קריאה לעולים מירונה: הימנעו משהייה ממושכת במקומות צפופים

איחוד הצלה בקריאה לעולים למירון – להימנע משהייה ממושכת במקומות צפופים

כמידי שנה מאות רופאים פראמדיקים וחובשים מכל רחבי הארץ המתנדבים בארגון 'איחוד הצלה' יטלו חלק במערך האבטחה והסיוע הרפואי לרבבות העולים למירון בל"ג בעומר.

במקום הוקם חפ"ק מרכזי המצויד במיטב האמצעים הטכנולוגיים לניהול מבצעים מורכבים אשר מתוכו ינוהל המבצע כולו, רכבי שטח מיוחדים הובאו לפעילות בהר מירון ובחורשות הסמוכות לעת הצורך.

עקב מזג האוויר השרבי שצפוי השנה קוראים בארגון להיערך בהתאם ולהימנע משהייה ממושכת במקומות צפופים באזור הציון ורחבות הריקודים הגורמות בעיקר להתעלפויות בשל הדוחק הרב, נושא עליו הוחלט בארגון לתת השנה דגש רב בפעילות.

בעקבות האסון בהלווית מרן הגר"ש וואזנר זצוק"ל יוצבו מתנדבים בכל הכניסות לציון הרשב"י, בסמוך לגרמי מדרגות, ובסמוך לטריבונות הענק (פארנצ'עס) על מנת להעניק סיוע רפואי מהיר לנזקקים במידת הצורך במהלך ההדלקות והאירועים השונים מחשש לאירועי נפילה מגובה ופציעות בשל הדוחק הרב השורר במקום. המתנדבים יפעלו בצוותים ע"פ חלוקה למשמרות מסודרות בפריסה רחבה בכל המתחמים השונים בהר מירון.

באיחוד הצלה מזכירים לחולים במחלות כרוניות שיש להקפיד להביא עמם את התרופות שעליהם ליטול, ולהימנע שבעתיים מכניסה מיותרת לאזורי דחק בעלי סיכון. כמו"כ, קוראים בארגון להיצמד לכללי הבטיחות והזהירות מאש בכל מתחם ההר והחניונים ולהרחיק את האש מחומרים דליקים, צמחייה או מקומות מעבר הולכי רגל.

היות והשנה חל ל”ג בעומר ביום חמישי יש צפי לעלייה בהגעת האורחים והמתפללים שחלקם ישהו במירון גם במהלך השבת לאחר ההילולה, מה שמחזק את החשיבות בחידוד הכללים והשמירה על כל כללי הבטיחות. בארגון "איחוד הצלה" מקווים כי בעקבות הציות להוראות וההערכות המוקדמת יופחתו קריאות החירום בל"ג בעומר.

באיחוד הצלה קוראים לשיתוף פעולה ולגילוי אחריות של כלל אלפי ישראל העולים מירונה לשפוך שיח ותפילה ביום המסוגל ל"ג בעומר, ומתפללים כי כולם ישובו לביתם בשלום ובבריאות.

כמו"כעקב הדוחק והצפיפות במהלך התפילות ביום ל"ג בעומר בחצר ציון הרשב"י, החליטו השנה במוסדות אור הרשב"י להרחיב את מיזם 'השטיבלאך' שמאפשרים לעולים מירונה להתפלל בישוב הדעת.
בסמוך לאוהלי הענק של 'הכנסת האורחים' הוקמו חדרי 'שטיבלאך' נוספים שיתנו מענה רוחני עם תפילות סביב השעון, ושיעורי תורה במהלך ל"ג בעומר ע"י משפיעים ורבנים, מהנדסים הובאו במיוחד בכדי שהקמת חדרי התפילה יהיו הבטיחותיים ביותר כהפקת לקחים מהאסון בהלווית מרן הגר"ש וואזנר זצ"ל.
היות והשנה ל"ג בעומר חל ביום חמישי הוקם אוהל נוסף שישמש ל'קריאת התורה' ברצף לכל המעוניינים.
צילום: דוברות אור הרשב"י
unnamיed unnamכעed

גם במד"א ערוכים לאבטחה הרפואית של הילולת הרשב"י בהר מירון

כוננות מד"א לאירועי ל"ג בעומר בעיצומה: לצד הכוננות הרבה וההיערכות לאבטחת אירועי ל"ג בעומר ברחבי הארץ, נערכים כוחות מד"א בכוננות גבוהה לאבטחת הילולת הרשב"י בהר מירון, הנערכת מדי שנה בל"ג בעומר

כבכל שנה, גם השנה מתכוננים במגן דוד אדום לצד כוחות הביטחון הנוספים לקראת הילולת רבי שמעון בר-יוחאי זצ"ל בהר מירון ולאירועי ל"ג בעומר בכל רחבי הארץ, ומעלים את הכוננות.
במסגרת ההערכות, מרחבי מד"א בצפון הארץ המאבטחים גם את הילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון יעלו את הכוננות כבר מיום רביעי (6.5) בשעות הבוקר, ועד ליום שישי (8.5) בשעה 07:00 בבוקר.
במהלך ל"ג בעומר, מרחבי מד"א בצפון הארץ ישהו בכוננות ג', שהיא הגבוהה ביותר, על מנת שיוכלו להעניק מענה מלא, מיידי ואיכותי לכל קריאה שתתקבל. את מאות אלפי החוגגים בהילולת הרשב"י במירון, יאבטחו רפואית כוחות מד"א של מרחב ירדן מתוגברים בכוחות רבים נוספים מכל רחבי הארץ.

במהלך ימי ההילולה, אליה צפויים להגיע מאות אלפי בני אדם, יפעיל מגן-דוד-אדום מוקד שליטה מיוחד בהר מירון וכן שתי מרפאות: הראשית – בבניין ישיבת מירון, שתאויש ברופאים, פאראמדיקים וחובשים; המשנית – בסמוך למפעל שזיפרון לרגלי הר מירון, שתאויש גם היא ברופאים, פאראמדיקים וחובשים. בנוסף, סמוך לקבר הרשב"י ובציר המהדרין ייפרס כוח עתודה רגלי של מאות פאראמדיקים וחובשים, עובדים ומתנדבים, שיעניקו מענה רפואי מיידי לחוגגים שיחושו ברע ויסייעו לפנותם מתוך חגיגות ההילולה אל המרפאות.
באתר יוצבו ניידות טיפול נמרץ, אמבולנסים, תחנות אירוע רב נפגעים (תאר"ן), מרפאה ניידת, אופנועי מד"א, טרקטורוני מד"א ומאות אנשי רפואה של מד"א, שיפרסו ברחבי האתר ויתנו מענה ראשוני לחוגגים שיזדקקו לעזרה רפואית וכן יפנו את הנפגעים שיזדקקו לכך לביה"ח. מסוק מד"א יעמוד גם הוא בכוננות גבוהה על מנת לסייע בפינוי נפגעים במידת הצורך. בנוסף, יתוגברו כוחות מד"א בצפון הארץ בכבישים ובצירים המובילים למירון.
בשנה שעברה, העניקו כוחות מד"א, בהם מאות פאראמדיקים, חובשים, רופאים, עובדים ומתנדבים של מד"א שהוצבו במירון, טיפול לכ-813 נפגעים בהר מירון. הנפגעים סבלו מפגיעות שונות, בהן חבלות, התייבשויות, פציעות קלות, צריכת יתר של אלכוהול ובעיות רפואיות אחרות. סה"כ בשנה שעברה נפגעו בל"ג בעומר 826 בני אדם ברחבי הארץ.

על מנת לשמור על ביטחונכם במהלך החג, להלן הנחיות מד"א:
לחוגגים בהילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון:
1. מנעו התייבשות: רצוי להרבות בשתיית נוזלים מעבר לתחושת הצימאון ולהצטייד בכמות מים מספקת. יש להימנע מלהתהלך בשמש ללא כיסוי ראש ולמרוח אברים חשופים בקרם הגנה.
2. חולים וקשישים הנוטלים דרך קבע תרופות כרוניות, מתבקשים להצטייד במלאי מתאים לפני היציאה לדרך.
3. יש להקפיד על אכילת מזון שנשמר בתנאי קירור והיגיינה נאותים.
4. באזור ההדלקה מד"א מבקש מהציבור לנקוט בצעדי זהירות – אין לזרוק חומרים דליקים (שמן וכד') באתר ההדלקה, העשויים לגרום להחלקה ולפציעת המתפללים.
5. בכל מקרה של פציעה ניתן לפנות למרפאות מד"א באתר ההילולה על מנת לקבל טיפול רפואי, במידת הצורך יש להתקשר למד"א בטלפון חירום 101.

בנוסף, מדי שנה, מתקבלות במד"א קריאות רבות על נפגעים כתוצאה מתאונות דרכים בדרך להר מירון ובדרך חזרה ממנו. על כן, קוראים במד"א לציבור החוגגים להישמר בדרכים:
1. על הנהגים להקפיד על שינה מספקת לפני היציאה לדרך.
2. יש לקחת בחשבון את הפקקים הרבים שבאזור מירון: על הנהגים לשמור על ערנות רבה, להקפיד על שמירת מרחק מספק בין רכב לרכב, ולנהוג במשנה זהירות.
3. רכבים ובהם ילדים ותינוקות- יש להקפיד לחגור את הילדים בכיסא בטיחות מותאם ולהצטייד בשתייה ומזון מספיקים בעבורם, שכן השהייה בפקקים עלולה להיות ארוכה.
4. אין להשאיר ילדים ברכב ללא השגחת מבוגר, גם אם חלונות הרכב פתוחים ואף לא לזמן קצר.
5. יש להישמע להוראות המשטרה והסדרנים באזור הר מירון, על מנת להימנע מתאונות מיותרות.

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין: "אני מברך את העולים לקברו של רבי שמעון בר יוחאי זצ"ל ואת חוגגי ל"ג בעומר ברחבי הארץ. ההילולה במירון היא אחת מהאירועים הציבוריים הגדולים שמד"א נדרש להיערך לקראתו. מדי שנה, כוחות מד"א ערוכים בשטח ונערכים מראש למגוון רחב של תרחישים אפשריים, על מנת להעניק את המענה הטוב, המהיר, היעיל והאיכותי ביותר לחוגגים במירון. גם השנה נערכנו למגוון רחב של תרחישים קיצוניים, בנוסף להענקת טיפולים רפואיים למשתתפים שחלילה יפצעו או יחושו ברע. אני מבקש מהציבור בהילולה להקפיד על הנחיות הבטיחות, להימנע ככל שניתן מצפיפות ודוחק ולהישמע להנחיות כוחות הביטחון והסדרנים בשטח. בנוסף, כוחות מד"א ערוכים להעניק מענה מיידי ומהיר לכל מי שעלול להיפגע במהלך מדורות ל"ג בעומר, ובמהלך יום החג, בו רבים מטיילים בכל רחבי הארץ. אנו מבקשים מההורים לנהוג ביתר תשומת לב לפעילות הילדים בל"ג בעומר ולהקפיד על מבוגרים אחראיים בכל מדורה ומדורה, על מנת לשמור על חייהם".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.