קורות העיר בקצרה: לאחר שמועות הריסת בית החיים של קרימנצ'וק

בימים אלו אשר בהם 'ממעטים בשמחה' ומתאבלים אנו על חורבן בית המקדש הפרטי והכללי של כל יהודי ויהודי, ורמת השנאה לעם־ה' ברחבי העולם כולו הולכת וגוברת מיום ליום, הגיעה מאוקראינה השמועה המזעזעת, כי בעיר קרימנצ'וק, השוכנת על גדות נהר הדנייפר, זרעו האנטישמים חורבן בבית העלמין היהודי, וחוללו קברותיהם של שתיים (מתוך שש) בנות של רבינו הקדוש והנורא זי"ע ובעליהם, הלא הם: מרת שרה ע"ה, ובעלה ר' יצחק אייזיק זצ"ל, ומרת חיה, ובעלה ר' אהרן זצ"ל.
כמו כן חוללו קבריהם של הרה"ק ר' לייב מדאבראוונא, מחותנו של רבינו הקדוש, ועוד כמה מתלמידיו של רבינו, ביניהם הרה"ק ר' חייקל והרה"ק ר' שמואל ב"ר אבא.

קורות העיר בקצרה: יהודים החלו להתיישב בעיר קרימנצ'וק [או: קרמנצ'וג] לפני כ־230 שנה. כעשרים שנים אחר תחילת ההתיישבות מנו היהודים כ־450 נפש, ותוך כמאה שנה היוו היהודים כחמישים אחוז מתושבי העיר, ומנו כ־30,000 איש.
בהמשך נפתח בעיר גם בית־רפואה יהודי, ובערב מלחמת העולם השנייה התגוררו בעיר כארבעים אלף יהודים, אשר חלק גדול מהם עסקו במסחר עצים ובמפעלי טבק ואריגה.
מיד עם כיבוש העיר על ידי הצבא הנאצי, רבים מבין היהודים ברחו מן העיר, ובמקום נותרו רק כתשעת אלף יהודים, שחויבו לשאת סרט עם מגן־דוד על הזרוע, ונאסר עליהם לנוע ברחובות לאחר השעה חמש בערב. לצד זאת, הוטלו עליהם עבודות כפייה בניקוי הרחובות ושיפוצים וכו'.
ב־ז' מרחשוון תש"ב החלה הוצאתם להורג של היהודים בעיר. מרבית היהודים מתוך אותם אלה שלא התייצבו למפקד והסתתרו בעיר, הוסגרו על ידי אוקראינים מקומיים לידי הנאצים, ואלה רצחו אותם מיד לאחר מכן. קבוצה קטנה של בעלי־מקצוע, בעיקר רופאים, הושארו בחיים אבל גם הם נרצחו בהמשך. העיר חרבה כמעט לחלוטין בסוף המלחמה, כשהנאצים ימ"ש הרסו כ־90 אחוזים מהמבנים שבה.
לאחר המלחמה חזרו לעיר מעט מן היהודים שעזבו אותה בתחילת הכיבוש הנאצי. כיום, קיימת בעיר קהילה יהודית, וכרב העיר מכהן הרב שלמה סולמון, חסיד חב"ד.
***
בבית העלמין היהודי של העיר קבורים יהודים וצדיקים רבים, אך המקום נשאר שומם וללא כל השגחה, כשהגויים המקומיים עקרו את המצבות והשתמשו בהם לריצוף בתיהם, אך הר"ר ישראל מאיר גבאי הי"ו, עמד בפרץ במסירות נפש לבל יעקרו את בית החיים ממקומו.
היה זה לפני כשבע שנים בעת שיזמים מקומיים ביקשו להקים בנייני מגורים על שטח בית החיים המוזנח, זאת לאחר שהמקומיים עקרו ממנו מצבות והשתמשו בהם לריצוף ביתם, אך הרב גבאי ששמע על התוכנית הגיע בדחיפות למקום, שיפץ את הקברים והצליח לבטל את תוכנית הבנייה.
והנה במסגרת מאמציו להצלת המקום מצא את האוהל החרב למחצה בהם טמונים מצוקי ארץ, בנותיו וחתניו של רביה"ק. ר' ישראל מאיר בראותו זאת טרח שיפץ ושיקם את האוהל, ואף הקים והציב מצבה על קברם בה חקוקים שמותם לעד.
מצבה זו אשר מציינת את זכרם של קדושי עליון אלו חוללה לצערנו כעת על ידי פורעים שונאי ישראל.
ברור כי מדובר על רקע אנטישמי, אך הרב גבאי אומר כי הוא לא ייסוג לאחור, ובעזרת ה' כבר בימים הקרובים ידאג לשפץ מחדש את המצבות שניזוקו לזיכרון נצח לכבוד אותם הצדיקים הטמונים שם, ינוחו על משכבותם בשלום.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.