ראש העיר קורא ליהודים לבוא לאוקראיינה

קו ישיר מת"א ל- ויניצה, שבאוקראינה הושק ע"י חב' ינאייר.
*הייחודיות: נמל התעופה בויניצה ממוקם בקרבת הציונים באומן, מז'יבוז ברדיצ'וב ועוד *נציג החברה, הרב נחמן אלחדד ל'המודיע': "החברה שמה דגש על טיסות בתעריף מוזל יחסית. השקת הקו תתרום בע"ה להורדת מחירי הטיסות לאוקראינה" *ראש עיריית ויניצה באוקראינה: "בניגוד לרושם הנוצר בתקשורת בטוח כאן לחלוטין, ואתם כישראלים בודאי מכירים את התופעה שבה אין קשר בין הדיווחים בתקשורת למציאות בשטח…"

בטיסה ראשונה שנערכה בשבוע האחרון השיקה חב' התעופה הרשמית האוקראינית YanAIR קו ישיר מנמל התעופה נתב"ג לנמל התעופה בויניצה, אוקראינה. בחברה אומרים כי הקו, שהשקתו התאפשרה בעקבות חתימת הסכם 'שמים פתוחים' בין ישראל לאוקראינה, יופעל בשלב זה פעמיים בשבוע, אך בכוונתם להגיע לטיסה יומית ככל שיגדלו הביקושים. את הקו מייצגת בישראל חב' 'פניקס תעופה' המוסרת כי בקרוב יופעל קו מתל אביב לקייב.

נמל התעופה בויניצה נחשב ליעד מועדף מצד הנוסעים היהודים הרבים המבקשים להגיע לציוני הצדיקים באוקראינה, וזאת בשל העובדה שהעיר ממוקמת בקירבה יחסית לעיירות אומן, מז'יבוז, ברדיצ'ב ועוד. עד כה פעל שימש נמל התעופה כנמל תעופה פנימי ולא התאפשרו בו טיסות בינלאומיות. רק בתקופה האחרונה שודרג הנמל והוא הפך לנמל תעופה בינלאומי מה שאיפשר לחברה להשיק את הקו החדש, שללא ספק יזכה לביקוש רב מצד הנוסע החרדי שעד כה נאלץ לנחות בנמלי התעופה בקייב או אודסה המרוחקים מאיזורי הציונים הק'.

הרב אלחדד בישיבת עבודה עם ראש ויניצא וסגניו
אולם, בחברה לא שמים את הדגש רק על מיקום השדה אלא בעיקר על המחירים. נציג החברה בישראל הרב מאיר נחמן אלחדד (הפועל במשך שנים רבות במסירות גדולה למען הציון הקדוש באומן ואף משמש כגבאי הציון) אומר ל'המודיע' כי "השקת הקו מהווה שינוי של ממש בתחום הטיסות לאוקראינה, ואין ספק כי הפעלת טיסה קבועה במחירים הזולים של החברה תגרום להיווצרות תחרות והיא תשפיע על ירידת המחירים בקו שעד כה סובל מחוסר תחרות, דבר שגורם לעליית מחירים בעיקר בזמני שיא כמו בערבי ר"ה". אלחדד הביע תקוה כי הרחבת הסכם 'השמים הפתוחים' אכן תבוצע כפי שהובטח, מה שיאפשר לחברה להפעיל קווים נספים, לקייב, ויניצה ועוד, ובמחירים מוזלים יותר.
בעיר ויניצה רואים בכניסתה של החברה פריצת דרך שתתרום לשגשוגה של העיר. העיר, שבראשה עמד בשנים האחרונות ראש העיר היהודי ולדימיר גרוסמן, עשתה כברת דרך משמעותית תחת ניצוחו של גרוסמן שזכה בשל כך לאהדה רבה מצד התושבים. בשבוע האחרון מונה גרוסמן לסגן ראש הממשלה האוקראינית והוא נחשב לאחד האישים החזקים בשלטון האוקראיני החדש.

 הרב שאול הורביץ שליח חב"ד בויניצה, אומר כי "לאחר שנים שבהן סבלה העיר כמו עיירות אוקראיניות רבות משלטון מושחת, עלתה העיר על דרך המלך תחת שרביטו של גרוסמן שחולל מהפך בתשתיות העירוניות והוא שדרג משמעותית את רמת השירות לתושב". גם נמל התעופה שופץ ושודרג אם כי בכוונת הרשות המקומית להשקיע תקציבים נוספים בנמל התעופה ולהפוך אותו לנמל תעופה גדול ומתקדם יותר.

רה"ע בפועל סרגיי אנטוליץ' בשיחה שנערכה עמו, אמר כי "אנו רואים בנמל התעופה מנוף צמיחה כלכלי לעיר ובמסגרת תוכניות הפיתוח של העיר נפנה משאבים מיוחדים לשיפוץ הנמל והרחבתו".

על העימות עם רוסיה הרגיע: "העימות עם הרוסים מתרחש בחצי האי קרים, המרוחק מכאן מרחק של אלפי ק"מ, כך שאין לו כל השפעה על המדינה שממשיכה להתנהל כרגיל". הוא הוסיף כי "אתם, הישראלים, יכולים להבין זאת היטב. בקרתי בישראל בימי 'עמוד ענן' וגיליתי כי למרות שישובי הדרום הותקפו החיים במדינה כולה התנהלו כרגיל. גם כעת, אף אם קיים עימות נקודתי הרי שאין לו כל השפעה על המדינה הענקית (שטחה של ויניצה, אגב, הוא כשטחה של כל מדינת ישראל) ובניגוד לדיווחים בתקשורת הרי שהחיים מתנהלים בה כרגיל". אמר סרגיי, והוסיף: "גם כאן מתגלה שוב האמת הידועה לפיה מה שמדווח בחדשות אינו בהכרח משקף את המציאות בשטח… החיים באוקראינה מתנהלים כרגיל, וניכר כי המהפך שעבר על השלטון לא ערער כלל את תחושת הבטחון האישי של התושבים. מרבית אזרחי המדינה הענקית כלל אינם מתעניינים יתר על המידה בידיעות על העימות מול הרוסים בקרים, ונראה שהם הסתגלו חיש מהר לשלטון החדש תוך שהם מביעים תקוה כי הוא אכן יצליח להצעיד את המדינה קדימה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.