מיוחד – מאחורי הקלעים של קבוצות הווטסאפ המשפחתיות

בעקבות התפתחות הרשתות החברתיות וקבוצות הוואטספ המשפחתיות, אפילו אלה הקוליות, יש רבנים המנסים לקחת את המצב צעד אחורה וקוראים: "עוברים בכך על עבירות מפורשות. יש למעט בשיחות"

תוצאות הבחירות ברשויות המקומיות, שהביאו להצלחה מסחררת לדגל התורה, כוללים ביניהם עשרות אלפי חרדים שנמצאים בפייסבוק, באינסטגרם ובקבוצות הווטסאפ. כאלה שמעדכנים בסטורי, ובכל ענפי הרשתות החברתיות. מסתבר כי רבבות פתקי ה'דת' או ג' לא באמת שינו את המהפכה האמיתית שמתחוללת מתחת לאדמה, כששולי הציבור החרדי מתרחבים באופן מהיר למדי, עם חרדים רבים המגדירים את עצמם "מודרניים", "חרדיים ישראליים", או למצער "חרדים חדשים".

בשבועות ובחודשים האחרונים העלו מספר רבנים בולטים בציבור החרדי על סדר היום, תופעה שהמודרניזציה החרדית החדשה הובילה אליה, והכוונה לנושא הרגיש של היחסים התוך-משפחתיים.

עם התפתחות המודרניזציה החרדית בכלל, ובנגזרת הרשתות החברתיות בפרט, נחשפו בני משפחה לנעשה מאחורי הקוקר של האח, האחות, הגיס, הגיסה. זהו, כבר אין סודות: הכל גלוי ושקוף.

קבוצות וווטסאפ משפחתיות חרדיות נפתחו בשנים האחרונות כפטריות לאחר הגשם, כאשר משפחות חרדיות רבות חושפות בפני בני המשפחה את אורח החיים והנהנתות שלהם – בתי הקפה, המסעדות, הבילויים הליליים, דבר שלא חלמו לספר אחד לשני עד היום, מבלי הרשתות, וכך התחרותיות הלכה וגדלה.

גיסה א' או בחורה א' מציגה לגיסה ב' את כל קולקציית הבגדים העכשוויים, החל מבגדים, עוגות ומתכונים וכלה בימי הולדת. הכל הלא נמצא על האינסטגרם או הפייסבוק, ומי שרוצה להיכנס ולראות – בבקשה.

מה שכאב לרבנים שדיברו על הנושא, הוא בעיקר פריצת גדרי ההלכה באשר לשיחות או דיונים בין גברים לנשים בתוך המשפחה. במשפחות חרדיות שבעבר הורגלו לשבת בצניעות ולהשתדל שלא לדבר גיסים עם גיסות שלא לצורך, הרשתות שהעלו את סדר היום של כל אחד ואחד לפומביות המשפחתית, שינו הכל.

 

"הקבוצות יכולות לגרום לשנאה וקנאה"

"הרשת החברתית גורמת לקירוב בין המשפחות במקרה הטוב ובמקרה הפחות לויכוחים ועקיצות בין בני המשפחה. אז היו כאלה שהבינו כי הקבוצות לעתים גורמות לשנאה וקנאה בין בני המשפחה והעדיפו להתנתק", אומרת לנו רבקה, שמנהלת קבוצה משפחתית חרדית תוססת, "אך אצלנו אנו יודעים לזרום ולא להוציא אחד לשני את העיניים".

אבל כמובן זה לא קשור דווקא לאפליקציה הפופולארית: גם מי שלא פותח קבוצת ווטסאפ יכול להיחשף בלחיצת כפתור לכל התכנים שמועלים לרשת: תמונות מבילויים, שמחות ומפגשים. הכל נגיש.

החיבור בין בני המשפחות והחברים בשכונה או בעבודה דרך האפליקציות השונות, גם יצר על הדרך חיבורים משפחתיים ומפגשים בין בני המשפחה שבעבר היו פחות נהוגים, כמו מנגלים, טיולים ועוד.

