צפו: 1000 צנחנים של צה"ל בתרגיל קפיצה ממטוס שנערך השבוע

לראשונה לאחר 15 שנה קיים צה"ל תרגיל חטיבתי חסר תקדים, במהלכו יושמו מסקנות מההצנחה שקוימה שנה שעברה, בייחוד בתחום בטיחות הלוחמים וכינוס יעיל של הצנחנים לאחר נחיתתם בעורף האויב. בתרגיל נרשמה ירידה בחומרת הפציעות ביחס לתרגיל הקודם. מספר צנחנים נפצעו קל עד קל מאוד.

המח"ט הדגיש כי חשיבותו של התרגיל היא בעובדה כי "אנו מוכיחים ומתרגלים שבכל רגע נתון צה"ל יכול לקחת כמות גדולה של חיילים ולהוריד אותם בעומק שטח האויב ברגע אחד. הצניחה היא עוד יכולת בסל היכולות של צה"ל. נוכל להגיע לכל מקום שיגידו לנו".

במהלך תדרוך הלוחמים לקראת התרגיל אמר המח"ט כי "כל צנחן בדלת המטוס יתגבר. טבעי לחשוש, אך הצנחנים מפנים עורף לפחד. אנחנו היחידים שנבחנים מול הפחד גם באימונים ויכולים לו. המפקדים ירימו מצפן ויצביעו על כיוון האויב. אני מביט בכולכם ומכם אני שואב את הביטחון"

סגן מפקד החטיבה, סא"ל איתמר בן חיים, אמר כי "בתרחיש כזה אתה עלול להתנתק מהמחלקה שלך ולא תמיד תמצא את החברים שלך על הקרקע. יכול להיות מצב שתלחם עם אנשים שהם לא מהמחלקה שלך ולכן אנחנו מחנכים את המפקדים ליוזמה, הבנה מרחבית ואחריות".

הצנחנים נוחתים עם ציוד מלא שדרוש להם על פי התמקצעתם בשדה הקרב, ובמקביל מוצנחת גם אפסנייה כבדה- כולל כלי רכב כבדים שמאפשרים לצנחנים פעילות רצופה וממושכת בשטח האויב לאחר הנחיתה. התרגיל הצניחה מהווה מהלך פתיחה לאימון אינטנסיבי אותו תבצע חטיבת הצנחנים לאורך החודשים הקרובים.

צפו בוידאו מדהים:

סמ"ר הדר בן סימון, מפלוגת ההנדסה של גדוד הסיור, סיפר כי "הקטע הכי טוב בתרגיל כזה הוא ההבדל בין הרעש שבמטוס לפני הצניחה לשקט שאחרי שהמצנח נפתח". כך מתכוננים לאיומים "חטיבת הצנחנים, בייעודה", אמר אל"מ טולדנו, "צריכה לדעת להביא הרבה חיילים לעומק האויב, כך שברגע הינתן פקודה, נוכל לומר למפקדים – 'אנחנו מוכנים!' ולהגיע להיכן שצריכים אותנו בזמן הקצר ביותר".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.