים טקס השבעתה. בטקס משתפים בין היתר, ראש הממשלה, נשיא המדינה, שרת המשפטים ויו"ר הכנסת. צפו

השופטת אסתר חיות, החלה לכהן כנשיאת בית המשפט העליון. היום (חמישי) בבית הנשיא התקיים טקס השבעתה של הנשיאה החדשה. בטקס משתפים בין היתר, ראש הממשלה, נשיא המדינה, שרת המשפטים ויו"ר הכנסת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה בטקס השבעת נשיאת בית המשפט העליון בבית הנשיא לנשיאה נאור: "תודה לך. תודה לך בשמי ובשם אזרחי ישראל על תרומתך העמוקה, ארוכת השנים, למערכת המשפט. החותם שהטבעת בתקופת נשיאותך יישאר עמנו שנים ארוכות. כל מי שמכיר אותך מעריך את המחויבות העמוקה שלך למדינה ולחוק. אני מרשה לעצמי לחזור אחורה, לימי ילדותנו. גדלנו באותם מחוזות ילדות בירושלים, גם הגבעה הזו, מי היה מאמין שייבנה פה היכל הנשיא, אני בטוח שגם את היית משחקת כאן כמוני. אולי לא, קצת רחוק. בבית הוריך התחנכת על ערכים של שליחות ומצוינות, והערכים האלה היו נר לרגליך כשישבת על כס השיפוט. תודה לך מקרב לב מרים, על פועלך המקצועי רב האחריות למען שלטון החוק. היי ברוכה והצליחי בהמשך דרכך".

לאחר מכן בירך רה"מ את הנשיאה החדשה, "הנשיאה חיות, ברכות חמות עם כניסתך לתפקיד. שרי הממשלה שנמצאים כאן, שר האוצר ושרת המשפטים, יכולים להעיד שתמיד כשמישהו עומס על כתפיו, או עומסת על כתפיה, תפקיד ציבורי, אני אומר: "ברכותיי ותנחומיי", היום רק ברכותיי"..

ראש הממשלה התייחס בדבריו ליחסים בין הרשויות. הרשות המחוקקת, המבצעת והשופטת. "הן עמודי-היסוד של כל משטר דמוקרטי, ושל המשטר הדמוקרטי שלנו. שלושת היסודות הללו חיוניים להבטחת חוסנה וחירותה של המדינה – וביניהם מתקיים מתח טבעי ובריא. יש אחריות חקיקתית, יש אחריות ביצועית, ויש אחריות שיפוטית. המתח הזה מתקיים בכל הדמוקרטיות, כל הזמן – לפני 200 שנה וגם היום".

לצד זאת, אמר נתניהו כי "רק לאחרונה בגרמניה יצאה הקנצלרית מרקל נגד החלטת בית המשפט שם שאסרה ברית מילה, והיא הביאה להחלטה בקבינט שהתמודדה עם זה. בארה"ב יש מתח דומה בנושא ההגירה, ובשאלת מעצר של חשודים בפעילות טרור. בבריטניה יש וויכוח נוקב בנושא חוקיות משאל העם של הברקזיט. בצרפת – ויכוח נוקב על איסור לבישת הבורקיני. וכן הלאה, וכן הלאה, וכן הלאה"

אני אומר זאת כי צריך להסתכל מסביב ולהבין. לא רק מסביב היום, אלא מסביב לדורות, בערך 200 שנים של התפתחות הדרגתית של הדמוקרטיות המודרניות, בכל המדינות הללו – בכל המשטרים, בעצם בכל הדמוקרטיות – ניתש ויכוח מתמיד, לפעמים אפילו סוער, בדבר סימון קו הגבול בין הרשויות. זאת לא פגיעה בדמוקרטיה, זאת מהות הדמוקרטיה. זה קיים כל הזמן.

 

ויכוח לגיטימי נוקב זה בסדר, בלי גידופים, בלי נאצות. אולי מוגזם לצפות שהרשויות השונות תאחזנה זו בידה של זו, אבל אין זה מוגזם, כלל וכלל, להאמין בהידברות מכובדת.

"אם נבין שהוויכוח הוא חלק מהדמוקרטיה, ולא הרס הדמוקרטיה, ניתן להערכתי להגיע לעמק השווה, ניתן להגיע למקום הנכון. ולכן, אני דוגל בהידברות: הידברות פתוחה, הידברות סדירה, הידברות כנה. במקום ליצור תהום – נבנה גשרים. אני שוחחתי על כך עם הנשיאה נאור – ואני נושא את עיניי לעבודה פורייה איתך, הנשיאה חיות", אמר נתניהו.

לסיום אמר נתניהו, "אני מבקש מאחל לך הצלחה רבה. ההצלחה שלך היא הצלחת המדינה שלנו, שאי ברכה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.