"משרד הגליל והנגב ושר הפנים זה תפקיד קטלני"

לאחר מינוי דרעי לשר הפנים יצא 'קוקר' לבדוק מה חושבים על כך ראשי הערים, במה לדעתם דרעי חייב לטפל בדחיפות והאם העובדה שאין לו את מנהל התכנון תקשה על פעילותו במשרד הפנים? {ראשי הערים לדרעי}

אתמול אישרו חברי הכנסת את שובו של אריה דרעי למשרד הפנים לאחר 22 שנה מאז נאלץ לפרוש מתפקידו. עם חזרתו למשרד הפנים, יצאנו לברר אצל חלק מראשי הערים בישראל מה דעתם על השר החדש, במה לדעתם עליו לטפל בדחיפות במשרד, והאם העובדה שמנהל התכנון הועבר מהפנים לאוצר תקשה על עבודתו?

מה אתה חושב על מינוי דרעי לשר הפנים:

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין: בהיכרותי רבת השנים עם אריה דרעי, הוא חוזר למשרד שהכיר בעבר למרות שהוא שונה מאז. אני חושב שיחד נוכל לקדם את הדבר המרכזי שהוא השלטון המקומי שזה גם הדבר החשוב ביותר בעיני.

שמעון לנקרי, ראש עיריית עכו: מדובר במנוי מצוין. אני רוצה לאחל לדרעי שנבחר פה אחד בממשלה בברכת הצלחה. יש לו את היכולת לבצע את המשימה בצד הטוב ביותר ובשם כל הרשויות אני רוצה לאחל לו בהצלחה.

שלמה בוחבוט, ראש עיריית מעלות: סוף סוף דרעי חוזר למשרד הפנים הוא האדם הכי מתאים לתפקיד שר הפנים מכל הממשלה.

יש האומרים כי במינוי זה, מחזירים את דרעי לזירת הפשע. דעתכם?

חיים ביבס: אם הוא יכול להיות שר התמ"ת הגליל והנגב הוא יכול להיות שר הפנים. כל הענין הזה שיכול לחזור להיות שר ולא שר הפנים הוא מגוחך בעיני.

שמעון לנקרי: אני חושב שבית המשפט הוא המוסמך היחידי להחליט בנושא, והוא קבע שזה בסדר אז אנחנו שותקים. הוא שילם את כל חובו לחברה.

שלמה בוחבוט: אני לא חושב שזה נכון. השר דרעי מכהן כשר גם היום לפני המנוי לשר הפנים. שנית, הוא ריצה את עונשו כבר.

העובדה שהוציאו מהמשרד את מנהל התכנון תקשה על פעילותו כשר?

חיים ביבס: זה לא יקשה עליו לפעול, אבל ללא ספק זה החלק המרכזי במשרד.

שמעון לנקרי: זה החלטה מצוינת להעביר את מנהל התכנון למשרד האוצר, שכן כך הם יכולים לעשות רפורמות מצוינות יחד אם משרד הבנוי.  יש לשר דרעי מספיק עבודה גם בלי אגף מנהל התכנון. לא צריך את התכנון במשרד הפנים. עכשיו שיש לשר דרעי את כל הכלים אין תירוצים הוא חייב לעבוד אנחנו ממתנים לתוצאות.

שלמה בוחבוט: אני יודע שהאגף התכנון הוא דבר חשוב אבל יש לו המון מה לעשות מלבד זה עבור הרשויות המקומיות.
דבר ראשון: לחזק את כל הרשויות המקומיות הוא גם שר הגליל והנגב. להביא הרבה תושבים חזרה לנגב ולגליל ולחזק אותנו בכל המובנים. שנית להחזיר את ההטבות שפעם נתנו לרשויות בגליל ובנגב. השילוב של משרד הגליל והנגב ושר הפנים לדעתי זה תפקיד קטלני.

לסיום: מה הדבר הראשון שדרעי צריך לעשות במשרד הפנים?

חיים ביבס: אנחנו אחרי העברת התקציב בכנסת. השר צריך לחלק את התקציב והמענקים מתוך משרד הפנים לרשויות המקומיות. כמו כן צריך טיפול דחוף בחוסר היכולת להשלים את חוק העזר בתחום האבטחה אנחנו בעיצמו של גל טרור קשה מאוד וזה צריך לקרות בזמן הקרוב.

שמעון לנקרי: יש פערים גדולים בין המרכז לפריפריה צריך לתקן עולות שנעשו בממשלות הקודמות. כן צריך לתקן את הפערים בין ערבים ליהודים, דתים לחילונים וחילונים לחרדים.

שלמה בוחבוט: דבר ראשון, עליו להפגש אם כל השלטון המקומי ויש הרבה מה לעבוד איתם. למשל הנושא הזה של הסוציו אקונומי שנקבע מדרגה 1 עד 10 ברשויות מקומם וזה דבר שמאוד מעוות. דבר שני זה ההתאמה בין מה שהרשויות משלמות, למשל בחינוך שהממשלה משלמת 75% אחוז מהתקציב ואנחנו את השאר 25% צריך לבטל את זה. יש לו עבודה לארבע השנים הקרובות, ולמרות שאני איש העבודה אני מאחל לממשלה שתחזיק עד הסוף כי זה טוב לעם ישראל ולטובת המדינה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.