קרי מזהיר: ישראל בדרך להפוך למדינה דו לאומית (וידאו)

מזכיר המדינה האמריקאי נשא נאום תקיף במיוחד בפני משתתפי פורום סבן היוקרתי שהתכנס בארצות הברית, במהלכו הוא האשים את ישראל ואמר כי הקיפאון המדיני מוביל לתהליך של התפרקות הרשות הפלסטינית – מה שעלול להביא למצב של מדינה דו לאומית במקרה הטוב ולמלחמה במקרה הרע. צפו {קרי נגד ישראל}

מזכיר המדינה ג'ון קרי המשיך וטען כי "אם המצב הנוכחי יימשך לא ברור עוד כמה זמן הרשות הפלסטינית יכולה לשרוד". לדברי קרי, רבים מבכירי מערכת הבטחון הישראלית סבורים כמוהו, ואף חושבים שצריך לנקוט בצעדים לחיזוק הרשות הפלסטינית כיוון ש"חיזוקו של אבו מאזן הוא קריטי לביטחון ישראל".

קרי הסביר כי כיום יש למנגנוני הבטחון של אבו מאזן עשרות אלפי איש המוצבים ברחבי יהודה ושומרון, ולטענתו הם מונעים פיגועי טרור נגד ישראל. "האם ישראל מוכנה לשלוח עשרות אלפי חיילים שימלאו את מקומם?" תהה שר החוץ האמריקני.
בהמשך דבריו הבהיר שארה״ב מחויבת לפתרון שתי המדינות, אולם שני הצדדים הם אלה שצריכים לקבל החלטות שישפיעו על עתידם. "לפני חודש נתניהו דיבר בוושינגטון על מחויבות לשתי מדינות לשני עמים. אסור שזה יהפוך לסיסמא – זו צריכה להיות מדיניות".

הוא לא נמנע מלתקוף את נתניהו כאשר אמר: "תמיד תהיה סיבה לא לפעול. צריך להסתכל מעבר לפוליטיקה של הרגע".

קרי הוסיף כי "איננו יכולים להמשיך ולהעמיד פנים" לגבי פתרון שתי המדינות. בהמשך דבריו התרעם על עמדתם של חלק משרי הממשלה האומרים כי יתנגדו לרעיון הקמת מדינה פלסטינית.קרי טען כי אם ישראל תספח את שטחי יהודה ושומרון, היא לא תישאר מדינה יהודית.

בהמשך דבריו תקף בחריפות גם את הרשות הפלסטינית והצהיר כי על אבו מאזן לשנות את הרטוריקה המתלהמת שלו וכי חייבים לפסיק את ההסתה המשתוללת ברשות הפלסטינית נגד ישראל.

מוקדם יותר היום נאם במקום שר הבטחון משה יעלון שתקף את מדיניותה של ארצות הברית. "ארה"ב צריכה להפסיק לשבת על הגדר בכל הנוגע למזרח התיכון. הם צריכים להיות יותר מעורבים", טען יעלון. בהמשך דבריו אמר כי הוא אינו מאמין ברעיון של מדינה אחת לשני עמים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.