קרב האמבולנסים שמסכן את הציבור החרדי (וידאו)

באיחוד הצלה עורכים לאחרונה קמפיין שקורא לציבור החרדי להזמין במקרה חירום אמבולנס של איחוד ולא של מדא: אלא שלאיחוד הצלה אין אמבולנסים שמפנים לבתיה"ח, אלא רק כוננים שנותנים טיפול בשטח. בארגון מסרבים להעביר למד"א פרטים על מזמין האמבולנס, ויש חשש לחיי אדם. { איחוד נגד מד"א}

בחדשות 2 שודרה הערב כתבה נרחבת על  הקרב בין מד"א לאיחוד שעולה בסיכון חיי אדם.  בראשית הכתבה צויין בשאיחוד הצלה עורכים לאחרונה קמפיין שקורא לציבור החרדי להזמין במקרה חירום אמבולנס שלהם ולא של מד"א. הבעיה: לאיחוד הצלה אין אמבולנסים שמפנים לבתיה"ח, אלא רק כוננים שנותנים טיפול בשטח. בארגון אף מסרבים להעביר למד"א פרטים חיוניים על מזמין האמבולנס, ויש חשש אמיתי שאנשים ישלמו על הקרב בחייהם. כך זה נשמע

הקרב בין ארגון "איחוד הצלה למדא הולך ומחריף , בשכונות החרדיות הסתובב כרוז שקרא לציבור לשים לב לשינויים ": "לאור המצב הקשה שנוצר, בו קריאות החירום לא מועברות למתנדבי הצלה, בכל מקרה חירום רפואי חס ושלום, הציבור נקרא להתקשר למוקד איחוד הצלה".

ל"איחוד הצלה" אין אמבולנסים שמפנים פצועים לבתי החולים, אלא רק כוננים על אופנועים שנותנים טיפול ראשוני בשטח. אם צריך לפנות לבית החולים, אז בארגון בעצמם יתקשרו למד"א ויזמינו אמבולנס. במצב כזה, עלול להתבזבז זמן יקר.

"מגן דוד אדום הוא ארגון החירום הלאומי במדינת ישראל", אומר מנהל אגף הרפואה במד"א ד"ר רפי סטרוגו. "מתוקף זה, יש רק מספר חירום אחד לאומי שאליו צריך להתקשר במצב חירום רפואי, וזה 101".

. כך נשמעת אחת השיחות מהסוג הזה, מהימים האחרונים, אחרי שאמבולנס כבר יצא לדרך:

מד"א: "בת כמה היא?"
איחוד הצלה: "בת 24, שבוע אחרי לידה, מתלוננת על כאבים בחזה, וקשיים בנשימה. אם האמבולנס צריך, נעשה לו ועידה (עם מזמין האמבולנס)".
מד"א: "זה קשור ללב?"
איחוד הצלה: "אני לא יכול לדעת".
מד"א: "אתה יכול לעשות לי שיחת ועידה לפחות?"
איחוד הצלה: "לא…"
מד"א: "שאני אוכל להתרשם בעצמי? אני לא אבקש טלפון, תן לי שיחת ועידה, אל תיתן לי טלפון. תן לי אותם על הקו".
איחוד הצלה: "תקשיבי, תקשיבי, תקשיבי, אם האמבולנס יסתבך נעשה לו שיחת ועידה".
מד"א: "וואי, וואי, אתם משגעים אותנו עם הקריאות האלה, באמת, אתם פוגעים באזרחים, בפירוש".
איחוד הצלה: "את תעשי את מה שנכון לך, בסדר? הנוהל שלנו זה לא לתת מספר טלפון ולא לעשות ועידה, בסדר?".

איחוד הצלה: "יש כאן בן 31, מחוסר הכרה".
מד"א: "טלפון?"
איחוד הצלה: "אה.. אתה יודע שאסור לי להעביר.. דום לב, החייאה, דום לב, החייאה, כונן במקום מדווח על דום לב והחייאה".
מד"א: "עכשיו בכל זאת, בוא תן לי את הטלפון של המודיע".
איחוד הצלה: "אין לי טלפון של המודיע בינתיים".
מד"א: "יש לך את הטלפון של המודיע, אתה פשוט מסרב לתת לי אותו, וזה ממש מורכב".
איחוד הצלה: "אני לא מסרב, אבל…"
מד"א: "כי אנחנו רוצים לדעת, כי אתה יודע, בירושלים יש הרבה בתי כנסת".
איחוד הצלה: "תקשיב, אם אני מעביר טלפון, סימן שאני לא ממשיך לעבוד פה".
מד"א: "מופיעים לי 5 בתי כנסת, זה לא הגיוני".

