קפצה מרכבת המוות כדי להילחם בעוני

פולה, קפצה יחד עם אימה מרכבת המוות שהובילה את כל משפחתן אל הסוף המר. היא מספרת על חיי הפחד הנורא שחוותה ושגרמו לה לייסורים ומחלות קשות:

יחד עם אימה קפצה פולה מרכבת המוות, בה נשארו אביה ושני אחיה. את השואה הקשה עברה לבדה מתוך קושי וייסורים גדולים.

פולה ניצולת שואה בת 82, נולדה בהונגריה, ולאחר ששרדה את הקפיצה מהרכבת, היא נפרדה מאמה ועברה את כל שנות המלחמה בגפה, בחלק מהזמן בבית יתומים, כשהיא מתמודדת עם הרעב והתנאים הקשים, "חצי שנה לא טעמתי אפילו פרוסת לחם", היא מספרת "והחיים היו קשים עד למאוד".

רק עם תום המלחמה הנוראית, היא ואמה התאחדו מחדש, אך אז גילו כי האב, האחים וכל המשפחה המורחבת, נספו במחנה ההשמדה והן נותרו לבדן בעולם. יחד הן התגלגלו כפליטות במחנות עקורים ואחר-כך עלו לישראל.

"בתקופת המלחמה הייתי בודדה בעולם, לא היה לי אף אחד. כשמצאתי את אימא, לאחר המלחמה תמיד שאלתי אותה "למה אני נשארתי ולא האחים שלי", היא אומרת ומספרת כי מאז ילדותה היא סובלת מסיוטים קשים וממחלות שעם השנים הלכו והחמירו.

"לאחר המלחמה, הייתי מאוד חולה, אינני יודעת איך שרדתי ונשארתי בחיים, המצב אף פעם לא השתפר גם כשגדלתי והקמתי משפחה, המשכתי לסבול מאוד גם פיזית וגם נפשית", היא מספרת. כשפנתה בבקשה להכיר בה כניצולת שואה, משרד האוצר הכיר בה כניצולת שואה אך אישר לה קצבה של כ-2000 שקלים בלבד.

בעלה נפטר לפני כמה שנים ומאז היא חיה בדוחק רב. כשפנתה לעמותת אביב לניצולי השואה, היא קיבלה סיוע של מומחית לזכויות מטעם העמותה שעזרה לה בהגשת בקשה להגדלת אחוזי הנכות והגדלת הקצבה לה היא זכאית בזכות ולא בחסד. "למזלי הגעתי לעמותת אביב שמסייעת ללא תשלום לניצולי שואה. אני כל-כך מודה לעמותה, הסיוע שלה הציל אותי והוציא אותי ממעגל העוני", אומרת פולה.

כולנו מכירים בסביבתנו הקרובה או הרחוקה, ניצולי שואה מדור ראשון, שני ושלישי. מחובתנו לידע אותם כי יש מי שמוכן לסייע ולעזור. אם אינכם בטוחים שאתם מקבלים את הזכויות המגיעות לכם, אם הביורוקרטיה התישה אתכם, פנו אלינו ונסייע לכם למצות את מכלול הזכויות שלכם כדי שתוכלו לחיות בכבוד וברווחה.

לפניות לקבלת סיוע:
טל': 072-2424404
WWW.AVIVSHOA.CO.IL

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.