קרוב לעשור אחרי מותו – מומחים שוויצריים: ערפאת הורעל למוות

אחרי תשעה שנים מאז מת בבית חולים בצרפת, טוענים מומחים שוויצרים כי ייתכן שיאסר ערפאת, ראש הרשות הפלסטינית לשעבר, הורעל למוות בפולוניום.

לפי המומחים, בדגימות מנוזלי גוף שנמצאו על הבגדים אותרו עקבות של חומר רדיואקטיבי מסוג פולוניום 210. מסקנות המומחים יכולים לשמש תמיכה בטענות הרשות הפלסטינית, לפיהן ישראל התנקשה בערפאת וגרמה למותו באמצעות הרעלה.

מומחי המכון הרדיואקטיבי מלוזאן האחראי לבדיקה, אמרו כי מצאו רמות גבוהות של החומר הרעיל על בגדיו של יו"ר הרשות הפלסטינית לשעבר. בכתם שנמצא על הבגדים אותרה כמות של החומר הגבוהה פי 20 מהמינון הדרוש להרוג אדם. הממצאים, לפי החוקרים, "תומכים באפשרות" שערפאת מת כתוצאה מהרעלה.

הממצאים פורסמו במאמר בכתב העת הבריטי The lancet, אך אין מדובר בדוח מסכם של הבדיקה. לטענת החוקרים, בעקבות הממצאים, עולה הסבירות לכך שגורם המוות של ערפאת היה הרעלה מפולוניום, למרות שנתונים קליניים נוספים כמו נשירת שיערו, שאינם אופיינים להשפעת החומר הרדיואקטיבי. לדברי החוקרים, נשירת השיער יכולה להיות מוסברת בגלל טיפולי ההקרנות שעבר יו"ר הרשות לשעבר לטיפול במחלת הסרטן בה לקה.

הבגדים נשלחו לבדיקה לפני כתשעה חודשים, על ידי אלמנתו של ערפאת, סוהא. בעקבות תחקיר ברשת אל גז'ירה בו נטען כי נמצא פולוניום על בגדיו של יו"ר הרשות לשעבר. למומחים ניתן אישור לבדוק עשרות חפצים אישיים ופריטי ביגוד של ערפאת, בעיקר מהזמן בו הוחזק במצור במוקטעה ברמאללה בשנת 2004.

לצורך הבדיקה, הורתה הרשות הפלסטינית להוציאאת גופתו של ערפאת מקברו על מנת לאפשר לחוקרים לקחת דגימות מגופו, עם זאת, לפי המאמר, בדגימות הגוף לא נמצאו כל עקבות להרעלה. לטענת החוקרים, ההסבר לכך הוא שפולוניום לא נותר זמן רב בגוף לאחר החדרתו.

לפי ארגון רפואי בבריטניה, עקבות של פולוניום 210 נמצאו גם בגופו של אלכסנדר ליטוויננקו, מתנגד למשטר פוטין, שמת בלונדון בשנת 2006 בהרעלה מסתורית. האירוע תואר כמקרה הראשון שפורסם, בו נעשה שימוש ברעל מסוג זה.

צילום: פלאש 90

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.