קואליציה – הסוף? זה מה שצפוי לנו ביום הגורלי של הכנסת ה-20

בחירות או גיוס ותקציב? היום נדע באופן סופי האם נתניהו יחליט לקחת את המדינה להרפתקה של בחירות, או שיצליח לאחד את כל גורמי הקואליציה • הלו"ז השלם ליום המותח

סופה של הכנסת ה-20 קרב מתמיד ולאחר שלל ספקולציות, הימורים, פרשנויות ואלפי כתבות בעשרות גופי תקשורת בארץ, היום ההכרעה תיפול וראש הממשלה יצטרך להחליט סופית: בחירות או גיוס ותקציב.

הבוקר מקיימות הועדות בכנסת דיונים כרגיל, על שלל החוקים אותם יזמו חברי הכנסת בחודשים האחרונים, אך בחדר ועדת החוקה מנהל ח"כ אמיר אוחנה מהליכוד חוק אחד חשוב, שיכול לפתור לנתניהו את הדילמות, ואם סיעה אחת מסיעות הקואליציה תתנגד לו תהיה לו עוד סיבה ללכת לבחירות.

מדובר על חוק הלאום, אותו רוצה הליכוד להעלות הערב להצבעה, ובכירים בקואליציה טוענים: "אם חלילה יסתדר להם העניין עם הגיוס והתקציב, תהיה להם סיבה נוספת לפרק את הממשלה – חוק הלאום השנוי במחלוקת. זה מלמד אותנו על כך שההחלטה מלמעלה התקבלה, ורק מחפשים את הדרך הנכונה לעשות אותה".

לאחר שהדיונים בוועדות הסתיימו, תכונס מליאת הכנסת בשעה 16:00 אחר הצהריים. מיד עם פתיחת הדיון תינתן לח"כים אפשרות לנאום דקה אחת, במסגרת נאומים בני דקה שיימשכו כמחצית השעה.

בשעה 16:30 תחל ההצבעה על חוק הגיוס. החוק צפוי לעלות בקריאה טרומית וע"פ התקנון יש להציג את החוק המליאה כעשר דקות בלבד, כמו כן תינתן האופציה להתנגדות, גם כן – 10 דקות בלבד, כשלאחר מכן תתקיים ההצבעה.

בשעה 16:55 צפויה לעלות הצעת החוק לפיזור הכנסת של סיעות האופוזיציה. הצעת החוק הזו נצמדת להצעת חוק הגיוס, ובגלל שהגיוס לא היה מתוכנן לעלות בסדר היום שנקבע מראש, התחייבה הקואליציה לאופוזיציה שאם החוק אכן יעלה, היא תאפשר לסיעות האופוזיציה להעלות את החוק לפיזור הכנסת בצמידות.

החוק לפיזור הכנסת גם כן עולה בקריאה טרומית, ולכן על פי התקנון ישנן בסה"כ 20 דק' להצגת החוק וההתנגדות לו, כאשר מיד לאחר מכן יצטרכו הח"כים להצביע. פרט נוסף חשוב לגבי הצעת החוק לפיזור הכנסת: ע"פ התקנון של חוקי היסוד, כדי שהחוק יקבל תוקף הוא צריך לעבור ברוב של 61 ח"כים, ובשלוש קריאות.

היה והחוק לפיזור הכנסת לא קיבל רוב של 61 ח"כים, הכנסת תמשיך להצבעה על תקציב המדינה לשנת 2019, שהדיונים עליו ימשכו אל תוך הלילה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.