בעקבות הדו"ח: מתקפה פוליטית על ראש הממשלה

ביקורת קשה נשמעת מכיוון האופוזיציה לאחר פרסום דו"ח "צוק איתן". { כל התגובות }

כצפוי, לאחר סערת פרסום הדוח שחלקו המהותי כבר היה ידוע, לא נצפתה רעידת אדמה, כי אם "מכה קלה בכנף" פרטי הדו"ח כפי שמפורסמים בשעות האחרונות לא גרמו לזעזוע ממשי,מעבר לתגובות צפויות מצד האופוזיציה.

הדו"ח אשר מעלה בעיות קשות בהתנהלות ראש הממשלה וחברי הקבינט אינו דבר אשר יכול לחלוף מעלינו כענן ביום חורפי,אין ספק שיש ללמוד היטב הדק את הדו"ח ולהפיק את לקחיו אחרת כפי שאמר ח"כ שטרן "אם ההתנהלות הזאת תמשך אנחנו נחטוף שוב ".

ליקטנו למענכם מגוון תגובות מחברי הכנסת מהסיעות השונות:

יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד, תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הדו"ח קובע במפורש שמדינת ישראל בהנהגתו של בנימין נתניהו לא הגיעה מוכנה לצוק איתן. הוא מוכיח ללא עוררין שראש הממשלה ידע על איום המנהרות האסטרטגי, לא הורה לצה"ל להכין תוכנית מבצעית, לא עדכן את הקבינט, ולא אמר את האמת לציבור", אמר לפיד.
לדבריו, "אם ראש הממשלה באמת רוצה לתת גיבוי לצה"ל, עליו לנהוג כמו צה"ל – לתחקר את כשליו ביושר ובאומץ כדי שנגיע טובים יותר למערכה הבאה. מה שראש הממשלה ושריו צריכים לעשות מחר בבוקר זה לא לנסות להסיר מעליהם אחריות, אלא להפיק את הלקחים מתוך הדו"ח. אנחנו חייבים את זה למשפחות השכולות, לתושבי עוטף עזה ולחיילי צה"ל".

ח"כ אלעזר שטרן יש עתיד : "אחרי הדו"ח הזה אני מודאג מאוד מהדרג המדיני, אם ההתנהלות הזאת תמשיך אנחנו נחטוף שוב".

עוד הוסיף שטרן כי "אני מצפה מראש הממשלה לקחת אחריות, אם הוא לא רוצה לעבוד עם חברי הקבינט אז שיעשה סדר. או שתעיף את כולם הביתה או שתבחר קבינט שאתה סומך עליו".

ח"כ אלעזר שטרן גם ביקר את חברי הקבינט עצמם : השרים הנוכחיים הפכו את הקבינט לזירת התגוששות וצבירת רווחים או הפסדים פוליטיים. הם פגעו ופוגעים באחד המוסדות החשובים ביותר במדינה ומונעים את האפשרות העתידית לקיים בו דיון אמיתי, הקריטי כל כך לביטחוננו כאן. אני מציע לדרג המדיני לקחת אחריות על מסקנות דו"ח צוק איתן ולא לנסות לטאטא את הכשלים באמצעות הטלת האשמה על הלוחמים ומפקדי צה"ל.


יו"ר האופוזיציה בוזי הרצוג נתן גיבוי מלא לדוח אך לא היסס מלתקוף את ראש הממשלה ואת חברי הקבינט ואמר :"נתניהו נכשל גם בשלום וגם בביטחון. נתניהו חייב להסיק מסקנות ולהניח את המפתחות.
התמונה שעולה מדו"ח המבקר חייבת לעורר חרדה ודאגה בלב כל אזרח בישראל. דו"ח המבקר הוא דו"ח מקצועי, מפורט וחף מפוליטיקה, שחושף בבירור כיצד ראש הממשלה בנימין נתניהו והקבינט עליו פיקד, כשלו בתפקידם בהבנת האיומים, בקביעת האסטרטגיה, בהבנת המציאות, בהכנה נאותה של החיילים והאזרחים במיוחד תושבי הדרום. על גבם של כל אלו ניהלה הנהגת המדינה קטטה פוליטית לצרכים אישיים, שבינה לבין כובד האחריות שהוטלה עליה לא היה דבר וחצי דבר".

החכים סתיו שפיר ועומר בר-לב (המחנה הציוני) בפנייה ליו"ר ועדת ביקורת המדינה להקים ועדת חקירה על ממצאי הדו"ח . "המשמעויות שעולות מהדו"ח מובילות למסקנה שראש הממשלה והקבינט כשלו בתכנון וניהול המבצע, והובילו לאובדן חיי אדם ללא כל הישג מדיני".

