ראשי 'יהדות התורה' ראש בראש • ליצמן: "אצביע נגד החוק הנורווגי". גפני: "לא מאמין לו"(האזינו)

מחריף המאבק ב'יהדות התורה' סביב המאבק על החברות ב'ועדה למינוי דיינים' • ליצמן מאיים: אני וחבריי ל'אגודת ישראל' לא נצביע על החוק הנורווגי אם הם לא מקיימים הסכמים גם אני לא אקיים" • גפני: "החוק הנורווגי צפוי להכפיל את כוחה של 'יהדות התורה', אני לא מאמין שמישהו מהסיעה יצביע נגד, זה איום שלא יהיה בסוף • לטענת גפני: "לאייכלר אין בלאו הכי סיכוי להיבחר על ידי הקואליציה ובשל כך התפקיד עלול ליפול בחלקה של סיעת יש עתיד". האזינו

מחריף המאבק ב'יהדות התורה' סביב המאבק על החברות ב'ועדה למינוי דיינים'. כאשר ברור לכל כי החברות בועדה היא מינורית מול הקרב האמיתי על היחס ה'לא שוויוני' בין 'דגל התורה' ל'אגודת ישראל' שנפתח כעת שוב בעקבות טענת שני הצדדים הטוענים לכתר בדבר החברות בועדה למינוי דיינים.

הקרב הגיע הערב (ה') לשיא כאשר ראשי 'יהדות התורה' יעקב ליצמן ומשה גפני עלו בזה אחר זה לתחנות הרדיו ותקפו את זה את זה כאשר כל אחד טוען 'כולה שלה'.

בראיון לאבי מימרן במהדורה המרכזית ב'קול חי' אמר ליצמן: "כשחילקנו את התפקידים סיכמנו כי אייכלר יקבל את הועדה למינוי דיינים ודבר זה היה מוסכם גם על ח"כ גפני, וכעת בהפתעה הם הודיעו שהם מגישים בקשה לחברות בועדה למינוי דיינים".

האזינו לראיון עם ליצמן (באדיבות קול חי)

ליצמן הוסיף: "שגפני לא יתלונן ב'קול חי' אלא בישיבת סיעה – בתחילת השבוע 'דגל התורה' הגיעה להשתתף בישיבת הסיעה אחרי שהם החרימו אותה חודשיים, אבל הם לא טרחו להעלות את הנושא לדיון, אני לא יודע מה זה מכתבים יש דבר אחד, כולם יודעים שהחלוקה לפי סדר הרשימה, וכעת הם היו צריכים לוותר על אחד התפקידים ולקחת את התפקיד הזה".

את דבריו סיים ליצמן באיום: "אני לא עשיתי כלום וזה לא נוגע לי, אבל אני וחבריי ל'אגודת ישראל' לא נצביע על החוק הנורווגי אם הם לא מקיימים הסכמים גם אני לא אקיים".

את דבריו סייג ליצמן באומרו כי במידה וגפני יחזור בו ויישר קו עם מועמדותו של אייכלר בועדה למינוי דיינים אז גם הוא יצביע בעד החוק הנורווגי שיאפשר את כניסת יעקב אשר לכנסת.

גפני לא נותר חייב, ועלה גם הוא לשידור לאחר ליצמן ובהקשר לסוף דבריו אמר גפני: "החוק הנורווגי צפוי להכפיל את כוחה של 'יהדות התורה', אני לא מאמין שמישהו מהסיעה יצביע נגד, זה איום שלא יהיה בסוף, אני מכיר את האחריות של חבריי ואני בטוח שהם יצביעו בעד".

האזינו לראיון עם גפני (באדיבות קול חי)

כזכור, יממה לאחר שח"כ ישראל אייכלר הגיש מועמדות לוועדה למינוי דיינים כמועמד הקואליציה, הגיש ח"כ משה גפני מסיעתו מועמדות נגדית.

לטענת גפני, על פי החלוקה הפנימית ביהדות התורה, התפקיד מגיע ל'דגל התורה' הליטאית. זאת, לאחר שאייכלר קיבל את ראשות הוועדה לפניות הציבור מעבר למכסת התפקידים המחולקים בין שתי הסיעות המרכיבות את יהדות התורה.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. חבל, באופזיציה הם יודעים להיות בשלום ובאחווה

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. סיפור לכבוד ימי אבל בית המקדש חודש מנחם אב. מעשה שהיה כך היה: כומר אחד ידידו של המלך ראה שהמלך מאוד משבח ומעריך את חכמתו של רבי יהונתן אייבשיץ זצוק"ל, בויכוחים בין שניהם על היהדות והנצרות, ותמיד ידו של הרב היתה על העליונה. הדבר חרה לו מאוד, שהנה רב יהודי הוא חכם,והוא הכומר בטל בששים. פנה למלך ואמר לו אדוני המלך בכל הויכוחים שלי עם הרב היהודי , על הדת הנוצרית,תמיד ידו היתה על העליונה, ביגלל שהוא פיקח ,ויודע לסובב ולשכנע את המלך, אני מציע בא נזמין יהודי פשוט, ותראה שבשביל כסף הוא יתנצר,וככה הם כל היהודים. הסכים המלך .

  חיפשו בחוץ ותפשו עגלון יהודי פשוט, וביקשו אותו להתלוות אל המלך, כולו רועד מפחד נכנס ורואה את המלך, רבי יהונתן אייבשיץ, והכומר הנוצרי. אמר המלך לעגלון היהודי, ראה הכומר רוצה לשאול אותך שאלות ואתה תתצטרך להשיב לו. רבי יהונתן נשא תפילה שד' ישים מלים בפי העגלון ולא יכשל בלשונו. פנה הכומר לעגלון ואמר שמע יהודי! אני מציע לך שתתנצר, ואני אמלא את כל העגלה שלך בכסף וזהב מה דעתך? השיב לו העגלון אבא שלי היה גם עגלון וכאשר כבר הזקין העביר לי את העגלה, אבל לימד אותי שלושה דברים השייכים למקצוע הזה והזהיר אותי בשלושה דברים.

  ***אם יבוא עגלון ויציע לך להחליף את סוסו תמורת הסוס שלך לא להסכים, כי סימן שהסוס שלו לא שווה כלום.

  **אם יציע לך את הסוס שלו ובנוסף גם כסף, גם אל תסכים, סימן שהוא רוצה להתפטר מהסוס הגוסס שלו.

  ***אבל אם יציע לך לתת את הסוס שלו תמורת הסוס שלך, אבל תתצטרך להוסיף לו כסף, תסכים לעסקה סימן שהסוס שלו בריא וטוב.

  לכן אמר לו העגלון כן בנידון דידן שאתה מציע לי להמיר את דתי בדתך [כמו התייצב לגיוס השמד] ואתה תמלא את העגלה שלי כסף וזהב, סימן שהדת שלך לא שווה כלום, אחרת לא הייתה מציע לי כסף וזהב לרוב. אז מדוע אמיר את הדת שלי בדת שלך!?

  אמר המלך לכומר, ראית אפילו העגלון ענה לך ולא הצלחתה להפיל אותו, ולהוכיח שהוא תמורת כסף יעזוב את הדת שלו כמו כל היהודים. פנה המלך לעגלון מכיוון שסירבת לקבל עגלה מלאה כסף וזהב, ובתמורה תתנצר, אני מצווה שיעמיסו את העגלה שלך כסף וזהב. ולכאורה מחכמתו של רבי יהונתן אייבשיץ זצוק"ל יש ראיה חזקה נגד התייצבות לגיום השמד כשיטת אנשי פלג הבניברקי.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. למה הוא לא מאמין שליצמן יצביע נגד?

  על חסידי גור אפשר להאמין הכל,

  לא שכחנו מי בחר ברקת בירושלים

  נעמה |
  הגב