ראש הממשלה ההונגרי: מתנצלים על התנהלותנו בשואה

ויקטור אורבן נועד עם בנימין נתניהו ודיבר על הימים האפלים בתולדות האומה שלו. הוא התחייב גם למגר את האנטישמיות בארצו

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן נשאו הצהרות משותפות בפרלמנט ההונגרי בתום פגישתם אחר הצהריים (ג').

"זאת הפעם הראשונה, מאז כינון הדמוקרטיה המודרנית בהונגריה לפני יותר מ-20 שנה, שבה יש לנו הכבוד לארח ראש ממשלת ישראל בביקור רשמי. מטרת הביקור היא לחזק את היחסים בין שתי המדינות ולבסס אותם לשנים רבות בעתיד", אמר אורבן.

הוא הוסיף כי הוא מחוייב למלחמה באנטישמיות. "כולנו יודעים, וראש הממשלה גם יודע, שמיעוט יהודי גדול חי היום בהונגריה. הבהרתי לראש הממשלה שבהיותם אזרחי הונגריה, ביטחונם מובטח להם על ידי המדינה. הבהרתי גם לראש הממשלה שלממשלה ההונגרית יש אפס סובלנות לאנטישמיות בכל צורותיה".

ראש הממשלה ההונכרי גם התנצל על פשעיה של הונגריה כלפי היהודים במלחמת העולם השנייה. "אמרתי לראש הממשלה שאנו מודעים לכך שיש לנו פרק קשה בהיסטוריה, ורציתי להבהיר לו שממשלת הונגרית בעבר טעתה, ואפילו ביצעה פשע, כאשר לא הגנה על אזרחי הונגריה היהודים. ברצוני להבהיר שאנו מאמינים שכל ממשלה הוגרית מחוייבת לשמור ולהגן על כל אזרחיה ללא קשר למוצאם ומקורם.  במלחמת העולם השנייה, הונגריה לא עמדה בדרישה זאת, מוסרית או במובנים אחרים, וזהו פשע, מפני שהחלטנו אז לשתף פעולה עם הנאצים במקום להגן על הקהילה היהודית. הבהרתי לראש הממשלה שאסור שדבר כזה יקרה שוב לעולם, ושהממשלה ההונגרית תגן בעתיד על כל אזרחיה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו דיבר גם הוא על נושא האנטישמיות. "שוחחתי עם ראש הממשלה אורבן על הדאגות שהעלתה באוזניי הקהילה היהודית כאן, והוא הרגיע את חששותיי באופן חד משמעי, בדיוק כפי שעשה עכשיו פומבית. אני מעריך זאת. אלה הן מילים חשובות".

"אני רוצה גם להודות לך, ראש הממשלה, על שאתה ניצב למען ישראל בפורומים בינלאומיים. אתה עושה זאת שוב ושוב. אנו מעריכים את העמדה הזאת לא רק בגלל שזוהי התייצבות לצדה של ישראל, אלא כיוון שזוהי התייצבות לצדה של האמת. ואני מאמין שעמנואל מקרון, שאצלו ביקרתי לפני יומיים, אמר משהו חשוב ביותר. הוא אמר שישנה אנטישמיות חדשה שבאה לידי ביטוי באנטי-ציונות, בדה-לגיטימציה למדינה היהודית האחת והיחידה. במובנים רבים, הונגריה ניצבת בחזית המדינות המתנגדות למדיניות האנטי-יהודית הזאת, ואני מברך על כך ומבקש לבטא את הערכתה של ממשלתי ושל אנשים רבים בישראל לכך", הוסיף נתניהו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.