קווי הנייעס – הסוף • בג"צ בפסק שעלול לקבור את קווי המידע החרדים

דרמה בבג"צ: השופטים קיבלו את עמדת משרד התקשורת וקבעו כי על קווי הנייעס לחדול מלפעול במחיר שיחה רגילה בלבד. המשמעות: הקווים יעברו למתכונת פרימיום או ייסגרו. ההחלטה תיכנס לתוקף בעוד כשבועיים. אחד המפסידים הגדולים מההחלטה הוא עיתון 'הפלס' שחלק מרווחיו נבעו מהחזקת קו תוכן בשם 'קול התורה'

כמעט עשור לאחר שהחלו לפעול, מטיל הבוקר בג"צ גזר דין מוות ל"קווי הנייעס" אחת מהמדיות התקשורתיות הפופולאריות ביותר במגזר החרדי: השופטים קיבלו את עמדת משרד התקשורת בעתירה שהגישו נגדם מפעילי הקווים שדרשו להמשיך במתכונת הקיימת, קרי: הפעלת הקווים שהשיחות אליהם מתבצעות במחיר שיחה רגילה, ולא בזו המוצעת על ידי המשרד ומבקשת להעביר אותם ל'מתכונת פרימיום', קרי: קווים עם הקידומת 1900 שהחיוג אליהם הוא בעלות גבוהה מאוד.

משמעות ההחלטה היא כי רוב הקווים יסגרו, והאחרים יעברו לקווי הפרימיום – מה שמבטיח ירידה חדה וכואבת בהכנסות, בשל מיעוט המטלפנים שירשו לעצמם שיחות יקרות כאלו.

אם לא הספיקו המכות שספגו הקווים לאורך השנים – בגלל עודף היצע, הידרדרות באיכות, חסימות בגלל התנגדויות של רבנים וביטול דמי הקישוריות – הרי שעתה מונחתת עליהם מכת מוות.

תחילת ההתרחשות כאשר משרד התקשורת הוציא לפני מספר חודשים תקנה ולפיה כל קווי התוכן הפועלים בישראל יצטרכו מעתה לפעול במסגרת קווי פרימיום, בעלי קידומת 1-900. המשמעות היא שהמתקשר לקווים אלה ישלם חצי שקל לדקה, סכום גבוה בהרבה ממה שהוא משלם היום, כאשר עלות ההאזנה לקווים זהה לעלות שיחה רגילה. כמה מפעילי קווי תוכן התאגדו ועתרו לבית המשפט, והיום כאמור התקבלה החלטה המורה לסגור את הקווים בעוד כשבועיים.

מכת מוות לקווים. אילוסטרציה. צילום: פלאש 90
מכת מוות לקווים. אילוסטרציה. צילום: פלאש 90

ל'קוקר' נודע כי אחד המפסידים הגדולים מהמהלך הוא עיתון 'הפלס' שחלק מרווחיו נבעו מהחזקת קו תוכן בשם 'קול התורה'. "שלום וברכה בני תורה יקירינו. למעננו, בשבילנו, נזכור ולא נשכח בשום אופן: האם כבר התקשרנו היום במשך 180 דקות – לא פחות! לשמוע שיעור תורני או שירה ווקאלית בקול התורה?" – הודעה קולית בזו הלשון הגיעה באחרונה לאלפי מנויים סלולריים הקשורים ל'פלג הירושלמי'. ההודעה מעודדת את מי שמקבל אותה להתקשר בכל יום למספר מסוים ולהאזין במשך שלוש שעות ביום – או לפחות להשאיר את קו הסלולר פתוח.

ב'דה מרקר' דווח כי כדי לעודד ביצוע שיחות, מתקיימות גם הגרלות, שבהן מבטיחים לכל מי שיתקשר ויאזין לשיעורי תורה במשך שעה אחת ביום, כי הוא יצורף להגרלה שבה יוכל לזכות בפרס כספי של עד 500 שקל, המכונה "מלגה", אופני הרים, מצלמה או טיסה בשמי הארץ. אם מתקשרים לאחד מהמספרים של ספקי התוכן, אפשר לשמוע קריין המכריז: "הגרלת ענק למאזיני חדשות היום עם פרסים בשווי אלפי שקלים. ההגרלה בפיקוח מורי צדק, ושמות הזוכים יפורסמו בשלוחה זו".

לבסוף, בכדי לעודד שיחות רבות ככל האפשר, התפתח ברחוב החרדי מנגנון ענק של צינתוקים (צלצול וניתוק מכוון לפני שמקבל השיחה מספיק לענות כדי לעודד אותו להתקשר בחזרה). חרדים מתלוננים על מספר גדול של צינתוקים – שבהם כאשר הלקוח מנסה להחזיר שיחה הוא מגיע לאחד מקווי הנייעס.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.