עסקן חרדי שהתבקש על ידי הרבנים לאחרונה לראות כיצד לקחת אחורה את פריצת הגדר בתחום, הסביר לנו: "האינטרקציה המשפחתית הולכת ומתרחבת, ולרוב זה מביא לגיבוש בין המשפחה, אך היו מקרים, שבהם הדבק המשפחתי עורר גם בעיות הלכתיות לא פשוטות. שיחות מרובות בין זוגות,  גיסים וגיסות, שעלולים במקרה הקיצוני לגלוש לשיחות רעים שאחריתן מי ישורנה. קשר בין גיסים וגיסות יכול להיות הרסני, לעתים עוברים בכך על עבירות מפורשות".

באחד המקרים שהגיעו לידי 'אקטואליק' נדרש רב מוכר בציבור החרדי להכריע לגבי המשך הקשר המשפחתי. אותו רב שמרבה לייעץ בענייני שלום בית חרץ: "הפסיקו את הקשר במיידית". לדבריו, השיחות הללו עלולות להביא לחורבן הבתים.

זה נשמע אולי הזוי. קצת פרנואידי, ואולי פתטי, אך המעשה שאירע היה גם היה.

משפחה חרדית. צילום אילוסטרציה. למצולמים אין כל קשר לנאמר בכתבה

בשיחה עימו מאשר אותו רב כי "מקרים רבים דומים עלו לפתחו בעקבות התפתחות הטכנולוגיה – בעיקר  בין חברים ושכנים". צריך להבין", הוא מסביר, "הטכנולוגיה גורמת לקשר בין בני משפחה וחברים, וכל אדם צריך להישמר".

אותו רב ממליץ גם לגולשים שגם בשמחות משפחתיות יש להיזהר שהשיחות לא יגלשו מעבר לרגיל. "כתוב 'לא ירבה שיחה עם האישה'. מותר לדבר פרטים טכניים, לא מעבר. אין היתר לנהל שיחות משפחתיות המביאות לקרבה" .

מנגד, מנהל קבוצת פייסבוק ידועה בציבור החרדי, טוען לנו כי יתכן כי מה שבציבור החרדי המודרני כבר יישמו הלכה למעשה, אותו רב כנראה מתקשה לעכל: "הפתיחות הזאת וחברות היתר בין הגיסים והגיסות נראית בעיני הרב הזה לצנינים, בעוד חרדים כמוני רואים בדיאלוג פורה בין בני משפחה כדבר לגיטימי".

באחת מהערים החרדיות ישנה קבוצות ווטסאפ שנועדה לשדך טרמפים. בקבוצות פעילים גם נשים וגם גברים. באחד המקרים הגיע אחד הגברים ניסה ליצור דיאלוג מוגזם שגלש מעבר לרגיל, וזה מקרה אחד מיני רבים. ומפאת כבוד המקום לא נרחיב.

"צריך להזכיר", מוסיף העסקן, "שזו משנה מפורשת באבות שמביאה בשם רבי יוסי בן יוחנן איש ירושלים, 'יהי ביתך פתוח לרוחה, ויהיו עניים בני ביתך, ואל תרבה שיחה עם האשה. באשתו אמרו, קל וחומר באשת חברו. מכאן אמרו חכמים, כל זמן שאדם מרבה שיחה עם האשה, גורם רעה לעצמו, ובוטל מדברי תורה, וסופו יורש גיהנום".

לאחרונה, נשאל אחד הרבנים באתר 'כיפה' לגבי הקשר בין גיסים וגיסות והשיב: "בהחלט כדאי לצנן ולא ליזום עזרה מצדך. מה שמבקשים לעזור, אבל לא מעבר".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. בוקר טוב

    בוקר טוב רבנים בוקר טוב אקטואליק

    הרציניים שבינינו כבר זיהו זאת מהתחלה, ובאמת החרדים לדבר ה' אינם מחזיקים אפילו באפשרות לווטסאפ, בדיוק בשביל זה נלחמים נגד האייפונים, לגדולי התורה ולנשמעים להם אין ווטסאפ

    דד |
    הגב