קטע דרך בן כ-1800 שנה נחשף בירושלים

השתמרות נדירה, של קטע דרך מתקופת הרומאים, התגלה בתחומי ירושלים – הדרך נחשפה במסגרת חפירה ארכיאולוגית, לפני הנחת צינור ניקוז ע"י חברת מוריה בשכונת בית חנינא שבצפון ירושלים

במהלך השבועיים האחרונים נחשפה במסגרת חפירה ארכיאולוגית של רשות העתיקות, דרך עתיקה מהתקופה הרומית לפני כ -1800 שנה, שהובילה מיפו לירושלים, בשכונת בית חנינא בצפון ירושלים.
הדרך הרחבה (כ-8 מטרים), מורכבת מאבנים גדולות ושטוחות שהותאמו זו לזו, כדי שההליכה עליו תהיה נוחה.
חלק מהאבנים משופשפות מאוד, ומעידות על שימוש רב שנעשה בדרך, והיא אף עברה סדרה של תיקונים לאורך השנים. הדרך נתחמה משני צידיה באבני שפה.

דוד יגר, מנהל החפירה, מספר כי "מספר קטעים של הדרך נחפרו בעבר ע"י משלחות מחקר, אך השתמרות כזאת של הדרך לא נתגלתה עד כה בתחומי העיר ירושלים. הרומאים ייחסו חשיבות רבה לדרכים באימפריה. הם השקיעו את מיטב כספם וגייסו את מיטב העזרים הטכנולוגיים של התקופה על מנת לרשת את האימפריה בכבישים. אלה, שירתו את המינהל, הצבא, הכלכלה והציבור לצורך מעבר יעיל ובטוח. לאורך הכבישים נבנו תחנות ופונדקי דרכים, וכן מצודות להגנה על העוברים והשבים. הסלילה ואחזקת הדרכים הוטלו על יחידות הצבא, אך גם האזרחים השתתפו בעבודות כחלק מעבודות החובה שהוטלו עליהם ע"י השלטונות".

קטע הדרך שהתגלה בחפירות, הוא חלק ממערך כבישים שהוביל לירושלים ממישור החוף. כבישים אלה מוכרים מן המקורות, וגם מן החפירות הארכיאולוגיות. שתי דרכים עיקריות הובילו בתקופה הרומית מירושלים ליפו: האחת דרך בית חורון והשנייה דרך שער הגיא. הדרך שנמצאה היא קטע מהדרך לירושלים העובר דרך בית חורון. תוואי דרך זו החל ביפו ועבר בעיר לוד שם התפצלה הדרך לשני כיוונים שונים: האחד לכיוון שער הגיא והשני דרך מודיעין לאורך תוואי כביש 443 של ימינו עד לבית חורון משם הדרך המשיכה מזרחה עד לביר נבאלא ופנתה דרומה לכפר שאול שם התחברה לדרך גב ההר שהובילה לעיר העתיקה.
דרך ביר נבאלא המודרנית סלולה מספר סנטימטרים מעל תוואי הדרך העתיקה, דבר שמעיד כי עד לפני עשרות שנים הדרך באזור זה הייתה גלויה ונעשה בה שימוש.
ממש כמו ".. בימים ההם בזמן הזה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.