קבוצת הרכישה "לעבדך באמת" – לכונס נכסים

אברכים שהוציאו עשרות אלפי שקלים ממיטב כספם לטובת חלום על דירה בחריש, דואגים כעת על כספם. שוב מקרה של נפילת פרויקט במגזר?

קבוצת הרכישה "לעבדך באמת"  נחשבה לבין הגדולות בארץ. אנשיה שיווקו לפני כשנה בכל הכוח את הפרויקט "לעבדך באמת" בחריש, שיזם הרב אשר זגדון. בכל עיתון חרדי ניתן  היה לראות פרסום של הקבוצה, ובכוללים ברחבי הארץ היו נציגים שזה היה תפקידם – להביא כמה שיותר אברכים להירשם לפרויקט, ואכן, הם הביאו כ-500 משפחות חרדיות שנרשמו לפרויקט.

הרב זגדון תכנן להקים שם קהילה בנשיאות חבר מועצת חכמי התורה הגאון הרב שמעון בעדני, והכל היה נראה טוב ויפה.

אבל אחרי שנעשו כל הניסיונות לקבל ליווי בנקאי, הניסיונות לא צלחו והבניה נעצרה. בשל ההתפתחויות, כ-70 משפחות מהנרשמים פנו לבית המשפט, ואתמול (א') בית המשפט החליט לקחת מידיהם של הרב זגדון וחברת הבניה "רוני הנדסה" ולהעביר את הכל לכונס נכסים.

עסקן מוכר אומר ל'אקטואליק': "תמיד אנחנו מזהירים לא להתפתות לכל קבוצת רכישה, שבה מבטיחים הרים וגבעות לאברכים, ובסוף הם מוציאים 'רק' עוד עשרות אלפי שקלים מעבר למובטח במקרה הטוב או שהקבוצה נסגרת, לצערנו, כמו עכשיו".

יאיר בשארי, אברך כולל מצפת שנכנס לפרויקט 'לעבדך באמת', מספר ל'אקטואליק': "יום אחד היה כנס באזור שלנו. באנו לשם קבוצה של אברכים לשמוע את הנציג של הפרויקט. הבטיחו לנו הרים וגבעות והסכמנו. כל משתתף שילם 50 אלף שקל מקדמה, שהיו להוצאות ראשונות לפרויקט".

אתה חושש כעת שאיבדת את כספך?

בשארי: "אני מאמין בעזרת ה' שהכול לטובה ושבסוף נקבל את הדירה. בכל מקרה הבנו שנצטרך לשלם עוד אלפי שקלים יותר ממה שתכננו".

רועי לוגסי, יועץ בכיר של משכנתאות ונדל"ן, אומר לנו: "נראה שהבעיה הגדולה בקבוצות הרכישה דנן ודומיה מהציבור החרדי, היא שהם מתכננים להרוויח מתוספות לאישורים הקיימים ואומרים 'יהיה בסדר', נקבל אישורים נוספים בלי שום בעיה. זאת כנראה בגלל שהם רגילים לעבוד עם ראשי עיר חרדים ש'מסתדרים' איתם. ופתאום, בערים כמו חריש או הר יונה, לא מוכנים לעבוד לפי רצון הקבלן אלא לפי החוק, ואז הקבלן או היזם נתקע בלי כסף, כי הוא תכנן להרוויח מהתוספות שלא אישרו לו. "הבנתי שזה הסיפור של מה שקרה בהר יונה, שהקרקע שמיועדת ל-78 צמודי קרקע, שווקה כדירות בבנייה רוויה ללמעלה מ-150 משפחות, ובחריש הוסיפו קומה או שתיים מעל התוכניות. זה השורש של הבעיה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.