ממשרד הבריאות נמסר שהם קיבלו לידיהם את ההקלטות ששודרו בכתבה, והם רואים זאת בחומרה רבה, והם יזמנו את איחוד הצלה לבירור מידי. "ההנחיה שלא להעביר את מספר הטלפון של הפונה המתקשר למד"א מסכנת את חיי המטופלים ועומדת בניגוד חמור לכל כלל בסיסי המקובל בעזרה ראשונה", אמרו במשרד.

מאיחוד הצלה  נמסר בתגובה לכתבה ששודרה בערוץ 2: "מד"א נאבק לשמר את המונופול הדורסני שלו על חיי אדם. איחוד הצלה הוכר כגוף רפואת חירום רשמי על ידי משרד הבריאות והוא מפעיל 3,200 אנשי רפואה מתנדבים שמטרתם להעניק טיפול רפואי מציל חיים עד הגעת אמבולנס למקום. במשך שלוש שנים מד"א נמנע מלקיים הסכם עליו חתמו שני הצדדים ובו הוא התחייב להעביר את המידע שמגיע למוקד 101 למוקד 1221 של איחוד הצלה. פעולה זאת הינה בניגוד להנחיית משרד הבריאות. בכך מסכן מד"א חיי אדם. מנגד, הנהלת מד"א זועקת "זעקת הקוזאק הנגזל" לאחר שמוקד איחוד הצלה מעביר למוקד הארגון את כל הפרטים הנדרשים להצלת חיים, מלבד מספרו של המתקשר וזאת לאחר שקיבלנו פניות מאזרחים שטענו כי הוטרדו על ידי אנשי מד"א, רק בגלל שפנו לאיחוד הצלה. אנו לא מונעים ולא נמנע ממד"א שום מידע שעלול לפגוע בהצלת חיים".

 

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מד"א זה ארגון ההצלה של ישראל, ואין מספר יותר חשוב מ-101 במצבי חירום רפואיים.

  דנית |
  הגב
 2. לא יאומן!! זה פשוט טירוף איך שאיחוד הצלה הולכים ראש בראש עם מד"א על חשבון האזרחים ומסכנים אותם רק בשביל לגרום שיכירו בהם, כל "מקל בגלגלים" שהם תוקעים למד"א זה בעצם פגיעה ישירה באזרח….איזו התנהלות מצערת ומדאיגה!

  עומר דן |
  הגב
  • עומר אני רוצה לומר לך ולכל הציבור שידע , וגילוי נאות אלי לא עובד או מתנדב לא במ"דא ולא באיחוד הצלה , מד"א רוצחים אנשים , כן כן מה ששמעת , רוצחים אנשים , אני הייתי עד למקרה בו היה אדם בן שלושים פלוס שהתעלף אחרי שהתפלל איתי מנחה , (אגב זה סיפור לפני 8-9 שנים ) מד"א הגיעו לאחר 35 דקות , אך לצערנו כבר קבעו את מותו … אז איחוד הצלה עושה עבודה פי כמה וכמה יותר טוב , והבעיה מתחילה באגו של מד"א שהם לא רוצים לתת לאיחוד הצלה פרטים על אירועי חירום , ואני לא צריך לומר לך כמה זמן לוקח לאיחוד הצלה להגיע לאירוע ואחרי כמה זמן , בהפרש קריטי , מגיעים מד"א , אבל האמת שזה מובן , באיחוד הצלה הם מתנדבים הם עושים את זה מבחירה שלא על מנת לקבל פרס (לפחות לא בעולם הזה) אבל במד"א זה עבודה , וכמו כולנו בעבודה אהההה איך אומרים ?! פחות משקיעים . קחו את זה לתשומת ליבכם ולא להמין לתקשורת . יום מעולה ורק בריאות .

   יוסי |
   הגב
   • גם מד"א מסתמכת על מערך המתנדבים שלה שעושים עבודת קודש, מעטים מאוד מקבלי המשכורת בארגון ואם כבר משלמים להם אז זה שכר ממש נמוך… לא יודע לגביי המקרה שהיית עד אליו בעבר אבל היום אמבולנס של מד"א מגיע תוך 9 דק' בממוצע וכוננים או נאמני חיים שלהם מגיעים אפילו קודם!

    עומר דן |
    הגב
 3. מביש שאיחוד ההצלה פוגעים באנשים האלו. בזמן אמת אין דבר יותר חשוב מלהקפיץ אמבולנס כמה שיותר מהר ואין להם אמבולנסים בכלל! הכי חשוב להתקשר למד"א ישירות

  דב |
  הגב
 4. עצוב מאוד שבמדינת היהודים יש משחקי כוחות לא שייכים על חשבון חיי אדם 2 ארגונים שרוצים להציל חיים אבל יש דברים בגו אולי המשיח יכול לאחד ביניהם ולגרום לשיתוף פעולה אמיתי ושכולם יקיימו את דברי הגמרא: כל המקיים נפש אחת מישראל מעלה עליו הכתוב כאילו קיים עולם מלא .
  (

  שף |
  הגב