קמפיין נגד רכישת ביצים שלא בפיקוח

עיריית בני ברק והשירותים הוטרינריים המשותפים לעיריות בני ברק וגבעתיים יצאו בימים אלו במבצע משותף להסברה ולמאבק כנגד מכירת ביצים לא מפוקחות שעלולות לגרום להפצת מחלות קשות כשפעת העופות ותחלואה קשה מחיידק הסלמונלה.

עיריית בני ברק והשירותים הוטרינריים המשותפים לעיריות בני ברק וגבעתיים יצאו בימים אלו במבצע משותף להסברה ולמאבק כנגד מכירת ביצים לא מפוקחות שעלולות לגרום להפצת מחלות קשות כשפעת העופות ותחלואה קשה מחיידק הסלמונלה.

הפעילות האינטנסיבית והמקיפה בתחום זה החלה, ביזמתם של הרב חנוך זייברט, ראש העיר; הרב ישראל משה פרידמן, חבר הנהלת העירייה וסגן יו"ר השירותים הוטרינריים של איגוד ערים גוש דן וד"ר משה רפאלוביץ, הרופא הוטרינר הראשי ומנכ"ל האיגוד, שקראו לתושבי העיר, שלצד היתרונות הרבים באכילת ביצים, ישנן סכנות  הנובעות מביצים מזוייפות ומוברחות, שיש בהן, לא אחת רעלים מסוכנים כחומרי הדברה, תרופות וחיידקים העלולים לגרום למקרים קשים עד סכנת חיים.

בפנייתם לציבור הם הדגישו שביצים המגיעות ממשקים מוזנחים ומזוהמים אין כל בקרה אחר מצבן הבריאותי של התרנגולות, האוכל, התרופות והרעלים אותם מקבלות התרנגולות, וביצים אלו אינן עוברות את תהליך השיקוף במכוני המיון לאיתור פגמים בביצים.

אברהם טננבוים, מזכיר העירייה ודוברה ציין, כי במידע שהגיע לעירייה מתברר שבגלל הפיקוח בגבולות, גם מוברחות ביצים, בתנאים קשים, במשאיות ביוב, משאיות אפר ורכבים עם דופן כפולה, ולאחר הטלתן מוחזקות הביצים תחת כיפת השמים ו- או במחסנים מאולתרים, במשך תקופה ממושכת, עד להברחתן לארץ, כשאחזקת ביצים בטמפרטורות גבוהות והובלתן בתנאים תברואתיים קשים מזהמות את הביצים ומעלות את סכנת ההרעלה מביצים אלו.

מאיגוד השירותים הוטרינריים הובהר גם, כי הסכנה חמורה במיוחד אצל ילדים קטנים, זקנים, אנשים חולים ואנשים בעלי מערכת חיסונית נמוכה. זיהום מביצים אצל אוכלוסיה זו יכול  לגרום לתחלואה קשה, ואף, חלילה, למוות.

ואכן, בשנה האחרונה בוצעו פעולות שונות ע"י איגוד השירותים הוטרינריים של גוש דן, בשיתוף עם השיטור העירוני של עיריית בני ברק והמועצה לענף הלול, ובמסגרתן נתפסו והושמדו עשרות אלפי ביצים מוברחות במקומות שונים בעיר, כשהביצים נתפסו במחסני בתים, מרתפים של מסעדות ובחנויות ביצים שפעלו בלא רישיון.

כדי להתמודד עם תופעות כאלו, נקרא הציבור להישמר ולרכוש ביצים רק בחנויות בעלות רישיון עסק כחוק, ורק ביצים מוחתמות, עובדה המבטיחה שעברו בדיקה , מיון ואריזה בתחנות מיון המבוקרות ע"י רופא וטרינר. הביצים חייבות להיות שלמות, בגודל אחיד, נקיות, בעלות קליפה חלקה ואחידה ומוחזקות בעסק שהטמפרטורה בו לא עולה על 20 מעלות.

בין ההנחיות הנוספות – אין לקנות ביצים, גם אם הן מוחתמות מרוכל ו-או מחסן, או פרטי, אלא מעסק מורשה. יש לוודא שעל הביצה והאריזה ישנו סימון הכולל את תחנת המיון, גודל הביצה, תאריך אחרון לשיווק ותאריך אחרון לשימוש. כמו"כ יש להקפיד שלא לקנות ביצים במחיר נמוך משמעותית ממחיר השוק.

עם הגיען של הביצים לבית, נקרא הציבור להכניס אותן מיידית למקרר; מומלץ להשאירן באריזתן המקורית על מדף במקרר ויש לזכור כי האריזה שומרת על הביצים מפני התייבשותן וחדירת ריחות זרים . בנוסף, אין לרחוץ את הביצים, שכן הקליפה גם אם היא נראית נקיה, היא עלולה להכיל חיידקים, ושטיפת הביצים עלולה להחדיר פנימה את החיידקים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.