צריכים טיפול שיניים מורכב? – כך תבחרו רופא שיניים

איך לבחור רופא שיניים?

מאת: ד"ר יורם בן שבת, רופא שיניים, באדיבות אינפומד – פורטל הרפואה של ישראל

כשאנו צריכים לעבור טיפול שיניים מורכב, כמו השתלות שיניים או טיפול שורש, אנחנו עלולים למצוא עצמנו חסרי אונים למדי – אין לנו ברירה אלא להסתמך על ההמלצה של רופא השיניים, כך שחשוב שנבחר אותו בתבונה. בנוסף לחשיבות של בחירת רופא השיניים, חשובות לא פחות הן תכנית הטיפול וממה היא מורכבת.

בחירת רופא שיניים יכולה להיות לעיתים חוויה מבלבלת עד מתסכלת. מדוע? כי אין לנו דרך לדעת לפני הטיפול אם רופא השיניים הוא הכי טוב ומתאים לטיפול שעלינו לבצע, אצל מי מרופאי השיניים נשלם הרבה ומתי מחיר הטיפול הוא נמוך מדי ואמור להוות סימן אזהרה.

לכן, כשאתם עומדים בפני טיפול שיניים, במיוחד טיפול מורכב הדורש אינטראקציה מתמשכת איתו, קחו בחשבון את הטיפים הבאים לבחירת הרופא הטוב ביותר עבורכם

טיפ 1# – חוות דעת נוספת
כשאתם צריכים לסייד את הבית או להזמין בעל מקצוע מכל סוג, סיכוי טוב שתעדיפו לקבל יותר מהצעה אחת. הסיבה לכך היא שכך נוכל להתרשם מההבדלים במחיר, ננסה לאסוף המלצות ולהעריך את רמת האמינות של בעלי המקצוע השונים. בסופו של דבר, סביר שנבחר בבעל מקצוע מסוים לאו דווקא לפי שיקולי מחיר, אלא באמין ומקצועי ביותר.
על אחת כמה וכמה כשמדובר בבריאות שלנו. כשאתם מחפשים רופא שיניים, מומלץ לקבל לפחות שלוש חוות דעת שונות משלושה רופאים שונים. לא תמיד ניתוח חניכיים, השתלת שיניים או ניתוח חניכיים הם הכרחיים. לכן, שווה לכתת רגליים ולקבל חוות דעת נוספות, שכן הן עשויות לחסוך לכם טיפולים מיותרים ולא מעט הוצאות כספיות, זמן וכאב.

טיפ 2# – ביקורת תקופתית
בצעו בדיקה תקופתית אצל רופא השיניים אחת לשישה חודשים. בדרך כלל, אלו שנזקקים הכי פחות לטיפולי שיניים הם אלו שמקפידים להגיע לביקורת ולתחזוקה, כמו ניקוי שיניים. כלומר, ככל שהמודעות שלכם למתרחש אצלכם בפה גדולה, קטן הסיכון שלכם לבעיות משמעותיות בחלל הפה.
למטופלים שעברו הרבה טיפולי שיניים, כגון טיפולי שורש, כתרים, השתלות שיניים ועוד, יש לבצע גם צילום סטטוס תקופתי (אחת לשנה וחצי לערך, לפי שיקול רופא השיניים המטפל). בדיקה יסודית מסוג זה היא חשובה במיוחד כשמדובר בטיפולים רבים, במטרה לגלות בעיות בתחילת דרכן ולטפל, במידת הצורך, מבעוד מועד, מה שיקטין את היקף הטיפול ועלויותיו.

טיפ 3# – תכנית טיפול מסודרת
לעיתים מגיעים למרפאה שלי אנשים לקבלת חוות דעת נוספת לתכנית טיפול שקיבלו מרופא שיניים אחר, אשר נקבעה ללא צילומים רלוונטיים. ככל שתכנית הטיפול מורכבת יותר, כך הצילומים רלוונטיים יותר (בנוסף לבדיקה קלינית יסודית, כמובן), אך אין שום אפשרות לבצע תכנית טיפול הכוללת סתימות ללא צילומי נשך, השתלות שיניים ללא CT, או גשרי חרסינה, טיפול שורש וחידוש טיפול שורש ללא צילומים פריאפיקאליים PA בודדים עד צילום סטטוס מלא.

טיפ 4# – צילום CT לפני השתלות שיניים
צילומים הם כלי עזר מצוין לאבחון וביצוע תכנית טיפולים שיניים, כאשר השכיחים הם (1) צילום פריאפיקלי (PA), בו מבוצע צילום ברמת השן הבודדת עד כ- 2-3 שיניים נוספות (2) צילום פנורמי, בו מתקבלת תמונה של כל חלל הפה והמבנים האנטומיים הסמוכים בתמונה אחת גדולה, שהחיסרון העיקרי שלה הוא עיוות של עד כ- 30% מהפרופורציות של הפה.
לשני צילומים אלו יכולת הדמיה של מימד אחד בלבד (המימד האנכי) ואין להם יכולת לחזות את עומק השטח האופקי. כך, לדוגמא, אם נרצה להחדיר שתל באתר מסוים בפה, ניווכח שיש מספיק עצם לשתל באורך של 13 מ"מ, לדוגמא, אך לא נדע לפי הצילום שעובי העצם במקום ההשתלה המיועד הוא דק יותר מעובי השתל עצמו, מה שלא יאפשר לבצע את הטיפול.
לכן יש לבצע צילום CT, שהוא למעשה הפתרון לקבלת תמונה תלת מימדית. צילום זה מאפשר לרופא השיניים לבחור בשיטת הטיפול הטובה ביותר בהתחשב בנתונים בשטח ואף לקבוע אם ניתן בכלל לבצע את השתלת שיניים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.