קרן פלס סוגרת את הפלאפון בשבת

הזמרת הישראלית קרן פלס מתייחסת בטורה השבועי ב'ידיעות אחרונות' לכך שהחליטה לסגור את הפלאפון בשבת, ועל הקרבה של למסורת ישראל. { "הדת לא מאיימת עלי"}

הזמרת הישראלית קרן פלס מתייחסת בטורה השבועי ב'ידיעות אחרונות' לכך שהחליטה לסגור את הפלאפון בשבת, ועל הקרבה שלה למסורת ישראל.

בפתח טורה היא מבהירה, "אני לא מתחזקת. אפשר לחזור לנשום. אבל מה נורא כל כך בלשנות פרספקטיבה? לרכך? לעבוד קצת על גמישות? מי שלא זז הרי מתנוון".

 

 

וכך כותבת פלס, "אז זהו. לא עובדת יותר על חשבון קבלת שבת. כי אם אני לא אפנה לילדים שלי זמן — ההפסד יהיה כולו שלי. אישה לא צריכה לבטל את עצמה ברגע שהיא הופכת לאמא, אבל יש אמצע. גם האמא חשובה. גם בת הזוג. כבר הסכמנו שלהיות קיצוני זה לא דבר טוב". כותבת פלס.

 

מאידך, פלס מביעה ביקורת על הדרת נשים, "כשמעלים בירושלים מופע מיוחד לחג הסוכות ולא משלבים בו אף אישה אחת, זה מכוער. כי אני לא האויב, והקול שלי הוא לא טיל נ"ט. אז אל תפחדו כל כך, כי גם את המוזיקה שבוקעת ממני יצר השם יתברך. והיא טהורה. והיא מלוכלכת. ויש לה זכות קיום גם בחג הסוכות".למרות זאת, בחיים לא תראו אותי מניפה דגלים אדומים או קוראת לנפץ שמשות. כי אולי בכל זאת פיספסתי משהו. אולי גם אני חוטאת ביוהרה?

פלס מרגיעה את אוהדיה החילונים וכותבת, "אמא'לה! אז כתבו שגם אני מתחזקת. מה יש? קחו אוויר. אין פה באמת מחנות, ואני בסך הכל הפסקתי לעבוד בשבת. ומדי פעם גם יש לי תפילה קטנה בלב. יודעים למה אני מתפללת? לשיר דואט עם אביתר בנאי"..

 

בטורה מספרת פלס על חבר חרדי  שמת מפחד. "רוצה לעזוב את מאה שערים אבל לא יכול. הוא מספר לי במכתבים, כמו פעם, כאלה עם בול ומעטפה, שמאיימים עליו שם שאם יעז לצאת בשאלה — הוא יכול לשכוח מלראות אי פעם את הילדים שלו. שאלוקים ישמור. אבל באמת. שישמור עליו בבקשה.

 

פלס מתארת  בטורה על החברים שלה שהתחזקו,  "לא מעט חברים שלי התחילו להתפלל שחרית ולהניח תפילין. שזה מקסים בעיניי. אז למה אצלנו בחבר'ה מדברים על זה בערך כך: "איבדנו עוד אחד", "גם הוא נפל?" או: "גם קרן מתחזקת". אין חילונית ממני בעולם, ועם זאת, שמור אצלי מקום חמים למסורת. עוד מהימים שגרתי בבית הוריי ועשינו קידוש, אהבתי את הניגון היהודי. הדת שלי לא מאיימת עליי, להפך. קצת אמונה לא תהפוך אותי לאישה שצנזור יושב לה על האף ומפקח על מה שיוצא לה מהשפתיים".

לסיום היא מרגיעה את  הקוראים  החילונים ומצהירה ,"לא אצביע יהדות התורה בבחירות הבאות. אני אמשיך להאמין שאדמה פחות חשובה מאדם, למרות שאין לי אחרת, ולא אחליף את המלתחה שלי. גם חוף מכמורת הוא לא נושא לדיון, ושם אני לא לובשת מעיל".

 

פלס מצהירה כי "הפסקתי לעבוד בשבת", ומסבירה, "אבל אל תיבהלו מזה, אחיי החילונים. לרגל השנה החדשה אפילו קיבלתי על עצמי החלטה נוספת. עכשיו אני מפסיקה גם להיות מחוברת לאייפון בשבתות. לאפשר לילדים שלי כמה שעות של אמא עם עיניים. הבנתי את זה פתאום ביום כיפור, כשהתנתקתי, כמה אני מחוברת כל הזמן. נהייתי מין יצור כזה שעיניו שקועות במלבן עם וויי־פיי ותפוח. הולכת לישון עם פייסבוק וקמה עם אינסטגרם. לא בדיוק המתכון לזוגיות בריאה".

 

פלס מצביעה על הבעיה של האייפונים, "פיתחתי הפרעת קשב וריכוז מסוג חדש. מרוב שעות גלישה, אני כבר לא באמת יודעת מתי העולם החיצוני נגמר ומתי הבית מתחיל, ואיפה אני בכל הסיפור? חייבת לגייס כמה חוקים בריאים לטובת בני משפחתי, ומצאתי אותם בזרועות המסורת".

 

 

פלס מתודה כי "תמיד האמנתי באלוקים", ואת זה אף מתווך מתחזה שעומד בינינו לא ייקח ממני. יש לי ים טענות לכל מיני מתורגמנים לא מוכשרים שמנסים לשכנע אותי שהוא כועס עליי. פלס מוסיפה כי , "לאחרונה להדליק פה ושם נר. זה יוצר אווירה טובה בבית ומאפשר לי להתייחד לכמה רגעים עם המחשבות שלי. בלי אייפון. לנעול את האולפן. לסגור את המחשב. ולהיפתח לבני משפחתי האהובים. גיליתי שדברים טובים קורים לי מאז".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. שתיסגור את הבגדים שלה קצת..כל פלוץ אתם ישר מעלים כאילו הבנאדם הולך לחזור בתשובה.
  היא לא עושה את זה בכלל בגלל הדת…

  רון |
  הגב
  • אחד חכם סוף סוף. אבל בכל זאת רון תן זכות. חג שמח.

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב