קרי חושף: "נתניהו היה מפוחד בצוק איתן"

במגזין Jewish insider פורסמו קטעים מספרו החדש של מזכיר המדינה בהם קרי חושף את היחסים המורכבים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שהיתל בו לגבי המשא ומתן עם הפלסטינים, ועל הפחד שאחז בו בצוק איתן

בספרו החדש של מזכיר המדינה האמריקני לשעבר ג'ון קרי על תקופתו בבית הלבן חושף מזכיר המדינה על המתיחות עם ראש הממשלה. במגזין Jewish insider פורסמו קטעים בהם קרי חושף את היחסים המורכבים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שהיתל בו לגבי המשא ומתן עם הפלסטינים. "ההצהרות שלו גרמו לו לשכנע את אובמה לקדם את תהליך השלום. "נתניהו התעקש בפני באופן אישי ואמר שהוא מוכן לקחת סיכונים – ואפילו לפרק את הקואליציה – בשביל השלום".

וכך מתאר קרי: "פגשתי את ביבי במלון המלך דוד ואמר לי 'ג'ון, אני מוכן לתת צ'אנס למאמץ הזה. אבל יש שני דברים שאתה צריך לדעת: ראשית, כולם באזור הזה משקרים כל הזמן. שנית, הכי הרבה שאני יכול לעשות יכול להיות פחות מהמינימום שאבו מאזן יהיה מוכן לקבל".

קרי מספר על הרגעים בה נתניהו נכנס ללחץ בגלל שרשות התעופה האמריקנית עצרה את הטיסות לישראל במהלך צוק איתן. "מהפעמים היחידות שראיתי אותו מפוחד, בלי ההתרברבויות והאנרגיה שאפיינו אותו", תיאר מזכיר המדינה בספרו. "לראות את המנהיג של ישראל תחת מצור ככה – זה נגע ללבי. ראיתי את ביבי פגיע כפי שלא ראיתי אותו מעולם".

מזכיר המדינה האשים את ראש הממשלה בהדלפת מסמך מסווג על הסכם הפסקת אש עם החמאס "היינו באמצע משא ומתן שמבוסס על השקפת עולמך", אמר קרי לנתניהו בשיחת טלפון. "עכשיו אני רואה את זה בתקשורת? הפסקת האש ההומניטרית הייתה רעיון שלך, ועכשיו אתה מדליף כדי שזה יראה כאילו אני מקדם את עמדת חמאס. הבסיס של האמון האישי הלך לאיבוד".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.