סבטלובה נגד מירי רגב: מה יותר גרוע? הצגה שכתב מחבל, או הצגה אנטישמית נגד חרדים?

לאחר פרסום דבריה של רגב באתר "קוקר". ח"כ סבטלובה הגיבה: "שוב השרה רגב לא מבחינה בין חופש הביטוי לחופש השיסוי. ואני שואלת את השרה – מה יותר גרוע? הצגה שכתב מחבל, או הצגה שמזכירה ביטויים שנאמרו על יהודים בתקופות חשוכות בהיסטוריה?".

בעקבות הפרסום בקוקר ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני): תוקפת בחריפות את שרת התרבות מירי רגב שהחליטה להתעלם מהטענות שעלו מולה בנושא ההצגה "הרוב החרדי" בתיאטרון הבימה, בטענה כי מדובר בחופש הביטוי.

לאחר פרסום דבריה של רגב באתר "קוקר". ח"כ סבטלובה הגיבה: "שוב השרה רגב לא מבחינה בין חופש הביטוי לחופש השיסוי. ואני שואלת את השרה – מה יותר גרוע? הצגה שכתב מחבל, או הצגה שמזכירה ביטויים שנאמרו על יהודים בתקופות חשוכות בהיסטוריה?".

ח"כ סבטלובה שבה ומדגישה: "ההצגה משתמשת בביטויים אנטישמיים נגד חרדים, שלא היו מביישים מכונות תעמולה של משטרים חשוכים בתקופות חשוכות. בתאטרון הבימה כועסים, ובצדק, על קריאות 'מוות לערבים' ביציעים של בית"ר אך המוסר הכפול שלהם לא מאפשר להם להסתכל על הדבשת של עצמם".

"גזענות והסתה נגד חרדים, כמוה כהסתה נגד ערבים, ונגד כל קבוצה אחרת באוכלוסייה. גזענות נגד כל קבוצה שהיא, פועלת נגד כולנו, ומחטיאה את אחת המטרות העיקריות בשמן הוקמה מדינת ישראל – להיות בית סובלני ומכבד לכולנו: עולים וותיקים, יהודים וערבים, חילונים וחרדים. אם חברה  חפצת חיים אנחנו, עלינו לעשות כל דבר אפשרי ומעבר לכך כדי לחסל את נגע הגזענות ושנאת האחר", סיכמה סבטלובה.

גם במטה  החרדי בליכוד הגיבו על המחזה האנטישמי: "זו הסתה פרועה בעלת סממנים אנטישמים, שלו הייתה חלילה מופנית כנגד ציבור ערבי, מערכות 'הצדק והמוסר' היו מזדעזעים ובצדק. וללא קשר הגיע הזמן שבתי תיאטרון יפסיקו להיות ממומנים על ידי אזרחי ישראל".

בסדרת הכתבות של אבישי בן חיים שקר "הרוב החרדי" הוא מביא תיעוד מזעזע מתוך התיאטרון הלאומי "הבימה" שמעלה בימים אלו הצגה חדשה בשם "פליישר" שכיכבה בשנות ה-90 – ההצגה  מספרת על תושבי שכונה ותיקה הנדהמים לגלות כי שכניהם החדשים הם חרדים, מה שמאלץ  אותם להתרגל למציאות חדשה. עד מהרה השכנות הופכת לסיוט והחילונים מתעמתים בגסות עם שכניהם החרדים.

ההצגה שהסעירה את המדינה לפני 20 שנה כי הואשמה ב"אנטי-חרדיות" חוזרת לבמההאם ההצגה, שמציגה השתלטות של חרדים על שכונה חילונית, ומתארת את החרדים כ'גנבים' ו'חיות טרף' משקפת תמונה נאמנה של יחסי החילונים והחרדים בישראל? אבישי בן חיים יביא את הסיפור המלא הערב בפרק הראשון של סדרת כתבות חדשה – "שקר הרוב החרדי" במהדורה המרכזית בחדשות 10

‎Posted by ‎ערוץ 10 Channel10‎ on‎ ראשון 15 מאי 2016

בהצגה עצמה מדברת רוזה ( שחקנית) ומסיתה נגד החרדים שכניהם לבניין "גם לדבר כבר אי אפשר. באמת הם גונבים לנו את המדינה מתחת לעיניים ואסור לדבר, אני מתפוצצת".

גיבורי המחזה מדברים בצורה שמסכירה תקופות אפלות כמו "אם לא הייתי נולדת יהודיה אני הייתי האנטישמית הכי גדולה";  ולא רק , החרדים מכונים שם : "חיות רעות", ""שחורים, אלא לא בני אדם", " בקטע נוסף אומר אחד השחקנים, "מעיל שחור באמצע אוגוסט, זה מסריח", או תגובה נוספת כמו "הם רוצים סנהדרין, לא פרלמנט, הם רוצים מדינת הלכה".

במהלך המחזה שוב מוצגים החרדים כמי שמנסים לכפות את דעתם בצורה מזלזלת, "האדוקים הם עכשיו הכוח כאן, אני שונא אותם".

בתגובה לדברים פנינו באתר 'קוקר' לשרת התרבות רגב בדרישה להוריד את ההצגה המבזה והמשפילה האנטי חרדית  מהבימה, אך רגב דחתה את הפנייה וכתבה שהיא לא פוגעת בחופש הביטוי. מלשכתה נמסר בתגובה לכתבנו ארי קלמן: " נכון להיום משרד התרבות מנוע על פי חוק מהתערבות בתוכן המוצג במוסדות אותם הוא מממן. בסמכותו של משרד התרבות לפנות למשרד האוצר בתלונה רק באם התוכן המוצג עבר על חוקי המדינה כגון ביזוי הדגל, הסתה לאלימות וכדומה על פי סעיף 3ב' לחוק התקציב. מכיוון שהדברים הנ"ל אינם עונים על סעיף זה אנו מנועים מהתערבות ומפגיעה בחופש הביטוי.

סייע בכתבה: ישראל שקולניק

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. מקטע של הצגה הם מדברים על החרדים מתוך קינאה על הגמחים שיש לחרדים ועל השיגשוג של הציבור החרדי, הם חשבו שיקצצו את הביטוח לאומי, החרדים לא יהיה להם ילדים, הם חשבו שיקצצו לישבות יפסיקו ללמוד והם רואים שההפך הוא הנכון וזה כואב להם, אז מה עם הכלבים נובכים !!!! להם אין עתיד יש להם ילד וכלב והילד הולך לברלין

    ברוך |
    הגב