"שיקרו בשמי בשביל להשמיץ את הגראי"ל"(הקלטה)

הסערה בציבור הליטאי: הגאון רבי יהושע אייכנשטיין ראש ישיבת 'יד אהרן' יוצא למתקפה חריפה נגד אנשי 'בני תורה' שייחסו לו דברים שאמר בשם מרן הגראי"ל שטיינמן כביכול שמע ממנו כי "יש לעודד הליכה לצבא ולאקדמיה כיוון שהדור השתנה". הרב אייכנשטיין: "הם שיקרו במזיד בשביל להשמיץ את הגראי"ל שטיינמן מעולם הוא לא אמר דבר כזה". האזינו { ראש הישיבה מעיד}

הסערה בציבור הליטאי: הגאון רבי יהושע אייכנשטיין ראש ישיבת 'יד אהרן' וממקורביו של מרן רה"י הגראי"ל שטיינמן יוצא למתקפה חריפה נגד אנשים מתוך קבוצת 'בני תורה' שייחסו לו דברים שאמר בשם מרן הגראי"ל שטיינמן כביכול שמע ממנו כי "יש לעודד הליכה לצבא ולאקדמיה כיוון שהדור השתנה".

השתלשלות הדברים: הרב חיים אהרון טומבק המזוהה עם אנשי 'הפלג הירושלמי' של הגר"ש אוירבך התראיין במהלך השבוע ממקום מושבו בארה"ב ל'קו המערכה' המזוהה עם 'הפלג' שם סיפר "לראשונה" שיחה שערך מיד לאחר המהפך בעיתון 'יתד נאמן' עם הגאון רבי יהושע אייכנשטיין ששמע דברים בשם מרן הגראי"ל שטיינמן שגרמו לו להבין "שלא מדובר פה בחילוקי דעות דקים בטקטיקות, האם לפעול בשיטות "ריאליסטיות" או בשיטות הישנות של כל הגדולים, מדובר פה במלחמה מהותית, שנוגעת ליסודי ההשקפה", דברי טומבק.

דברי טומבק

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

וכך אמר טומבק בשם הגר"י אייכנשטיין: "אמר לי רבי יהושע: דעתו של הראש ישיבה (הגראי"ל שטיינמן) זה שהיום אין עוד מקום לשיטה של החזון איש והבריסקערב, אין מצב כזה שכולם יהיו בכוללים, צריך לתת להם אפשרויות, אקדמיה, צבא, הדור השתנה, יש בעיות בדור הזה, אין עוד מקום לפי הראש ישיבה לשיטה של החזון איש והבריסקערב. אלו הם המילים שהוא אמר לי".

"ולכן – לכן אין שום נוסחת גישור שיכול לגשר על הפערים האלו שרבי שמואל יוכל לחתום על זה, מכיון שרבי שמואל בחיים לא יוכל להסכים לעקור את החזון איש והבריסקערב". עד כאם הדברים שייחס טומבק לגר"י אייכנשטיין.

אך בהקלטה בלעדית שהגיעה לידי 'קוקר' נשמע הגר"י אייכנשטיין מכחיש את הדברים בתוקפנות ואומר: "זה שקר וכזב! זה חלק ממסע השקרים שלהם".

דברי הגר"י אייכנשטיין

הגראי"ל שטיינמן. צילום: שוקי לרר
הגראי"ל שטיינמן. צילום: שוקי לרר

הרב אייכנשטיין נשמע אומר בהקלטה: "אני לא אמרתי את זה! זה שקר וכזב, אמרתי שאין טעם לשלוח רבנים לפה מארה"ב (לגשר במחלוקת הליטאית) כי זה לא יעזור. ר' אהרן לייב מתנגד לאקדמיה בצורה נחרצת".

על הטענה כי אמר בשם הגראי"ל כי הדרך של החזו"א והברסיקער רב לא תקפה אמר הגר"י אייכנשטיין: "בחיים שלי לא אמרתי דבר כזה הכל שקר וכזב. מיד אחרי המהפך ביתד אני אמרתי לו שיש הוראת שעה שכולם צריכים ללמוד, אך אמרתי כי צריכים לשאול את הגדולים אם ההוראת שעה עדיין קיימת, והלך מישהו ופרסם בשם ר' אהרן לייב שבטלה הוראת שעה, אני אמרתי דעה אישית שלי שגדולים צריכים להחליט. ומי שרצה להשמיץ את ר' אהרון לייב הולך לפרסם דבר כזה (להתיר אקדמיה) והוא שיקר במזיד – חילק ממסע השקרים שלהם". סיים הרב אייכנשטיין בנחרצות.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אני לא שומע הכחשה לדבריו של הרב טומבק,אלא ממש סיוע לדבריו ..הרב איכנשטיין אומר מפורשות, שהנושא נתון לדיון …האם יש להמשיך את התקופה הקודמת,או שמא הסתימה לה אותה תקופה עפ״ל…ולכן מובן למה אין הדברות איתו או אם רבניו…..יאמר ברורות כי כל מי שתומך בשירות חרדים בצבא יהיה מי שיהיה אינו חרדי כלל ……גם במזרחי וגם בפא״י יש גדולי תורה והם אינם נחשבים רבני המגזר החרדי….וחבל שיצא מכלל ציבור החרד לדבר ה׳

  חרדי |
  הגב
 2. נכון נכון!!
  אפשר להשמיץ ללא שקרים!!!! רק להגיד האמת משמיץ מספיק!!!!

  היהודי האוטנתי |
  הגב
 3. לגבי תיקון חיוב הגיוס אני בטוח מאה אלף אחוז, שגם הגאון מרן רא"ל שליט"א קורע היום על חוק גיוס הנתחדש, רק שמפאת החילוקי דעות בינו לבין הגרש"א שליט"א לא יכול לעשות זאת בפרהסיא.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב