קברי קדמונים או מוסלמים? כך נגרר "המבשר" אחר הקנאים

"בושה וחרפה שהעירייה נותנת יד לפינוי קברים שבהם קבורים בני המקום" כתב אחד התושבים בפייסבוק אלא שמבדיקת המקומון 'דין וחשבון' עולה תמונה אחרת לחלוטין- לא מדובר כלל בבית העלמין בשדרות

עיתון המבשר דיווח כי במתחם המיועד להקמת שכונת 'שדרות בפארק' רשות העתיקות מצאה שרידים ומיהרה לפנותם בניגוד לעמדת משרד הדתות. בעיריית שדרות דוחים האשמות על אחריות ל"חילול קברים": "גופים ממשלתיים אחראים על נושאים אלו במסגרת עבודות פיתוח".

"זעזוע עמוק בקרב ציבור יראי ה' לנוכח חילול עשרות קברי קדמונים בשדרות" זעקה הכותרת בעיתון החרדי 'המבשר' השבוע מה שגרם לבלבול רב בקרב תושבי העיר אשר הבינו מהדיווח שהופיע גם באתר של ערוץ 7 כי לכאורה העירייה נתנה יד לפינוי קברים מבית העלמין העירוני לטובת מיזם כלכלי, אם לא די בכך לידיעה צורפה תמונה של קברים בצבע שחור, תמונה שלקוחה אומנם מבית עלמין אחר אך דומה מאוד לאחת החלקות בבית העלמין בשדרות.

"בושה וחרפה שהעירייה נותנת יד לפינוי קברים שבהם קבורים בני המקום" כתב אחד התושבים בפייסבוק אלא שמבדיקת המקומון 'דין וחשבון' עולה תמונה אחרת לחלוטין- לא מדובר כלל בבית העלמין בשדרות. מסתבר שבמסגרת עבודות פיתוח להכשרת מתחם 9 ביצעה רשות העתיקות חפירות לאור העובדה שבקרבת מקום בשטח שמאחורי בית העלמין ישנם שרידים של מבנה מכפר פלסטיני עוד לפני קום המדינה. במהלך החפירות התגלו ממצאים של שרידים עתיקים וביניהם שרידים של מספר קברים. יש לציין כי במתחם 9 הממוקמת בפאתי צפון העיר קרוב לשטח של קיבוץ אור הנר צפויה לקום בעתיד שכונת "שדרות בפארק" על שטח של 650 דונם. בשכונה מתוכננות להיבנות 1,097 יחידות דיור, כאשר 120 מתוכן צמודות קרקע והיתר בבנייה רוויה. הייחודיות של השכונה היא שמלבד בתים ובניינים, היא תכלול גם אזור תעסוקה ומסחר בשטח של כ-140 דונם.

על-פי הרישומים בויקיפדיה ככל שגדלה האוכלוסייה בתקופת המנדט , התרחב הכפר צפונה מערבה. אוכלוסיית הכפר הייתה מוסלמית , והילדים למדו בבית הספר בסימסים , 2 ק"מ לכיוון צפון-מזרח. הכפריים עבדו בעיקר בחקלאות ובעלי חיים. שדות דגנים ועצי פרי הקיפו את נג'ד מכל עבר. עצי הפרי היו מרוכזים בצפון ובצדו הצפוני-מזרחי, שם היו מי השקייה זמינים מבארות. במפקד האוכלוסין של 1922 שנערך על ידי שלטונות המנדט הבריטי , ניד 'היה אוכלוסייה של 305 תושבים, כולם מוסלמים , ואילו במפקד 1931 , בנג'ד היו 82 בתים כבושים ואוכלוסייה של 422 מוסלמים.

מתוך דין וחשבון

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.