ח"כ שלי יחימוביץ' {המחנה הציוני} בחרה לתקוף דווקא את יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ולא חסכה משיבטה גם את ליברמן ודנון וכך אמרה : "מציעה לבנט לחדול מהעיסוק האובססיבי של קיבוע תמונת ניצחון אישית מדומה, ולזכור כי לו היו רה"מ נתניהו ושר הביטחון יעלון שועים לעצותיו ולעצותיהם של ליברמן ודנון בזמן צוק איתן, היינו מתבוססים עד היום בבוץ העזתי המדמם, עם מחירים כבדים מנשוא, ובלי תוחלת. העיסוק של המבקר בנהלים וסדרי דיון הוא ראוי ולגיטימי, אך הכשל בקבינט היה כשל של מהות, ולא של פרוצדורה.
בביקורת זו לא הסתפקה ח"כ יחימוביץ ' ושיתפה את דעתה בנוגע להרכב הקבינט בשעת המלחמה :"הקבינט המדיני לא ידע באמת מה הוא רוצה מהצבא משום שלא ידע מה הוא רוצה מעצמו, ולכן חשובה מכל בדו"ח המבקר היא ההערה על העדרה המוחלט של אסטרטגיה. אין צבא, נפלא ויקר לליבנו ככל שיהיה, שיחליף דרג מדיני שיש לו חזון ואסטרטגיה, ושני אלה נעדרו כליל", טענה.

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני), לשעבר יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, תקף גם הוא את נתניהו: "ראש הממשלה חייב לציבור תשובות על התנהלותו הכושלת וחסרת האחריות, ולא להפנות את ההאשמות למבקר. האינטרס הלאומי והציבורי הוא הפקת לקחים מהדו"ח. כל דבר אחר יוביל לכישלון הפעולה הצבאית הבא, ויעלה בעוד חיי אדם"

שר הבינוי והשיכון האלוף (מיל') יואב גלנט (כולנו) התייחס במהלך סיור בעוטף עזהלדוח ואמר : "צוק איתן הוא תמרור אזהרה. אנו עלולים לעמוד בעתיד בפני אתגרים מבצעיים חמורים בהרבה, בצפון ובדרום, כתוצאה מהתקדמות האויב ומאי הסכמתו לקבל את קיומנו בחבל הארץ הזה.

משה יעלון שר הביטחון לשעבר בחר גם הוא לתקוף את חברי הקבינט: "הקבינט בזמן המבצע היה חסר אחריות והגרוע ביותר שהכרתי. זה היה קבינט של הדלפות, קבינט שטחי, פוליטי ופופוליסטי".


נשיא המדינה ראובן ריבלין הגיב בצורה הממלכתית ביותר לה היה ניתן לצפות כאשר הוא מהלל את צה"ל ומחזק את ידי מפקדיו וחייליו ,וכמתבקש גם מגבה נחרצות את מבקר המדינה :

"ליוויתי ואני עדיין מלווה את צה״ל באופן הקרוב ביותר המתאפשר לי", אמר הנשיא. "הייתי חבר בוועדת חוץ ובטחון שנים רבות וחבר ממשלה. ראיתי את צה״ל כשהוא נערך ליום פקודה בכל החזיתות על פי המשימה שהוגדרה לו על ידי הדרג המדיני. תמיד באופן המקצועי ביותר, תמיד תוך מסירות לעם ולמדינה".

ריבלין הדגיש "ליקויים שהיו והתבררו מחייבים תיקון. זו אינה השעה לחילופי מהלומות. זו השעה ללמוד את הלקחים, להטמיע את הדורש הטמעה ולחזק את צה״ל על מנת שימשיך ויהיה חומת המגן שלנו".

עוד הדגיש הנשיא, "המובן מאליו, ראוי שיאמר. מבקר המדינה אחראי בפני הכנסת והציבור על הליכי הביקורת שכולנו מחויבים בהם והפקת הלקחים המשמעותית כל כך עבור מדינת ישראל. עלינו ללמוד את הדו"חות האלה ולא להתכחש להם, מתוך החובה העליונה שלנו לפעול לטובת האזרחיות והאזרחים בישראל. כולנו חכמים יותר אחרי מעשה וטוב יהיה שנשקיע את המרץ והאנרגיה בהפקת הלקחים וביישומם"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.