קורס משאבי אנוש – כל מה שצריך לדעת

אחד הנושאים החמים ביותר בשיח אודות תעסוקה ומשאבי אנוש בשנים האחרונות, הוא תעסוקת דתיים וחרדים בפרט. נושא זה תופס כותרות רבות הן במדורי הכלכלה, הן בחדשות הכלליות וכן בשיח האקדמי והפוליטי. הניסיון לעזור לחרדים ולדתיים למצוא מקום בשוק העבודה, תופס חלק בולט בהיבטים שונים בשיח, כולל במסגרת קורס משאבי אנוש שמועבר במכללות ואוניברסיטאות רבות.

כאשר מתייחסים בתחום של משאבי אנוש למגזר הדתי והחרדי, אז כן 2-3 רמות שונות שיש להתייחס אליהן וכולן קשורות אחת לשנייה. הרמה הראשונה, היא לשלב כמה שיותר אזרחים מהמגזר הדתי והחרדי בתחומים השונים. אחת הבעיות שישראל נאלצת להתמודד איתה, אלה המספרים הנמוכים שקשורים, הן לשני המגזרים ובפרט למגזר החרדי. הערכה שהיא שמדובר בסביבות חמישים אחוז, מספרים נמוכים למגזר החילוני. הרמה השנייה, היא הכשרה. כחלק מהניסיון לתת מענה לבעיה ולפתור אותה, נוצרו מערכות שונות שמיועדות להכשיר חרדים ודתיים לשוק התעסוקה בתחומים שונים, טכניים ושירותיים. הרמה השלישית, היא אספקת תנאים נוחים לשילוב חרדים ודתיים. אחת הבעיות שהמגזרים הדתיים מתמודדים איתה היא, שתנאי העבודה, שעות וימים, אינם בהכרח מתאימים לאורח חיים דתי, מכאן שיש ניסיון ליצור אינטגרציה כך שיהיה קל יותר לשלב בין תנאי העבודה לאורח חיים דתי.

כיצד קורס משאבי אנוש יכול לעזור?

בעשרים-שלושים שנה אחרונות, אנחנו רואים כיצד יותר ויותר מכללות ואוניברסיטאות מעניקות מקום של כבוד לכל הנושא של משאבי אנוש ושוק העבודה. הן בצד המחקרי והן בצד הפרקטי. מי שמעוניין להירשם אל קורס משאבי אנוש ולעסוק בתחום, יש לו היצע נרחב בנושא. במהלך הקורס, לומדים הסטודנטים בין השאר, כיצד מגייסים ומכשירים עובדים, תנאי העסקת עובדים, שילובם בארגון, כיצד מתמודדים עם סיטואציות שונות שקשורות לעובד וליחסו לארגון, קידום ותגמול עובדים, וכדומה. קורס משאבי אנוש יוצא מתוך נקודת הנחה ברורה ונכונה, שתהליך מיון והשמה הוא השלב החשוב ביותר ביצירת צוות מנצח שיכול להוביל את העסק קדימה.

כיום בין שאר הדברים שלומדים בקורס זה הוא גיוס והכשרה מהציבור החרדי והדתי. כיצד פונים אליו, כיצד מכשירים אותו, איך מכניסים אל תוך קבוצה הומוגנית, עובדים ממגזרים אחרים וכדומה. יש כאן ניסיון משני הצדדים להגיע למקום בו יוכלו לעבוד ביחד בצורה טובה ומוצלחת

קורס משאבי אנוש לא רק לדתיים

חשוב להבהיר, שישנם קורסים למשאבי אנוש  שפונים למגזר הדתי, הם נערכים במכללות ומוסדות שהמרכיב העיקרי שלהם הם דתיים וחרדים, אורח הלימודים הוא דתי, וכן ההתייחסות בקורסים מגיעה אף היא, מנקודת מבט של המגזר הדתי והחרדי. עם זאת, אם ברצונכם ללמוד קורס משאבי אנוש ולשים דגש על המגזר הדתי והחרדי, אינכם חייבים לפנות דווקא למוסדות אלה, אתם יכולים להירשם גם במוסדות כלליים, וללמוד שם על עבודה מול המגזר הדתי והחרדי או לנצל את הכלים שתקבלו שם, לעבוד מול מגזרים אלה, כשתצאו אל שוק העבודה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.