קצבאות הילדים יקוצצו במחצית הסכום • הקצבה לכל ילד תעמוד על סכום אחיד של 174 שקל • גם תקציב הבטחון יקוצץ

באוצר ממשיכים לגבש את גזירות תקציב 2013, ועל הכוונת נמצאים בעיקר קצבאות הילדים ותקציב הבטחון: בימים האחרונים הציגו בכירי האוצר בדיון שנערך במשרד את תכנית הקיצוצים המתגבשת, ואחד היעדים העיקריים הוא קיצוץ קצבאות הילדים במחצית.

על פי התכנית, סכום הקצבאות שמגיע היום ל־7 מיליארד שקל בשנה יקוצץ ב־3.5  מיליארד שקל בשנה. על פי התכנית החל מהראשון ביולי תעמוד הקצבה עבור כל ילד על סכום אחיד של 174 שקל בחודש, בניגוד למצב הקיים כיום בו הקצבאות גדלות עד הילד הרביעי.  לגבי תקציב הבטחון מתכננים באוצר קיצוץ חד של 4-5  מיליארד שקל, אך ההערכה היא שהקיצוץ תלוי במידה רבה בראש הממשלה שיצטרך
להכריע בענין.

מגזר נוסף שישלם מחיר בשנה הקרובה יהיה מגזר עובדי המדינה. על פי התכנית, תוספת השכר שהובטחה לעובדים תבוטל וכן יבוטלו הטבות מס ותשלומים נוספים בהיקף 5 מיליארד שקל. עוד כוללת התכנית ביטול פרויקטים שאישרה הממשלה כמו כבישים ופסי רכבת, ודחיית חלק מהפרויקטים. חלק מהפרויקטים יועברו מידי הממשלה לידיים פרטיות והמטרה היא לחסוך 2 מיליארד שקל.

על פי חישובי האוצר, הגרעון בשנתיים הקרובות יגיע ל־40 מיליארד שקל וכדי לאזנו יהיה צורך בקיצוץ של למעלה מ־20 מיליארד שקל בסעיפי התקציב השונים. בנוסף, כתחליף להעלאת מיסים מתכננים באוצר ביטול פטורי מס בהיקף של 10 מיליארד שקל בשנה. עוד צעד שלא מעוניינים באוצר לבצע הוא קיצוץ רוח בי, ולכן ההערכה היא שמשרדי החינוך, הרווחה והבריאות לא יספגו קיצוצים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.