קרב בחירות: כאב הראש של 'דגל התורה'

מירוץ הבחירות יצא לדרך: 'יהדות התורה' מבטיחה לשמר את המצב הקיים אך גורמים מבית מאיימים לפוצץ את השלווה הקיימת במחנה פנימה. סיקור בחירות.

חברי הכנסת משה גפני ויעקב ליצמן נפגשו בתחילת השבוע פגישה ראשונה לקראת סדרת פגישות בין נציגי 'דגל התורה' ו'אגודת ישראל' לבסס את ההסכמים בין שני חלקיה של המפלגה.

האווירה בימים אלו בין הצדדים היא  מצויינת, והתקווה היא כי גם חלוקת המקומות וגם חלוקת התפקידים יישמרו כפי שהיו. ההתלבטות היחידה מתייחסת, לכאורה, למיקומו של המקום התשיעי  ברשימה בם ייכנס. לפי ההסכם, נציג "אגודת ישראל" הוא הראשון ברשימה, נציג "דגל" שני, נציג ה"אגודה" שלישי, וכך הלאה. בינתיים נקבע, כי המקום השמיני יינתן בוודאות ל'דגל התורה'.

ב'יהדות התורה' שידעו זמנים מפולגים יותר מעדיפים להשאיר מצב קיים הן ברשימה לכנסת והן בתפקידים שתקבל הסיעה ביום שאחרי. הסיעה תקבע באופן סופי  את רשימת המועמדים שלה, כנהוג מקדמא דנא, רק סמוך למועד הגשת הרשימות. שלושת המקומות המוקצים לדגל התורה יתפסו על ידי:משה גפני, אורי מקלב ויעקב אשר כאשר על הרביעי (השמיני ברשימה המשותפת) אין מחלוקת,וסביר כי נציג 'דגל התורה' יתפוס את המקום אותו המובטח ברוב הסקרים.

צילום: שלומי כהן
צילום: שלומי כהן

אך למרות השלום הפנימי ב'יהדות התורה' יש מי שמנסה להעיב על המצב הקיים ומסתמן כי מראות המחלוקת עומדים לחזור ובגדול לרחוב החרדי. כבר היום בתחילת המרוץ נשלחו דוברי סיעת בני תורה ומפלגת 'נצח' לתדלק את המדורה כאשר הרושם שנוצר הוא, כי גם הפעם יש מי שמעדיף את האינטרס והג'וב האישי על פני האינטרס החרדי הכללי.

משיחות שערכנו עם גורמים בכירים ב'בני תורה' נאמר לנו, כי כרגע אופציית הריצה ברשימה נפרדת לכנסת הבאה נשקלת ברצינות. בתשובה לשאלתנו האם לדעתם המפלגה החדשה שתקום תעבור את אחוז החסימה, אומרים לנו הגורמים, כי מבחינתם גם אם המפלגה לא תעבור את אחוז החסימה ולא תיכנס לכנסת, חשוב להם בכל זאת לתת ביטוי לאותם אלפי קולות שדוגלים בגישה עקשנית של אי שיתוף פעולה אם הממסד בעיקר בהקשר של חוק הגיוס.

במענה לשאלתנו, איך לדעתם יש לפעול בכנסת הבאה על מנת להחזיר את מעמדם של בני הישיבות לקדמותו, אנו לא זוכים לתשובה, וכל מה שנאמר לנו הוא כי לדעתם היה על חברי הכנסת החרדים לפעול אחרת וביתר עקשנות. כאשר הערנו את תשומת ליבם לגרף המתגייסים החרדיים שנמצא במגמת צלילה, חוזרים הגורמים על המנטרה, כי לדעתם היה על המאבק להתנהל באופן שונה.

יצויין, כי במהלך הימים האחרונים, הופיע ה'רכש החדש' של סיעת בני תורה יהושע פולק בתחנות הרדיו החרדיות, והצהיר כי למרות שעדיין לא ניתנה הוראה מגבוה, בסיעת בני תורה נערכים לריצה נפרדת לכנסת.

להערכתו של פולק, משאת המצביעים של 'בני תורה' עומד על כארבעים אלף קולות כאשר את הנתונים הוא בונה על סמך תוצאות הבחירות הפוטנציאליות.

עם זאת, גורמים ביהדות התורה שמשוחחים עם 'קוקר' הערב, אומרים בנחרצות כי המספר אותו מציגים בבני תורה הוא מוגזם וכי כל הדיבורים והאיומים על ריצה נפרדת נועדו ליצור לחץ להכנסת נציג 'בני תורה' לרשימה בכנסת הבאה, וכי אין בכוונתם לתת יד למזימה של בעלי האינטרסים אישיים.

 

גורם נוסף ב'דגל התורה' ששוחח עם כתב 'קוקר' מבהיר כי 'דגל התורה' זו מפלגה שגדולי ישראל הם אלו שמכווינים את נציגיהם על כל צעד ואף איום חיצוני לא ילחיץ את גדולי ישראל, הגורם תמה: האם 'בני תורה' יוכלו לשרוף יותר מנדטים מחיים אמסלם שלמרותו התמודדותו ש"ס שמרה על כוחה?

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אני לא חרדית. מתקשה להבין איזו שנאה תהומית פעורה ביניכם!
  המנהיגות הליטאית המכהנת לא מסוגלת להכיר בקיומו של צד שני.
  זו עובדה מזעזעת מכל זווית שמתבוננים עליה.
  אולי תסבירו. (חוץ מלצעוק "משכילים" או משהו דומה, רק בהגיון בריא ופשוט).

  אריאלה |
  הגב
  • אולי צודק, כי בטוח יש להם מנדט,
   ואם דגל יכולים להיות במפלגה אחת בפועל עם חב"ד…
   אתמהה? האם בני תורה גרועים מחב"ד,

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב