קריעה? "בל תשחית דאורייתא"

התבטאות חריפה: הגאון רבי דב לנדו ר"י 'סלבודקא' מענה לשאלת מחנך: "מה לענות לבחור שמבקש ללכת למעמד הקריעה של 'הפלג"? הגר"ד השיב: "בל תשחית דאורייתא" {הפגנת הגיוס}

הערב יפגינו אלפי אנשים המזוהים 'הפלג הירושלמי' ו'העדה החרדית' נגד העברת תיקון חוק הגיוס, כשכותרתה של ההפגנה היא מעמד ה'קריעה' ברחובה של עיר אז יקרעו אלפים את בגדיהם כאות אבל על הבערת "חוק השמד" כלשונם.

הקמפיין האגרסיבי אותו ניהלו מארגני העצרת חדר אף לתככי עולם הישיבות והכוללים, ראשי ישיבות הזהירו כי תלמיד אשר ישתתף בהפגנה יגורש מהישיבה לאות השתתפותו בכנס המהווה התרסה נגד הנהגת הדור.

ל'קוקר' נודע כי הגאון רבי דב לנדו ראש ישיבת 'סלבודקא' התבטא בחריפות כאשר הגיע לפתחו השאלה באשר להשתתפות במעמד ה'קריעה'. אחד המחנכים שאל את הגר"ד: "מה לומר לתלמיד שמבקש ללכת למעמד הקריעה"? הגר"ד השיב: "בל תשחית דאורייתא".

בישיבות רבות הכריזו הבוקר כי תלמיד שישתתף בהפגנה זו יגורש מהישיבה משום שאין בהפגנה זו אלא התרסה נגד הנהגת הדור כולה שעמדה מאחורי ההחלטה להורות לחברי הכנסת להצביע בעד העברת תיקון חוק הגיוס.

גורם בכיר באחת הישיבות הבכירות שוחח עם כתב 'קוקר': ”אנחנו מזועזעים מהקמפיין המסית נגד שלוחי דרבנן חברי הכנסת החרדים, מעמד ההפגנה המשווה את חברי הכנסת לאחרוני הפושעים, אינו אלא מעמד של חילול ה' חמור שיש להתנגד לו בכל תוקף".

הגורם הוסיף כי "השתתפות בהפגנה זו יש בה משום בגידה בערכי התורה והערך באמונת חכמים עליו גדלנו, כמו גם יריקה בפרצופם של שלוחי דרבנן המוסרים את נפשם למען בני הישיבות והכוללים".

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. בל תשחית את הנפש כאשר מתחברים למחלוקת לא משנה באיזה צד

  שלמה |
  הגב
 2. היהדות החרדית כולה התאספה למעמד מחאה אדיר והיסטורי,נגד אותם אילו אשר תומכים בגיוס חרדים לצבא….והמסר הוא חד וברור …החרדי ממשיך בדרכו ,ואילו ששינו דרכם ותומכים בגיוס חרדים לצבא אינם שייכים למחנה החרדי כלל…

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. שאלה: האם זה הרב דב לנדו שיצא בחריפות נגד הגרא"מ שך זצ"ל [הנהגת הדור…]?או שזה מישהו אחר?

  אני רק שאלה |
  הגב
  • הגיע הזמן לומר את האמת זה הרב לנדו שכתב מכתב אישי ולא לפרסום והמכתב הופץ אחרי שנגנב מחליפתו של הרב שמואל דויטש הרב לנדו למרות שלא הסכים שמע ועשה ככל שהורה מרן הרב שך זוהי האמת ואם היא קשה למישהו אז שיפניםשלפעמים החיים קשים.

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב
  • זה מרן הגר"ד לנדו עליו התבטא מרנא החזון איש בעת היותו בחור "הוא השאגת אריה על קדשים".

   יוסי |
   הגב