קצין בכיר תוקף את ההססנות של נתניהו : או שיוצאים מעזה או שנכנסים עמוק פנימה

קצין הבכיר: "ההישגים כפי שהוגדרו לנו – בידינו" ■ צה"ל לתושבי חירבת ח'זעה, עבסאן, בני סהילא וגרארה: התפנו מיד מבתיכם ולכו לכיוון מרכז חאן יונס ■ הושבתה תחנת הכוח היחידה בעיר עזה

ההישגים כפי שהוגדרו לנו – בידינו", כך אמר הבוקר (ג') לוואלה! חדשות קצין בכיר בצה"ל. לדבריו, 50% מכושר השיגור לטווח בינוני וארוך שהיה בידי חמאס נפגע. הוא ציין כי התקבלה ההבנה שיש צורך לנצל את המבצע "ליצירת מצב שונה": "קודם לפגוע קשות בחמאס ולשלול אותו מיכולותיו העתידיות. היכולת שלו לשיקום יהיו קשות יותר בגלל המצב במצרים. כיבוש עזה ייקח חודשים ושנים, כולל המחירים שייגבו".

לדברי הקצין הבכיר, זו לוחמה "במיצוי מודיעיני": "יש עשרות אנשים באמ"ן שיושבים בקריה על כל חטיבה, רואים מה קורה במסכים, שומעים הכל ומעבירים מידע תוך כדי לחימה, ככה מתנהל הקרב". לדבריו, יש אירועים שלא ניתן לצפות כמו מחבלים "שקופצים כל הזמן מפירים" ותקלות, "אך לא שואלים תוך כדי לחימה איך זה קורה. מכילים את הכאב וממשיכים עם הנחישות שלנו – וזו לא סיסמה. החיים בדרום יהיו פורחים". הוא העריך כי הפגיעה הישירה והעקיפה בעזה "תוביל להרתעה מאוד גבוהה, אבל נוכל לאמוד אותה רק בעתיד".

בהתייחסו לפגיעה באזרחים ברצועה אמר הקצין כי הוא מבין מה יהיו ההשלכות: "אני מבין לאן לא אוכל לנסוע בעתיד בגלל האירועים, היות שנהיה תחת מתקפה בינלאומית, מערכתית, משפטית עוכרת. אבל אוכל לומר לתושבי הדרום אחרי לחימה שהם יוכלו לחזור לבתיהם והמקום יהיה פורח", הבטיח. "אלו ימים קריטיים. אעשה כל מה שאפשר כדי לפגוע במנהרה האחרונה, אבל אי אפשר להתחייב על דבר כזה".

"בכל עימות, המחבלים מנתקים מגע מהר. באים במנהרות, יורים, וכשמתחילה לחימה – מתנתקים", סיפר הקצין. "היה עימות בחאן יונס אתמול עם הג'יהאד, שבו הם דווקא הפגינו יותר יכולות של חי"ר. לא יהיה דגל לבן ולא נעליים בחולות – כי אין למחבלים לאן לברוח", הסביר. "אני לא מנהל אסטרטגיה לפי מה שמישהו בציבור רוצה, אלא איך שצריך. זה לא 'האח הגדול' או שיקולי רייטינג – זה מה שאנחנו חושבים שצריך לעשות. מבחינת החיילים המערכת עובדת כאילו זו מלחמה אבל הגדרות לא אני עושה".

הושבתה תחנת הכוח היחידה בעיר עזה

יום אחרי שעשרה חיילי צה"ל נהרגו בכמה תקריות ברצועת עזה וסמוך לה, וירי הרקטות לעבר ישראל נמשך, צה"ל ממשיך לתקוף ברצועת עזה. אחת התקיפות היום גרמה לכך שתחנת הכוח היחידה בעזה הפסיקה לפעול. זאת לאחר שמאגר הדלק שבמקום נפגע וניזוק קשות. סגן יו"ר רשות האנרגיה בעזה, פתחי חליל, העריך כי לצורך תיקון תחנת הכוח והשבתה לפעולה תידרש שנה. הוא ציין כי טרם הושגה השליטה על הלהבות.

אין מדובר באירוע הראשון במהלך מבצע "צוק איתן" שבו נפגעת אספקת החשמל לרצועה. לפני כשבועיים פגעה רקטה ששיגרו מחבלים בקו החשמל "קלע" הסמוך לכיסופים. בעקבות הפגיעה נוצר קצר שפגע באספקת החשמל בחאן יונס ודיר אל-בלח שברצועת עזה, וכתוצאה נותרו 70 אלף תושבים פלסטינים ללא חשמל.

בהודעה שפרסמה אז חברת החשמל צוין כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האנרגיה והמים סילבן שלום הורו ליו"ר החברה יפתח רון טל שלא לסכן את חייהם של עובדי חברת החשמל. לפיכך, הודיעו בחברה כי "לאור המצב הביטחוני, והסכנה הגדולה שנשקפת לחיי עובדי החברה במידה שיבצעו את התיקון תחת אש, התקלה תתוקן מיד כשהדבר יתאפשר מבחינה ביטחונית".

בתוך כך, לפני הצהריים קרא צה"ל באמצעות שיחות טלפון והטלת כרוזים לתושבים ממזרח לחאן יונס להתפנות באופן מיידי אל מרכז העיר חאן יונס. האזהרה הופצה בקרב תושבי חירבת ח'זעה, עבסאן, בני סהילא וגרארה. מוקדם יותר הבוקר דיווחו הפלסטינים על הרוג ושלושה פצועים באורח קשה בתקיפת חיל האוויר בבית לאהיא שבצפון הרצועה.

פריצת דרך במגעים להפסקת אש?

העיתון הערבי "אל חייאת" מדווח היום (ג') כי ביממה האחרונה נרשמה פריצת דרך במגעים בין ישראל לחמאס והג'יהאד האיסלאמי, כאשר לפי דיווח בערוץ 2 הסיבה לפריצת הדרך היא התקרבות של חמאס ליוזמה המצרית הקובעת כי קודם כל ארגוני הטרור ינצרו את האש ולאחר מכן יתנהל מו"מ על הקלה בסגר על עזה. החשש בישראל הוא כי עד למועד הפסקת האש המוסכם, ככל שיתרחש, יתרכזו ארגוני הטרור במאמץ ליצור פיגוע גדול, שיצטייר כתמונת ניצחון.

הלילה נמשך ירי הרקטות לעבר ישראל, כולל לגוש דן. זו הפעם הראשונה במבצע "צוק איתן" שחמאס ירה מטח רקטות לגוש דן באמצע הלילה. מערכת "כיפת ברזל" יירטה רקטה אחת בשמי גוש דן. אזעקה נשמעה גם בראש העין, באשדוד, ביבנה, ברמלה, בגדרה, בקריית מלאכי וביישובים נוספים בשפלה ובדרום. "כיפת ברזל" יירטה רקטה אחת בשמי אשדוד ורקטה נוספת באזור גדרה. לא דווח על נפגעים ולא על נזק. אזעקות נשמעו לאורך כל הלילה ביישובי עוטף עזה.

הבוקר נורו מספר מטחים לכיוון אשקלון ועוטף עזה. על פי הדיווחים, לפחות רקטה אחת לכיוון אשקלון יורתה על ידי מערכת כיפת ברזל. לא ידוע על נפגעים או נזק.

במקביל, ממשיך צה"ל לתקוף הלילה יעדים ברצועת עזה, כולל גם מטרות של אישים בכירים בחמאס. משרד הפנים ברצועת עזה דיווח כי חיל האוויר הפציץ את ביתו של ראש ממשלת חמאס לשעבר, איסמעיל הניה, שנמצא במחנה הפליטים שאטי. עבד סאלם, בנו של הניה, כתב בפייסבוק כי "האויב הישראלי פגע בביתנו פעמיים". הוא טען כי הבית היה ריק בזמן התקיפה.

בנוסף לכך, מסרה רשת הטלוויזיה של חמאס "אל-אקצא" כי משרדיה הופצצו, אולם היא הצליחה להמשיך בשידוריה. גורמים פלסטינים טענו כי חיל האוויר הפציץ גם את תחנת הרדיו של חמאס בשכונת שיח' רדואן בעיר עזה, והרס אותה כליל.

סוכל ניסיון חטיפת חייל

אתמול נהרגו 10 חיילי צה"ל וסוכל ניסיון חטיפת חייל. 5 חיילים נהרגו בחדירת 4-7 מחבלים במנהרה סמוך לקיבוץ נחל עוז בעוטף עזה. חייל נוסף נהרג במסגרת פעילות מבצעית בחאן יונס ו-4 חיילים נהרגו בנפילת פצמ"ר בעוטף עזה. מתחילת מבצע "צוק איתן" נהרגו 53 חיילים.

מחקירת אירוע החדירה ליד נחל עוז עולה כי כאמור 4-7 מחבלים חדרו לשטח ישראל בתחום המועצה האזורית שער הנגב, באמצעות מנהרה שהייתה מוכרת לצה"ל ואשר הגיעה כ-150 מטרים אל תוך שטח המדינה. המחבלים, שכנראה תכננו לחטוף חייל לשטח הרצועה, צצו מפיר והגיעו עד לעמדה ממוגנת (פילבוקס) של צה"ל ליד הקיבוץ.

את הפרטים הללו אישר הבוקר קצין בכיר בצה"ל בשיחה עם וואלה! חדשות: "ידענו על המנהרה הזו, נברר הבוקר איזו מנהרה זו הייתה בדיוק".

לפי העדויות, המחבלים ירו טיל נ"ט לעבר עמדת החיילים, וכתוצאה מכך נפגעו החמישה: סמל דניאל קדמי, בן 18 מצופים; סמל ברקאי ישי שור, בן 21 מירושלים; סמל שגיא ארז, בן 19 מקריית אתא; סמל דור דרעי, בן 18 מירושלים; וסמל נדב ריימונד, בן 19 משדמות דבורה. בשלב זה הסתערו המחבלים על הקומה התחתונה בעמדה וניסו לחטוף חיילים וכלי נשק.

ואולם, חייל שהיה בחלקה העליון של העמדה ונותר בחיים התעשת ופתח באש לעבר המחבלים. אחד מהם נפגע – ייתכן שנהרג – והאחרים החלו לנוס מהמקום, בחזרה אל פיר המנהרה, תוך שהם משאירים אחריהם את רוביהם ואת טילי הנ"ט שהיו בידיהם. בשטח אותרו לפחות ארבעה רובי קלצ'ניקוב. עם אור ראשון החלו ניסיונות לאיתור המחבל שנפגע.

כפי הנראה, תגובתו הזריזה של הלוחם היא שגרמה למחבלים לחזור על עקבותיהם ובכך נמנע פיגוע חמור אפשרי בשטח ישראל. יצוין כי יחד עם החייל שפתח באש לעבר המחבלים היו עוד שני חיילים לפחות, אולם הם ככל הנראה לא ירו. קצין בכיר בצה"ל אישר כי "סוכלה חדירה לקיבוץ", ואמר כי הצבא עוסק בסריקות לאיתור חשודים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.