קרן הצלת עולם התורה: הוראות קבע – תפילה על מקומות קדושים – מסיבות תה – הפרטים

לאור הגזירות הכלכליות גובש רעיון מהפכני עם צוות אסטרטגים שעשו שנים רבות בקופות וארגוני צדקה במטרה להציל את עולם התורה והוסדרה תכנית לאגד את עולם התורה תחת קורת גג אחת .

על פי התכנית  יאוגדו כל הכוללים תחת קורת גג אחת בשם "ועד הכוללים" או "קרן הכוללים" שיטת הגביה לא תתמקד בפרסום 1800 וכדו' אלא בשיטה המקובלת בקופות הצדקה השכונתיות והמקומיות, דהיינו באמצעות משלחת מכובדת של שלשה אברכים לכל הפחות שיפקדו אחת לשבוע את בתי שכינה.

  הגובים יהיו אברכי הכוללים, כל כולל לפי גדלו וכו' יעמיד מספר אברכים שימונו לנציגי בנין או כמה בניינים.

כדי שלא יגיעו למצב שהגובים יקבלו חמש שקל וכדו' כפי שנוטים לתת לכל מי שמתדפק על הדלת. יוקם מערך של "קבלות". כלומר, כל משלחת בכל יום של גביה "קבלה" במעטפה שתודפס במשרד שיוקם לצורך זה, בקבלה יודפס בצורה מהודרת. הסכום שהאיש נתן בשבוע שעבר. והיה אם תרם שתי שקל, גם זה יופיע, וכמובן דבר זה גורר חוסר נעימות של נתינת כסף קטן, וכך התרומות יעלו משבוע לשבוע, עד שנגיע למצב שרוב הציבור יתרגל סכומים נכבדים להחזקת התורה של אברכי הכוללים הלומדים מתוך הדחק.

כמו כן  עלתה הצעה לפיה יקבע מראש ש"קרן הכוללים" מחמת היותה מכובדת אינה מקבלת תרומות מתחת לעשרים ₪. ויש לבדוק את הדבר לגופו.

משלחת האברכים יעבירו מידי שבוע את הסכומים הנאספים לרכזים איזוריים, שיפקידו את הכספים בחשבון הבנק של "קרן הכוללים", והם יעבירו את דיווחי הסכומים של כל אחד, ויקבלו את הקבלות המודפסות מן המשרד המרכזי (או משרד איזורי) ויעבירום חזרה לגובים ונציגי הבניינים.

כשיצטבר סכום נכבד בקרן הכוללים שיש בו כדי חלוקה לכלל האברכים, ינפיק המשרד צ'קים לפקודת האברכים באופן ישיר, וראשי הכוללים יחלקו את הצ'קים לאברכים.

 כמו כן  יוקם אתר וכן באמצעות משלוח באימייל לכל המעוניין, בו יהיה לכל תורם מספר קוד ובכל שבוע יוכלו לראות (כולם וגם הוא) כמה הוא תרם, והסכום הכולל שנתרם, וגם צורת החלוקה לאיזה כולל ואיזה אברך. וכן תוקם מערכת טלפונית בה יושמע כל הנ"ל.

 הועלתה הצעה שאת תפקיד ההנהלה והרכזים וכו' יבחרו ע"פ גורל מבין המועמדים.

 בהקמת "קרן הכוללים" הוא הסטריליות והניטרליות המוחלטת, קרן הכוללים מיועד לדאוג אך ורק לאברכי כולל השוקדים על תלמודם ולתת לכולם את הזכות במצווה הכבירה של "החזקת תורה" שהיא הצדקה הנעלה והנשגבה ביותר.

כדי שאכן קרן הכוללים יתנהל בצורה סטרילית לחלוטין, וכדי שכל המערך יעבור בצורה נקיה ונאמנת (הגובים, הרכזים, הקבלות ודרכי החלוקה) יוקם "מערך פיקוח" מתוך ראשי הכוללים, שיורכב מעשרים או יותר ראשי כוללים שיבחרו ע"י גורל, והם יפקחו על כל מערך השינוע והחלוקה ועל המנהל והרכזים וכו' שכל פרוטה תגיע למקומה הראוי, וכן תפקח על שכרם של המנהל והרכזים ותפרסם לציבור את גובה שכרם ותנאי העסקתם של העובדים, ואת כלל ההוצאות בצורה מפורטת ומדוייקת, וכן ידאג מערך הפיקוח שהקרן תנוהל בצורה סטרילית לחלוטין והיא לא תחרוג לעולם  מהסטריליות והניטרליות המוחלטת.

