קרב על הרבנות? פייגלין יוזם: רב אחד בלבד

בעוד הספקולציות סביב הרבנות הראשית עולות ויורדות, בימים האחרונים יצא ח"כ משה פייגלין מהליכוד ביוזמת חקיקה חדשה: בחירת רב ראשי אחד במקום השניים כיום, אשכנזי וספרדי. "משמעות ההצעה היא שאין יותר חלוקה לרב אשכנזי ורב ספרדי. מי שזוכה במרב הקולות הוא הרב הראשי של כולנו", אמר פייגלין.

פייגלין סיפר כי כבר דיבר עם מספר חברי כנסת וכי "רוב חברי כנסת שהספקתי לדבר אתם הגיבו בברכה ואפילו בהתלהבות. הראשון שצירף את חתימתו לרשימת היוזמים היה ח"כ הרב דב ליפמן מ'יש עתיד'".

• עוד בנושא: הציונות הדתית שסועה: מי יהיה הרב הראשי?

בדברי ההסבר להצעת החוק כותב פייגלין כי "החלוקה בין העדות השונות בישראל היא תוצאה של כאלפיים שנות גלות, בהם שמר עם ישראל על תורתו ואמונתו בצורה מפליאה. לשמירת המסורת ופרטי המנהגים כפי שנוצרו במהלך הדורות יש משקל רב בפלא זה. יחד עם זאת, עתה כאשר עם ישראל חזר לארצו מטרתנו היא לפעול לאחדות העם ולהחזרת תורה לתפארתה שלא תהא כשתי תורות. אין כוונתו למחוק את מסורת העבר, אך יחד עם זאת רוצים אנו להציב יעד של אחדות לעתיד".

פייגלין הוסיף ואמר כי "הנצחת ההבדלים בין העדות השונות במסגרת תפקיד ממלכתי לכל אחד מבני העדות, מפגרת אחר המציאות המתפתחת. גדולי התורה ילידי הארץ חניכי ישבות ארץ ישראליות , מוצאים את הדרך לפסוק לציבור גדל והולך של מי שזהותו העדתית כבר לא משמעותית מחד, ולבני העדות השונות – כל אחד לפי דרכו. בתיקון החוק אנו מאפשרים לעולם הרבני להיות שותף למהפכה שעובר עם ישראל השב מהגלות: ממעמד קהילתי מפורד, אל ההיסטוריה במעמד של עם אחד. הגיע העת לקידום תהליך שיבת ציון לא רק מבחינה מדינית וחברתית אלא גם מבחינה דתית.

"לפי הצעה זו", ציין פייגלין, "יבחר רב ראשי אחד למדינת ישראל שיישא גם את התואר החופף והקודם לו 'הראשון לציון'. הרב הראשי יעמוד בראש מועצת הרבנות הראשית. במקביל, יבחר נשיא בית הדין הרבני הגדול שיעמוד בראש מערכת בתי הדין, ויהיה חבר במועצת הרבנות הראשית מכוח תפקידו.
"אנו מאמינים כי חוק זה נושא בשורה גדולה של אחדות לעם ישראל".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.