קנס של 10,000 שקל לח"כ שיאזוק עצמו

שנתיים לאחר שאזק עצמו לדוכן הכנסת החליטה ועדת האתיקה לקנוס ח"כים על מחאות שמזיקות לרכוש הכנסת {אפקט פרוש}

בוידאו: ח"כ פרוש אוזק עצמו לדוכן במהלך נאום נגד חוק הגיוס

הימים – ימי אישור חוק הגיוס בכנסת הקודמת. ח"כ מאיר פרוש החליט לנקוט באקט שיעורר את התקשורת ואת דעת הקהל – ואזק עצמו לדוכן הנואמים. הגימיק הצליח מעבר למצופה ועברו דקות ארוכות עד שהצליחו סדרני הכנסת לשחרר אותו מהדוכן.

פרוש הורחק מהמליאה ומאוחר יותר ננזף ונענש ע"י ועדת האתיקה של הכנסת.

אמש התכנסה ועדת האתיקה של הכנסת וקבעה רף ענישה אחיד לעבירות משמעת מהסוג הנ"ל. ע"פ ההחלטות שהתקבלו, ח"כ שגרם נזק בכוונה בכנסת – למשל, קשר את עצמו לדוכן המליאה או שהפר הפרה חמורה את כללי האתיקה – יקנס ב10,000 ש"ח.

עוד החליטה הוועדה כי במקרים בהם הורחק ח"כ על ידי ועדת האתיקה בשל הפרה חמורה של כללי האתיקה, הוועדה רשאית לשלול ממנו שכר של חודש או חלקו.

יו"ר ועדת האתיקה, ח"כ יצחק וקנין, הציג את קשייה של ועדת האתיקה להטיל כיום קנסות על הח"כים: "ח"כ יכול להיעדר שליש מימי הדיונים ושר יכול להעדר מחצית מישיבות הכנסת, ומה זה להיות פה? הוא יכול להיכנס בכניסת ח"כים ולצאת אחרי דקה ויהיה רשום שהוא היה פה באותו יום. הבעיה קשה מאד ויש מקרים שאנחנו לא יודעים איך לנהוג. יש מקרים של התנהגות ברוטלית. ח"כ עולה לדוכן וקושר את עצמו ועוקר מיקרופונים. היום יש בידי הוועדה רק נזיפה חמורה או הרחקה. עושים טובה לח"כ המתפרע שמקבל פרסום. אם יגרום נזק במכוון או הרים יד, מה צריך לתת לו? נזיפה חמורה?".

הדיון בוועדה היה סוער, כאשר הח"כים הערבים מוחים נמרצות נגד ההמלצות.. יו"ר הוועדה, ח"כ דוד ביטן (ליכוד) השיב למתנגדים: "שח"כ לא יעשה דברים חמורים. יש גבול לכל דבר. אם ח"כ מסית בהר הבית, שיחשוב מה הוא עושה".

בסיום הדיון אישרו רוב החברים את ההמלצות. מצביעי המחנה הציוני נחלקו – איל בן ראובן ואיתן ברושי הצביעו בעד, וח"כ מיקי רוזנטל נגד. ח"כ ישראל אייכלר נמנע: "אני נגד כל פגיעה בחסינות ח"כים". 10 ח"כים הצביעו בעד, 4 נגד ואחד נמנע. ח"כ אחמד טיבי הגיש רביזיה שתושמע מחר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.