קרב על הפירורים • 'העבודה' החליטה מי מטעמה יעמוד בראשות ועדת הכלכלה הניתנת לאופוזיציה – אך ביהדות התורה מיהרו לבקש את התפקיד עבור ח"כ גפני

בימים אלה ניטש קרב בין המפלגות החרדיות למפלגת העבודה, על חברות בוועדת הכלכלה בכנסת. הרכבת הוועדות זוהי המלאכה היחידה שנותרה לראשי הקואליציה לעשות כעת, והם מקווים לסיים איתה בימים הקרובים. מבחינת סיעות הקואליציה, הרי שהן כבר השלימו את איוש ראשי וחברי הועדות מיד עם חתימת ההסכם הקואליציוני, אך דווקא סיעות האופוזיציה – הן יוצרות את העיכוב בהכרזה על הרכב הוועדות של הכנסת ה-19, כאשר הקרבות המרכזיים מתנהלים על ראשות ועדת הכלכלה והוועדה לביקורת המדינה.

למעשה, ראשות שתי הוועדות ניתנת מאז ומעולם באופן מסורתי לסיעות האופוזיציה, מה שנותן להן לריב על הפירורים שניתנו. בתיאום בין העבודה וש"ס, העדיפה יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', לקבל לידי מפלגתה את ועדת הכלכלה ולהשאיר את הוועדה לביקורת המדינה לידי החרדים. מספר חברי כנסת ממפלגת העבודה הציגו את מועמדותם, ובסופו של דבר הוחלט כי הפרופסור אבישי ברוורמן ואיתן כבל יעמדו בראש הוועדה ברוטציה.

אבל לאחר שהתקבלה ההחלטה התעוררה בעיה, משום שגם ביהדות התורה דרשו לקחת חלק, ברוטציה, בראשות ועדת הכלכלה. ביהדות התורה ביקשו כי יו"ר ועדת הכספים בכנסת הקודמת, ח"כ משה גפני, ייקח גם הוא חלק בסבב ראשות הוועדה.

במקביל, בש"ס עוד לא הצליחו להחליט מי יעמוד בראש הוועדה לביקורת המדינה. שלושת ראשי התנועה – אריה דרעי, אלי ישי ואריאל אטיאס – החליטו מראש לוותר על התואר, ועל כהונת יו"ר הוועדה מתמודדים ח"כ יצחק כהן, וכן ח"כ אמנון כהן והשר לשעבר משולם נהרי.

יו"ר הקואליציה ויו"ר הועדה המסדרת, יריב לוין, אמר אמש כי ביממה הקרובה הוא יערוך סדרה של פגישות כדי לנסות ולהשלים את מפת הועדות. "המגמה היא להגיע לסיכומים, לכנס את הועדה המסדרת שתקבע את הרכב הוועדות ומיד אחריה לכנס את מליאת הכנסת לאישור ההרכבים", הסביר. "לאחר האישור יתכנסו כל הוועדות ויבחרו כל אחת את יושב הראש המוסכם".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.