קרקעות להשקעה – טיפים והמלצות למשקיע

משקיעים רבים רואים את ההשקעה בקרקעות כיעילה, מוצלחת ורווחית, מה שאכן נכון, מחירי הנדל"ן במדינה נמצאים בעלייה מתמדת ורכישת קרקעות מסוגלת להביא לתשואה גבוהה ולרווח נאה.

מה גם שהשקעה בקרקעות היא רווחית ובטוחה יותר מהשקעה בנקאית ואף מהשקעה במניות שכידוע נושאות שתיהן סיכונים רבים. נוסף על כך, התשואה מהשקעה בנדל"ן גבוהה בדרך כלל יותר מכל תשואה אחרת. אך לפני שבוחרים לרכוש קרקע להשקעה, יש לשים לב להמלצות הבאות:

 

המלצה ראשונה:

כדאי מאוד לבוא ולבחון את המקום, לראות את האזור ואת המגרש אותו עתידים  לרכוש. חשוב לבדוק מה יש בקרבת השטח, האם יש שם אזורי מגורים, מפעלים או אזורי תעשייה. כל אלו חשובים מאד בעת קבלת ההחלטה בנוגע לרכישת השטח.

 

המלצה שניה:

חשוב לבדוק מה האפשרות של הפשרת קרקע – אם היא חקלאית, והאם היא נמצאת כאפשרות סבירה וראלית. בודקים זאת מול המועצה האזורית וכן מול הרשויות הארציות.

צריך לבדוק גם שייעוד הקרקע זהה לאותו הייעוד אותו אנו מתכננים ויש לזכור ששנוי הייעוד לקרקע הוא קשה מאד עד בלתי אפשרי ודורש אנרגיה וניסיונות רבים מול תושבים, ארגונים, תאגידים וחברות, ניסיונות שאולי יעלו בתוהו. לכן, יש לערוך תיאום ציפיות  וכבר קרה שאנשים הפסידו את השקעתם בעקבות שינוי הייעוד.

כדאי להשתתף במיזמים שכבר עברו אישורי תכנון ובניה, מה שיזרז מאוד את התהליך של ההשקעה והרווח.

 

הבעלות על הקרקע

אם הקרקע היא בבעלות מנהל מקרקעי ישראל, חשוב לבדוק אם בהסכם החכירה יש סעיף שנותן למדינה את האפשרות להשיב את הקרקע לעצמה תמורת פיצוי זעום כשווי הקניה.

במקרה שהקרקע בבעלות אדם פרטי, ההליכים של הבניה ואף הליכי האישורים מהירים וקלים יותר, אולם עלולים להיות מקרים של שעבוד קרקע או עיקול ומקרים דומים שעשויים להקשות על העברת הבעלות.

 

ליווי של אנשי מקצוע

בשל המורכבות של רכישת קרקע, חובה לעבוד עם אנשי מקצוע למן ענייני התכנון ועד לענייני המשפט והכלכלה. השמאות צריכה גם היא לעמוד בתקן 22 שהותקן בשביל אותן קרקעות שמשווקות לקהל קונים ציבורי.

חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע איכותיים ויעילים שיזהו סיכונים אפשריים וימנעו אותם במקרה הצורך  ויסייעו למשקיע בדרכו  להוציא את התשואה הגבוהה ביותר בעזרת ההשקעה המינימלית ביותר.

 

ניהול יעיל של ההשקעה

משקיעים רבים בוחרים להשקיע בצמוד לחברה יזמית שמנהלת את כל העניינים הרבים והמסובכים ואף מסדרת את כל הפרוצדורות על הצד הטוב ביותר. חברה כזו ממלאת את כל הבדיקות ומוודאת את כל הנושאים החשובים שעל הפרק, היא גם מנהלת את העניינים מול הרשויות המקומיות והארציות והיא אף מעסיקה עורכי דין ואנשי מקצוע נוספים יעילים מאד שמלווים את ההשקעה ואת המשקיע מרגע קניית הנכס ועד לרווח ולתשואה המובטחת.

חשוב לנהל את ההשקעה בצורה חכמה ובטוחה ולעבוד בצורה מסודרת כדי להגיע לתשואה הנחשקת.

בהצלחה!

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.