קרי: האלטרנטיבה לשלום היא החמרת המצב

מזכיר המדינה האמריקני אומר כי המשך הבנייה בגדה והריסת בתים היא אינה הפתרון, ומאיים כי במצב של פירוק הרש"פ – 30 אלף השוטרים הפלסטינים יפוזרו והכאוס ישרור ברחובות.

מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי התראיין למגזין ניו יורקר ואמר כי ישראל הופכת להיות "יישות בלתי-ניתנת לניהול". בהמשך הראיון, חזר קרי על החשש האמריקני מפני קריסת הרשות, ואמר כי במצב כזה 30 אלף השוטרים הפלסטינים יפוזרו והכאוס ישרור ברחובות.

"אני מבין את הרקע לכל המצב הזה", אמר שר החוץ קרי. "אם זה היה קל, הייתי פותר זאת מזמן. אני נוטה להאמין כי יש דרך להתקדם – הדבר יהיה טוב לישראל, מעולה לפלסטינים ומצוין לאזור. אנשים ירוויחו יותר כסף, יווצרו עבודות נוספות, יכול להיות שלום".

קרי איים כי "האלטרנטיבה היא החמרת המצב. יהיה יותר חיזבאללה, יותר רקטות ויותר אנשים על הגבולות. מה יקרה אז? ישראל תהיה מבצר אחד גדול? זו אינה הדרך לחיות. הרבה יותר אינטליגנטי ואסטרטגי לגבש תיאוריה לשימור המדינה היהודית תוך הישארותה כדמוקרטיה המהווה מגדלור לעולם".

כשנשאל אם הוא יכול לתאר לעצמו את סופה של מדינת ישראל, אמר: "לא, אינני מאמין כי הדבר עשוי לקרות. השאלה היא מה יהיה בעתיד: האם היא תהיה דמוקרטיה? האם היא תהיה מדינה יהודית, מדינה אחת עם שתי מערכות או מדינה בעלת חוקים שיוטלו על הפלסטינים כך שלא יוכלו להצביע? אינני יודע, לי אין תשובה על כך, אך הבעיה היא שגם להם אין. המשך הבנייה בגדה המערבית היא אינה התשובה והריסת הבתים של עם אחר זה גם אינו הפתרון".

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר בתכנית "בוקר טוב ישראל" עם אסף ליברמן בגלי צה"ל שמוטב שקרי יפנה את הביקורת לצד הפלסטיני. השר הוסיף: "מצטער מאוד על האמירה של קרי. לא אתחיל לשאול שאלות הפוכות לגבי סכסוכים אחרים שמתקיימים על פני כדור הארץ. אני חושב שמוטב היה שבמקום לומר אמירות כאלה, ג'ון קרי היה שם את כל הלחץ שהוא יכול לשים על הצד שבעצם מסרב להיכנס לתהליך מדיני".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.