כמו"כ עלתה הצעה לפיה תפקידי ההנהלה והרכזים יוגבלו לקדציה של שנה אחת בלבד וייבחרו כל שנה מחדש ע"פ גורל (מבין המועמדים) כדי להביא להתחדשות ולהגביר את הסטריליות של הקרן.

 כמו כן, הקרן תודיע בכל האמצעים הקיימים שהיא מצד עצמה אינה מנפיקה שום פרסום בעולם ואינה מתערבת בשום ענין מעבר למטרה המקודשת שלשמה הוקמה. (הדבר היחידי שיצא מתחת ידי הקרן בעצמה, הם ה"קבלות" והפרסום באימייל של כלל החשבונות כל פרוטה מהיכן הגיעה ולאן הלכה).

כמו כן  עלתה הצעה, לעבור בין עסקים שונים ולעוררם על דבר "קרן הכוללים". במסגרת זו יחלקו העסקים קופונים או הנחות למי שנוהג לתרום בקביעות סכומים נכבדים עבור קרן הכוללים.

 עלתה הצעה נוספת להתרים עסקים שונים ולקיים הגרלות קבועות בין מי שעובר רף מסויים בתרומותיו למען קרן הכוללים. לדוגמא: ניתן להודיע כי בין אלו שיתרמו בשבוע הבא חמישים ₪ יוגרלו תלושי קנייה על סך נכבד (שיתרמו בעלי עסקים) וכן הלאה והלאה.

מי שמכיר את העניינים הללו מקרוב, יודע, כי אמצעי זה (קופונים, הנחות תלושים והגרלות), הוא הממריץ הגדול ביותר להגברת התרומות, מן הקצה אל הקצה, עד כי יש אומרים שאין צורך בשום דבר נוסף מעבר לזה.

כמו"כ עלתה הצעה לקיים מכירה סינית וכדו' למימון פרסומים שונים שנועדו להגברת התרומות לקרן הכוללים. (ושוב, לכל אלו אין שום קשר ל"קרן הכוללים" בעצמו המרוכז כל כולו במטרתו הקדושה, אלא במסגרת של "ידידי" קרן הכוללים).

 הצעה נפלאה הועלתה, לשלוח ראשי כוללים ואברכים מקרב הכוללים למקומות קדושים לתפילה, על תורמי קרן הכוללים. (ושוב הכל במסגרת "ידידי" קרן הכוללים, הקרן עצמה היא סטרילית לחלוטין ואינה עוסקת בעניינים אלו) דבר זה נהוג בקרב קופות הצדקה הגדולות, אולם בצורה זו יש תועלת גדולה יותר כיוון שהעלות וההוצאות אינם מכספי קרן הכוללים בעצמו אלא כל ראש כולל (בתורו שנקבע לו) נוסע על חשבונו הוא. וגם התדירות של התפילות וכו' כשיש מאגר עצום של אנשים שמחוייבים לזה  עוברת בהרבה את מערך התפילות הקיים.

  כמו כן עלתה הצעה שייערכו "מסיבות תה" ודינרים וועידות עסקים למען קרן הכוללים, במסגרתו יועברו סכומים נכבדים עבור קרן הכוללים.

צילום: פלאש 90

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אתה כנראה באותו צד של אלו שכתבו העבודה משחררת..השמדה במשריפות פחות גרועה מהשמדת הנפשות..

  יהודי |
  הגב
 2. חחח… חכמי חלם….
  אני קורא בזאת להקים מפעלי תעסוקה לאברכים. במקום לעסוק בפלגנות חרדית כולם לעבודה
  וכמו שאמרו חכמים (לפני שבעים שנה) העבודה משחררת.. משחררת מטמטום מבטלה שמביאה לידי חטא, מתחושת הריקנות, ומכל הרעות החולות שפתחו החרדים השישים שנה האחרונים
  אז קדימה לעבודה.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב