קוריוז או מהלך דרמטי? הרחוב הספרדי סוער בעקבות ביקורו של דרעי בבית הגר"ש עמאר

ביקורו המפתיע של יו"ר ש"ס בבית רבה של ירושלים תפס את הפרשנים כשהם לא מוכנים. מקורבי דרעי טוענים כי מדובר במהלך שתכליתו למנוע מהרב עמאר להצטרף למועצת החכמים של 'יחד', בסביבית ישי משוכנעים כי מדובר באקט פורימי ועיני כולם נשואות ליום שאחרי סיום כהונתו של הרב עמאר ברבנות ירושלים

הביקור, הדרמה והפרשנויות: זמן קצר לפני כניסת השבת, כשאנשי ירושלים נערכים לקבל את השבת שאחרי הפורים, התרחשה דרמה פוליטית של ממש ברחוב הספרדי. ברשתות החברתיות ובאתרי האינטרנט דווח על פגישה מפתיעה של יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, עם רבה של ירושלים, הגר"ש עמאר.

עבור מי שחשבו שמדובר במתיחה בלבד, צורפה לידיעה תמונה מהפגישה – מה ששכנע גם את אחרון הספקנים בקיומה.

קיום הפגישה נתן את האות לחרושת שמועות ופרשנויות באשר למשמעויות שלה. מצד אחד, גורמים שונים – בעיקר כאלו במקורבים לש"ס – משוכנעים כי מדובר בתחילתו של מהלך דרמטי, מהלך שתכליתו לנטרל את הצטרפותו של הרב עמאר למועצת החכמים של תנועת 'יחד', מועצה שקורמת עור וגידים בימים אלו.

מהצד השני ניצבים גורמים – בעיקר כאלו במקורבים ל'יחד' וישי – שמצהירים כי מדובר בקוריוז פורימי שהתרחש בספונטניות ולא במהלך שעשוי לשנות סדרי עולם בפוליטיקה הספרדית.

בתווך ניצבים הפרשנים הפוליטים שחלוקים בנושא, כאשר הנטיה וההזדהות שלהם משחקת גורם מכריע בפרשנות אותה הם מעניקים לאירוע.

שנים אוחזים בגלימת הרב עמאר
שנים אוחזים בגלימת הרב עמאר

"ביום חמישי פרסם בטאונו של ישי ידיעה שהגרש״מ עמאר שוקל לא להאריך את כהונתו בירושלים ולהצטרף למועצת חכמי יחד. למחרת הוא מקבל ביקור מפתיע. במקרה?", צייץ הפרשן הפוליטי יעקב ריבלין.

ואילו עורך משפחה, יוסי אליטוב, כתב: "עם כל הכמיהה והרצון לשלום בית בציבור הספרדי, זה לא יהיה נכון להעניק פרשנות מופרזת לביקור של דרעי ועוזריו בבית הרב עמאר. התהום בעינה עומדת". לדברים הצטרף גם העיתונאי אליעזר שולמן שציטט גורם המקורב לדרעי שהתבטא ברוח דומה.

יצוין כי הגורמים שעומדים מאחורי השמועות לפיהם הביקור מסמל מהלך דרמטי מתעקשים כי הוא לא התרחש בספונטניות אלא קדמה לו עבודת שטח מעמיקה, יסודית וארוכה. לטענת הגורמים, את המהלך הובילו רעייתו וחתנו של השר דרעי ובשבועות הקרובים צפויות התפתחויות נוספות.

עוד טוענים הגורמים כי המחלוקת סביב קריאת המגילה ברמות "הפילה את הסימון" אצל דרעי בכך שגרמה לו להבין כי מאחורי הרב עמאר ניצבת קהילה עצומה של תומכים, ומשכך הוא החליט לעשות הכל כדי למנוע חבירה רשמית של הרב עמאר לישי ו'יחד'.

ואילו הרב אליהו עמאר, בנו של הראשל"צ, התייחס הבוקר בראיון לנועם זיגמן ב'קול ברמה' לספקולציות לפיהן אביו יפרוש מכהונתו בזמן הקרוב ויצטרף ל'יחד'. "יתכן ואבי יפרוש מכהונתו כרבה של ירושלים בהגיעו לגיל הפנסיה, אך אין לכך שום קשר לתוכניות פוליטיות כאלה ואחרות", אמר הבן והוסיף: "הפגישה ביום שישי אצל אבי, מהלך חשוב מאוד שמסמן עידן חדש. אם יצטרכו לקיים פגישות נוספות כדי לקדם את השלום, אשתף פעולה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.