קירחים מכאן ומכאן: ארה"ב מתנגדת נמרצות לבנייה בהתנחלויות

בעוד בישראל חתמו בימים האחרונים שרי הממשלה על שחרור 26 המחבלים הפלסטינים הראשונים כבר בהמשך השבוע, שבה וגינתה אמש (שני) ארצות הברית את הבנייה בהתנחלויות. "ההכרזות מגיעות בזמן רגיש במיוחד", אמרה סגנית דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, מארי הארף. "על שני הצדדים להימנע מפעולות שיערערו את האמון. ברור שיהיו מהמורות בדרך, אך זו הסיבה שעל שני הצדדים לשבת ולדבר פנים אל פנים".

הארף אמרה כי "אנו ממשיכים להביע דאגה עמוקה כפי שממשלת ישראל יודעת. עמדתנו באשר להתנחלויות לא השתנתה, איננו מקבלים שום פעילות בהתנחלויות כלגיטימית", והוסיפה כי האמריקנים מתמקדים כעת במשא ומתן. "עכשיו, כשהתחלנו את הסבב החדש של השיחות באזור, ללא שר החוץ קרי", אמרה הארף, "לא נעדכן על כל פגישה ופגישה. שני הצדדים מבינים שהשלום הכרחי".

באשר לשחרור המחבלים אמרה הארף: "אציין כי ממשלת ישראל נוקטת צעד קשה אך הכרחי, כחלק מהמשא ומתן, לשחרור אסירים. אנו סבורים כי מדובר בהפגנת נכונות מצד בנימין נתניהו לקבל החלטת קשות".

כזכור, לפי מה שפורסם לאחרונה, 'הבית היהודי' הסכימה לתמוך בשחרור המחבלים – רק בתנאי שמעתה תותר הבנייה בהתנחלויות, כעת – הם יוצאים קירחים מכאן ומכאן.

קרי עצמו אמר אמש (ב') כי הודעתה של ישראל על בניית התנחלויות חדשות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים "הייתה צפויה במידה מסוימת", וקרא לצדדים להתקדם בשיחות השלום, שאמורות להתחדש השבוע. "האירועים הללו מדגישים את החשיבות שבחזרה לשולחן הדיונים בהקדם ובפתרון המחלוקות בנוגע להתנחלויות ועניינים אחרים", אמר קרי, והוסיף כי שוחח אמש עם ראש המשלחת הישראלית למשא ומתן עם הפלסטינים, השרה ציפי לבני, ועם ראש הממשלה בנימין נתניהו. עוד אמר קרי כי "ארצות הברית רואה את כל ההתנחלויות כלא לגיטימיות".

דוברו של מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, אדוארדו גל בואיי, אמר כי "ההתנחלויות בשטחים הכבושים אינן חוקיות, הן היו והן ממשיכות להיות לא חוקיות".

ביום ראשון האחרון פורסם אודות מכרז משמעותי ראשון לשיווק דירות מעבר לקו הירוק מאז תחילת השיחות עם הפלסטינים. משרד השיכון פרסם, באמצעות מינהל מקרקעי ישראל, מכרז לשיווק של כ-1,200 יחידות דיור במזרח ירושלים ובגושי ההתנחלויות הגדולים, זאת חרף ההתנגדות האמריקנית להמשך הבנייה מעבר לקווי 67' כפי שבאה לידי ביטוי בהודעה של מחלקת המדינה רק ביום חמישי שעבר. רוב היחידות, כ-800, ייבנו בשכונות שמחוץ לקו הירוק בירושלים. בגושי ההתנחלויות הגדולים ייבנו עוד כ-400 יחידות דיור: 117 באריאל, 149 באפרת, 92 במעלה אדומים ו-36 בביתר עילית.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.