ראש בראש: מכונת אספרסו ביתית או קפה לקחת – מה יותר משתלם?

קפה - בבית הכי משתלם

הרוחות ברחוב סוערות סביב מחירי הקפה. רשת קופיקס, שנכנסה לחיינו בקול תרועה רמה, הבהירה לכולנו שהמחיר שאנו משלמים עבור הקפה שלנו הוא לא פחות משערורייתי. הרשת, שעד לפני כמה ימים מנתה סניף אחד (היום, היא כבר מונה שניים ויש עוד רבים בדרך) הרעישה את עולם הקפה כמו שאף רשת לפניה לא עשתה. באמצעות יחסי ציבור אינטנסיביים ועקרון שיווקי פשוט, הצליחה הרשת לשנות את חוקי המשחק ובעיקר להזכיר לכולנו ששילמנו הרבה, הרבה יותר מדי עבור המרענן הרשמי של הבוקר.

אם יש משהו שישראלים לא אוהבים זה לצאת פראיירים, אם יש משהו שהם כן אוהבים זה להרגיש שהם הצליחו לעקוף את המערכת ולצאת מנצחים. קופיקס הלכה בדיוק על הקלף הזה. אבל בזמן שצרכנים מבכים את הימים שבהם הם שילמו מחירים לא הגיוניים על הקפה הם שכחו שיש פתרון פשוט יותר למחירי הקפה הגבוהים. והוא אפילו יכול לשבת על השיש.

אז כמה באמת עולה לנו קפה?

ביקור בשלוש רשתות קפה מובילות ועריכת תחשיב חודשי של עלויות הקפה העלו ממצאים מעניינים. אז תכינו לעצמכם משהו חם לשתות, ובואו נתחיל לעשות סדר במספרים.

נניח שאתם שותים כל יום בדרך לעבודה קפה. במקרה וההתמכרות שלכם עוד בתחילת דרכה, קפה אחד יספיק כדי לעזור לכם להתחיל את היום. נאמר שאתם שותים כוס קפה בינונית/ גדולה.

קפה בינוני יעלה לכם באופן ממוצע 14.6 ש"ח (ממוצע של שלושת רשתות בתי הקפה: "ארומה", "קפה קפה" ו"קפה ג'ו"). בתחשיב של 22 ימי עבודה חודשיים תשלמו 315 ש"ח בחודש בממוצע על קפה.

מי שההתמכרות שלו לקפה מרחיקה מעבר לפעולת ההתעוררות בדרך לעבודה, והוא שותה קפה בכל יום מימות השבוע ישלם ברשת הזולה ביותר מבין הרשתות הנבדקות – 360 ש"ח בחודש. לעומת זאת, אם ירכוש מכונת אספרסו ישלם פחות ממחצית המחיר הזה – 160 ש"ח בלבד. כאמור, הדבר נכון עבור אדם אחד בלבד אך ככל שמדובר באנשים רבים יותר השותים קפה בבית, העסקה הופכת למשתלמת בהרבה.

כיצד ביצענו את תחשיב עלויות מכונת הקפה?  

מכונת הקפה שבחרנו היא מכונת האספרסו של נספרסו CITIZ. מדובר במכונת אספרסו שלצידה מקציף חלב. לצד מחיר המכונה שפרשנו על 12 חודשים (כאמור, החזקה של מכונה במשך למעלה משנה תוזיל את העלויות משמעותית), חישבנו גם קפסולת קפה בעלות ממוצעת של 2.3 ש"ח כפי שהיא נמכרת באתר נספרסו. לצד זאת, חישבנו את מחיר 250 מ"ל חלב לכל כוס קפה. לדוגמה:

מחיר מכונה לחודש (בפריסה על גבי שנה)+ (מחיר קפסולה+מחיר החלב)* מספר כוסות הקפה בחודש =תחשיב חודשי על הוצאה על קפה.

להלן טבלת המחירים:

3 פעמים בשבוע

(13 רכישות חודשיות)

5 פעמים בשבוע

(22 רכישות חודשיות)

כל יום

(30 רכישות חודשיות)

ארומה

156

264

360

קפה קפה

195

330

450

קפה ג'ו

221

374

510

מכונת אספרסו ביתית

139

142

160.5

השוואה: צריכת קפה בטייק אווי 3 פעמים בשבוע מול שימוש במכונת קפה

 

השוואה: צריכת קפה בחוץ 5 פעמים בשבוע מול צריכת קפה ממכונה ביתית
הגרף נערך באמצעות שירות http://infogr.am/
השוואה: צריכת קפה יומית בחוץ מול צריכת קפה ממכונה ביתית
השוואה: צריכת קפה יומית בחוץ מול צריכת קפה ממכונה ביתית
  • כאמור המכונה שנבדקה איננה מכונה מקצועית ויהיו שיטענו שאין להשוותה למכונות המקצועיות המצויות בבתי הקפה. טענה זו אמנם נכונה אך איכותו של הקפה נמדדת לפי גורמים שונים, וביניהם איכות הפולים, איכות הטחינה ואיכות ההכנה בפועל. בשקלול כלל הגורמים הללו, נראה כי קפה שמוכן בבית, בעבור מרבית האנשים, אינו נופל מאיכותו של קפה בבית קפה. יתרה מזאת, יהיו גם מי שיטענו שהקפה בבית הקפה אינו עומד בסטנדרט של קפה איכותי שנטחן והוכן במכונה מקצועית. מי שבכל זאת יבחר לקנות מכונת אספרסו מקצועית ומטחנה, שישדרגו את איכות הקפה, בסופו של יום ישלם פחות מברשתות הקפה אך הזמן שידרש לו להחזיר את ההשקעה יהיה ארוך יותר.
  • יש שיטענו שהכנת קפה בבית דורשת טרחה גדולה יותר מרכישת קפה בבית הקפה. עם זאת, בשקלול הזמן הנדרש על מנת לעצור בבית הקפה וההמתנה בתור, יש לציין כי לא בטוח שרכישה היא מהירה יותר. מרבית המכונות, בעיקר מכונות האספרסו הפשוטות אינן דורשות תפעול רב והזמן הנדרש להכנת הקפה הוא קצר למדי.
  • בדיקה זו היא כללית ואין בה אלא להצביע על מגמה.
  • כל האמור מתייחס לקפה טייק אווי. קפה בבית אינו נועד להתחרות לישיבה בבית קפה.

אז קדימה, זה הזמן להוזיל עלויות ולעבור למכונה ביתית, את בית הקפה תשמרו לכם לבילוי עם חברים. לחצו כאן לקניית מכונות אספרסו באתר הקניות P1000.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.