צפו: כך כובש דאע"ש את הגדה (וידאו)

ד"ר גיא בכור כתב מאמר בצירוף סרטונים בו נשמעים צעירים פלסטינים מכריזים כי הם לא רוצים מדינה, הם רוצים ח'ליפות איסלאמית; הם לא סופרים את אבו-מאזן" {תסריט האימים מתממש}

תסריט האימים הולך ומתממש: תנועת הסלפים, הפלג הקיצוני ביותר באיסלאם, הולכת וכובשת את הרשות הפלסטינית. התנועה הופכת להיות הזרם הפופולרי ביותר בגדה המערבית – כך לדברי המזרחן ד"ר גיא בכור. שמנתח באתר שלו, Gplanet, הוא כותב שהתנועה – "חיזב א-תחריר" ("מפלגת השחרור") שמה – הרימה ראש כבר ב-2007 על רקע האכזבה ברחוב הפלסטיני הן מתנועת הפתח והן מתנועת חמאס.

בכור פרסם את המאמר בעבר, אך עתה לאור האירועים הביטחוניים הוא פרסם אותו שוב והרחיב אותו לקהל הרחב.

" מדובר בכוח פוליטי חדש ומקומי שאינו כפוף לאיראן, ואשר משקף את התעוררותם של ארגונים סונים קיצוניים בכל רחבי המזרח התיכון בדומה לדאע"ש או ג'בהת אל-נוסרה". הוא טוען, לדבריו, "הרשות הפלסטינית רואה בתנועה זו אויב ופעלה נגדה, אך לא יצאה נגדה. עד היום, טוען בכור, התנועה הייתה שקטה יחסית, אך כעת נראה כי אין דרך חזרה והגלישה לטרור רק תתעצם נוכח כמות הפעילים שגדלה וההסתה המתמשכת.

התנועה משתייכת לאל-קאעידה והיא אינה מעוניינת בהקמת מדינה פלסטינית, אלא בהקמת ח'ליפות איסלאמית. "היא לא רוצה מדינה ולא רוצה שיחות עם ישראל", הוא כתב בטור מ-2013. היום, בכור נשמע נחרץ יותר  "אנו במצב שלא הכרנו עד היום, של אסלאם קיצוני ואלים בסגנון דאע"ש וג'בהת אל-נוסרה. ממילא הר הבית נכבש כבר מזמן בידי 'חיזב א-תחריר', שהוא השלב המוקדם של דאע"ש. מי שלא הבין זאת ב-2013, יבין זאת אולי ב-2015, אך בתנאים קשים יותר".

לטענת בכור, שורשי התנועה ותיקים והחלו עוד בשנות ה-50 של המאה הקודמת, אך שגשוגה החל כאמור ב-2007. ישראל עצמה העלימה עין מהתנועה חרף פעילותה במזרח ירושלים, אך כעת עם התפרצות גל הטרור לא ניתן עוד להתעלם ממנה ומרבבות פעיליה.

"האנשים האלה לא סופרים את אבו-מאזן", כותב בכור במאמרו. "מבחינתם כל הרעיון הלאומי לא רלוונטי, כמו גם המערכת הכלכלית המודרנית. הם מתכוונים לחיות עפ"י חוקי השריעה האיסלאמית".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.