קיצוניות כהשקפה: כשמפגין זיהה את כתב 'אקטואליק' – דעה

אין כאן אידאולוגיה בנושא הגיוס שהיא שונה משל שאר החרדים, אבל להם יש ערך מוסף: השקפה של אנרכיה וקיצוניות. דב אייכלר פגש מפגין בשערי העיר בירושלים ומשרבט את רשמיו

שעתיים בחברת המפגינים היום ושיחות באידיש עם חלקם, גרמו לי להבין שהשקפת עולמם היא קיצוניות באשר היא קיצונית, הנושא לא חשוב, ההיגיון בוודאי לא, רק קיצוניות לשם קיצוניות שהפכה לערך עליון וקדוש בפני עצמו.

בין מאות המפגינים שחגו במעגל ושרו ״אם לעבוד את האלילים את וכלבא שווים", או בגירסה הקיצוניות יותר ״אם ללכת לצבא, אתם והכלבים שווים״ אבל המפגין הזה היה נראה לי חסיד מיינסרטימי יותר. כובעו וחליפות אמרו קהילה מרכזית, לא הפלג לא העדה החרדית, הוא זיהה אותי מקו חדשות לציבור החרדי (הסקופים) ומהאתר, אי אפשר לומר על אברך כזה שהוא מנותק מההווי. גם שמע על 'אקטואליק', גם זיהה אותי בפניי ומעולם תמונתי לא פורסמה בכל העולם כולו או במגזינים רבניים כאלו ואחרים.

בשיחה רגועה עימו שאלתי אותו, מה לו לכהן בבית הקברות? מה הקשר בין חסיד מיינסטרים למפגיני הפלג המשולהבים. הוא ניסה לומר שהוא משתייך לאחד הפלגים של העדה החרדית משכונת מאה שערים בעיר, זרמתי עם הטענה למרות המוזרות כיוון שהיה לבוש כחסיד אחר, ובכל זאת הקשיתי, הרי אף אחד גם מהחסידות שציינת אינם פה, האדמו״ר ״שלך״ לא הורה להפגין, והוא הסביר לי שזה לא באמת משנה. הוא מרגיש שזה נכון וחושב שגם הרב שלו יסכים איתו.

הכהן שלנו המשיך לחוג להסתובב במעגל לשיר את הימנונים של הפלגים הקיצוניים במגזר החרדי. לא קשה היה לראות שאופיו קיצוני. גם בלי האדמו״ר שמורה לצאת, בלי החברים, זה רק הוא וההזדהות שלו היא עם הקיצונים. אחד נוסף, גם לא חשוד כמשתייך לפלג הירושלמי, ולא נראה ממאה שערים (ניאואנסים) צועק ״נאצים״ מנסה לצלם אותו והוא מביט בי בעיניים רושפות, ״אני אשבור לך את המצלמה״ נראה היה עליו בירור שהקיצוניות מאפיינת אותו ואם יום אחד יבין אחרת הקיצוניות שלו תהיה לצד השני.

אין כאן אידאולוגיה בנושא הגיוס שהיא שונה משל שאר החרדים ואת רוב הטענות שלהם כל צעיר חרדי ידע לדקלם ולהסכים. מי צריך יותר מהמציאות כדי להוכיח שרוב טענותיהם צודקות, אבל להם יש ערך מוסף: השקפה של אנרכיה וקיצוניות. רואים את זה בכל שלב בהפגנה. בהתגרות שלהם בשוטרים ובהתנהגות שלהם כלפי כל מי שנמצא בסביבתם. זאת ההשקפה. קיצוניות ואנרכיה עכשיו!

המשטרה לעומת זאת הגיעה היום עם מתעדים מבצעיים, נראה שמישהו שם הפיק לקחים והעימותים היו נקודתיים בלבד. פינוי ענייני של חוסמי הרכבת הקלה והסכמה לשיתוק מוחלט של שאר התנועה באזור כדי להימנע מאלימות קשה ותיעודים מביכים. ומי שילם את המחיר? החרדים. קבוצה של אנרכיסטים ח ר ד י י ם (הם חרדים. את זה אי אפשר לקחת מהם) שיתקו את האזור החרדי של העיר לגמרי וגזלו מזמנם של יהודים רבים בשם הקיצוניות והאנרכיה שזורמת בעורקיהם, בדמות השקפה צרופה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. טונה בייגל

    קצת עפת על עצמך אדון אייכלר עשית מעצמך סלב עם דעות ס"ה איזה טונה בייגל שפתח עיניים

    שלמה |
    הגב